כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 24.03.2019

"רפואה במאה ה-21 וחדשנות בעולם הרפואה"

הרצאתו הייחודית של ד"ר קודש - מנהל סורוקה, במסגרת תכנית האצה JUMP, וכחלק מפעילות מועדון היזמות לסטודנטים בנגב - STARTER

ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי סורוקה, הרצה על רפואה במאה ה-21 וחדשנות בעולם הרפואה, מסגרת תוכנית האצה של מועדון היזמות והחדשנות לסטודנטים בנגב - starter ושל אסר"ן - אגודת הסטודנטים למדעי הבריאות.

התוכנית, המתמקדת בנושאים: קיימות, השפעה חברתית, רווחה ובריאות, מיועדת לסטודנטים מבאר-שבע והנגב ומטרתה לטפח יזמים ולסייע להם במימוש פרויקטים בתחום העסקי והטכנולוגי.


בהרצאתו התייחס לדפוסים העיקריים של רפואת העתיד רפואה מכוונת מטופל (החולה מטפל בעצמו ושותף פעיל לטיפול), רפואה מותאמת אישית, בינה מלאכותית ואיברים מלאכותיים. ד"ר קודש התייחס גם לדמוקרטיזציה של הרפואה בעידן שבו הרפואה מקוונת והחדשנות מגיעה מהמטופלים. כמו כן הציג את ארגז הכלים של הרופא בעולם הרפואה העתידי.

ד"ר קודש: "הרפואה כיום מדויקת יותר ומתבססת על זיהוי הבסיס הגנטי של המטופל, שמאפשר טיפול בתרופות המותאמות לממצאים הגנטיים. מוצרי אבחון ושירותים של רפואה מרחוק משתלבים בטיפול הרפואי. קיים עולם שלם של טיפול עצמי, כמו ניטור קצב לב, בדיקות דם ותזונה מותאמת אישית".
ד"ר שלומי קודש הוסיף: "העולם הרפואי משתנה בצעדי ענק והמרכז הרפואי סורוקה, כמרכז רפואי מוביל, נמצא בקדמת החדשנות. רופאי העתיד צריכים להיות מוכשרים באופן המתאים ביותר לעולם שבו ידרשו לעבוד בהתאם לקדמה ולטכנולוגיה. הרפואה היא שילוב בין מדע ואומנות. בינה מלאכותית לא מהווה תחליף לרופאים, שכן מרכיבים כמו אמנות טיפול וקשר אישי הם חלק בלתי נפרד מהטיפול הרפואי ומתהליך הריפוי. הבינה המלאכותית תוכל לסייע בפינוי זמן רופא לפעילויות רפואיות אחרות. מה טומן בחובו העתיד? המרכיבים הבסיסיים בתיק הרופא ככל הנראה יישארו בתוכו, ואליהם יצטרפו מרכיבים מתקדמים יותר".