כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 18.12.2019

כנס מחקר בסיעוד התקיים בסורוקה

הכנס ה-16 של העמותה הישראלית למחקר בסיעוד התקיים בסורוקה בסימן 60 שנה למרכז הרפואי

יותר מ-250 איש השתתפו בכנס מקצועי של של העמותה הישראלית למחקר בסיעוד, שנערך בשיתוף בית החולים סורוקה ובו לקחו חלק צוותי סיעוד מכל הארץ.

בין העבודות בלטה העבודה:
"היארעות
זיהומים בפצע ניתוח במחלקה לכירורגית ילדים", המשותפת לכמה מרכזים רפואיים בהובלתה של ד"ר רעיה טשליצקי  מדר.

העמותה הישראלית למחקר בסיעוד, הוקמה בשנת 2002 על ידי קבוצה של אחיות חוקרות ושוחרות מחקר, אשר הרגישו צורך בביסוס המחקר בסיעוד בארץ, והיוותה שלב משמעותי בקידום מקצוע הסיעוד בישראל ולמחקר בסיעוד בפרט. העמותה חרטה על דגלה לקדם את תחום המחקר בקרב אחיות ואחים בישראל, לידע, לקדם ולעודד עשייה מחקרית בקרב העובדים בשדה הקליני  לקידום הטיפול במטופלים ולקידום המקצוע.

היחידה למחקר בסיעוד בסורוקה נחנכה לפני יותר מעשור במטרה לרכז את עבודות המחקר בסיעוד ולעודד  אחים ואחיות לקחת חלק בביצוע מחקרים ובהצגתם בכנסים ובעיתונות מקצועית. הפעילות של צוות היחידה מתמקדת בהטמעת תהליכים חדשים במקצוע הסיעוד, בשיפור  הטיפול בחולה ובהצבת סורוקה כבית חולים המקדם פעילות מחקרית בסיעוד.

במסגרת הפעילות של העמותה הישראלית למחקר בסיעוד, התקיים לאחרונה בסורוקה כנס מדעי שבו הציגו אחים ואחיות מכל הארץ יותר מ- 60 מחקרים בסיעוד. 

הכנס עסק בסוגיות מקצועיות ואתיות שאיתן מתמודדים אחיות ואחים בשגרת עבודתם במערכת הבריאות בישראל ובנושאים עדכניים בכל תחומי הסיעוד באשפוז ובקהילה, והוצגו בו עבודות מבוססות ראיות ותערוכת פוסטרים. בכנס 10 התקיימו מושבים שעסקו בנושאים כמו: החולה הכרוני, סיעוד הילד, סביבת עבודת האחות, סיעוד ושותפי תפקיד, סיעוד מיילדותי, היבטים רגשיים, קרדיולוגיה, מחקר איכותני, סיעוד גריאטרי וחינוך בסיעוד.

הכנס נפתח בדברי הוקרה לד"ר אילנה מרגלית - מייסדת העמותה הישראלית למחקר בסיעוד ויו"ר הראשונה של העמותה שפורשת בימים אלו לגמלאות ובדברי ברכה של : ד"ר עירית שוורץ אטיאס - יו"ר העמותה הישראלית למחקר בסיעוד, ד"ר רבקה חזן הצורף - מנהלת מערך מחקרים וסקרים בסיעוד במשרד הבריאות, לאה כהן - מנהלת הסיעוד בסורוקה וממארגני הכנס ואיריס רז - רכזת תחום פיתוח מקצועי בסיעוד בסורוקה, אף היא ממארגני הכנס.

ד"ר שלומי קודש - מנהל המרכז הרפואי סורוקה הציג בהרצאת מליאה את התרומה המשמעותית של מערכות מידע לשיפור איכות רפואית. בתום הצגת המושבים חולקו מלגות והוכרז הפוסטר המצטיין של הכנס.

בין העבודות של הצוות הסיעודי בסורוקה בלטה עבודתם של ד"ר רעיה טשליצקי מדר, מנהלת יחידת המחקר בסורוקה, יחד עם שותפים מהסיעוד בחמישה מרכזים רפואיים אחרים ונציגים של היחידה – "היארעות זיהומים בפצע ניתוח במחלקה לכירורגית ילדים". העבודה זכתה למימון כספי למימושה במחקר פרוספקטיבי רב מרכזי שבחן את סוגיית זיהומים בפצע הניתוח, זיהומים של החתך הניתוחי,  איבר או חלל לאחר הניתוח . מטרת המחקר היתה ניתוח מאפיינים דמוגרפיים וקליניים הקשורים בשכיחות גבוהה של זיהומים בפצע הניתוח בקרב אוכלוסיית הילדים המנותחים. במחקר נמצא קשר בין סוג הניתוח לסיכון לפתח זיהום לאחר הניתוח. חום הינו גורם מרכזי ומנבא חיובי להתפתחות זיהומים.

עוד עבודות שהוצגו על ידי צוות הסיעוד בסורוקה:

  • "פערים באבחון אוטיזם באוכלוסיות אתניות בדרום ישראל" - ד"ר אורלי קורב,  בשיתוף עם אוניברסיטת בן גוריון.
  • "האחות הטובה במחלקת ילדים:: מה חושבות האחיות על הציפיות מהן בקרב שותפי התפקיד, ההורים והילדים" -  אביבה זנדר, מחלקה לילדים א'
  • "השפעת סוג הביות במהלך האשפוז על שיעור ומשך ההנקה במעקב של שנה מהלידה" - לאה חן, מחלקה ליולדות ב'  ומוחמד אבו תילך
  • חוויית מטופל ומשפחתו באשפוז ביחידת בידוד במקבץ  CRE Carbapenem- resistant Enterobacteriaceae מחקר איכותני" - קרן ממן נאור, מחלקה פנימית ו'.

 

בין הפוסטרים שהציג הצוות בסורוקה :

  • "דילמה בבחירת שיטת טיפול בתחילת דיאליזה? בחירת הטיפול המיטבי עבור מטופל אי ספיקת כליות" - רחל מורגנשטרן ולינה שוורץ מהמחלקה הנפרולוגית 
  • "שיפור איכות הטיפול הסב-ניתוחי בבני נוער שהופנו לניתוח בריאטרי" - יעל דבורי , לאה כהן, איילת נוחם, נגה גבעון לביא, רעיה מדר.

ד"ר עירית שוורץ אטיאס, יו"ר העמותה הישראלית למחקר בסיעוד : " לפני כשנה, נבחרתי לתפקיד היו"ר של העמותה הישראלית למחקר ובאותו מעמד קיבלתי מתנה - הצעה לקיים את כנס המחקר השנתי של העמותה בסורוקה כחלק מחגיגות ה 60 של בית החולים. היה לנו הכבוד להתארח בסורוקה ולשתף פעולה עם צוותים שעושים עבודת קודש בשגרה ובחירום ושהעשייה המחקרית היא  בליבם. עידוד אחיות לעיסוק במחקר היא משימה ארצית ועולמית".

לאה כהן, מנהלת הסיעוד בסורוקה  והמארחת של הכנס: "היה לנו הכבוד לארח את הכנס בבית החולים סורוקה שחוגג השנה 60 להיווסדו. אין ספק שהכנס ייצג נאמנה את העשייה האקדמית הענפה של אחים ואחיות ברחבי הארץ  ומהווה הוכחה לכך שהמחקר בסיעוד משלב את הצורך המקצועי ואת העניין האישי בקרב העוסקים בסיעוד. המרכז הרפואי סורוקה חלוץ בהובלת מחקר בסיעוד, ויחידת המחקר של המרכז הרפואי מלווה את סגל הסיעוד מזה שנים בתמיכה של הנהלת המוסד. הידע המצטבר מהמחקרים הופך לחלק נכבד מנהלי עבודה המקדמים את איכות הטיפול ומסייעים רבות לקידומה של הרפואה בארץ ולרווחת המטופלים".