כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 16.06.2019

מעבר בטוח - מיניות וזוגיות בגיל המעבר

סטודנטים לרפואה באוניברסיטת בן-גוריון ומומחי סורוקה במיזם קהילתי יחודי לגיל המעבר.

בקיצור

1.

בתהליך התבגרותן של נשים, הן מתוודעות לתופעות השונות של גיל המעבר, המתרחשות לאחר הפסקת קבלת המחזור החודשי המהווה ביטוי להפסקת פעילות השחלות.

2.

לתופעה זו יש משמעויות רבות, חלקן מיידיות וחלקן מאוחרות, המשפיעות על בריאותה של האישה ועל איכות חייה. גלי חום שהם התסמין הידוע והמוכר ביותר, הם רק "קצה הקרחון" ובעומקו מצויה האצה של מחלות כרוניות שונות.

3.

במהלך חודש מאי, התקיימו בסורוקה ארבעה מפגשים שבהם הועלו היבטים רפואיים ורגשיים של גיל המעבר, במטרה להעמיק בתהליכים המתרחשים בגיל זה. רופאים בכירים ומומחים ממגוון תחומים הציגו את הנושא מזוויות שונות.

המיזם יחודי, המתמקד בהעלאת המודעות של נשים ובני זוגן  לשינויים ולקשיים המלווים את גיל המעבר (מנופאוזה), התקיים בסורוקה זו השנה השנייה, ביוזמתם של סטודנטים לרפואה באוניברסיטת בן-גוריון, במסגרת התוכנית "בוחרים מחר" של הסוכנות היהודית.

למיזם שותפים:

סורוקה, מרכז רפואי  אוניברסיטאי, כללית מחוז דרום, הפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן-גוריון, ארגון נעמ"ת, ארגון ויצו ועיריית באר-שבע.

הנושאים שהוצגו במפגשים:

  • "מבוא לגיל המעבר"- ד"ר רות באר וייזל, מומחית במיילדות וגינקולוגיה, סורוקה

  • "רפואה משלימה ופאנל מומחים" – בהנחיית ד"ר שמרית יניב סלם, גינקולוגית מומחית,סורוקה וכללית מחוז דרום ובהשתתפות: פרופ' עדי ווינטראוב, גינקולוג מומחה באורוגינקולוגיה בסורוקה, ד"ר גדעון קופרניק, סגן נשיא האגודה הישראלית לגיל המעבר, אסף ארבל, מטפל ברפואה משלימה ויעל זעירי פיזיותרפיסטית רצפת אגן

  • "מיניות בגיל המעבר" – ד"ר תמר כוסף, פסיכיאטרית וסקסולוגית בסורוקה

  • "שומרים על המוח בגיל המעבר"- פרופ' גל איפרגן,  יו"ר החטיבה לרפואת המוח ומנהל המחלקה לנוירולוגיה בסורוקה

  • "זוגיות בגיל המעבר ותסמונת הקן המתרוקן"- אנדי איפרגן, עובדת סוציאלית, פסיכותרפיסטית ומטפלת מינית מוסמכת בסורוקה

  • מופע בנושא גיל המעבר של תיאטרון הפרינג'

יועד גוברין, סטודנט לרפואה וממקימי המיזם: "אנו רואים במיזם הזדמנות להעלות נושא שאין מודעות גדולה אליו בקרב האוכלוסייה והוא תחום רפואי וחברתי  שאפשר לשפר ולתת לו מענה. מבחינתנו, ההצלחה הגדולה ביותר לאחר סיום המיזם בשנה שעברה, באה לידי ביטוי בפנייה של נשים  לטיפול במרפאות השונות.  גם השנה, התמקדנו בבחירת אנשי מקצוע מבית החולים סורוקה, במטרה להדגיש ולהנגיש פתרונות שיהיו בהישג יד גם לאחר סיום המיזם. בנוסף, השנה הורחב המיזם ושתי ההרצאות האחרונות יועדו גם לבני הזוג".

ד"ר רות באר-וייזל, מומחית במיילדות וגינקולוגיה במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה, אחראית על מרפאת גיל המעבר ומלווה את המיזם זו השנה השנייה: "אחד החסמים הבולטים לקבלת טיפול לשיפור בריאותן ואיכות חייהן של נשים בגיל המעבר, הוא פער הידע העצום הקיים בתחום זה. המיזם הוא דוגמה נפלאה לחשיבות של מעורבות סטודנטים ורופאים בקהילה והיכולה להניע שינוי משמעותי. התגובות החמות למפגשים הם שהניעו את ההחלטה להמשיך ולקיימו גם השנה, בתקווה שהחשיפה הנוספת תעלה את המודעות לחשיבות הנושא".