כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 10.04.2019

מנהלים את השפעת בסורוקה

זו השנה השנייה שבה פרויקט התערבות יחודי לגילוי מוקדם של מחלת השפעת, הביא לניהול יעיל יותר של המשאבים חרף התפוסות הגבוהות במהלך החורף.

ד"ר ליאור נשר, מומחה במחלות זיהומיות בסורוקה:
"גם השנה הפרויקט תרם משמעותית
 והביא לשחרור מוקדם יותר של מטופלים מתאימים ולצמצום הדבקה של כ- 90% אצל חולים המאושפזים מסיבות אחרות, והפחית את העומס במחלקות הפנימיות".

תקופת החורף מאופיינת בעלייה בתחלואה בכלל, ובתחלואת דרכי הנשימה ושפעת בפרט. שפעת היא מחלה נשימתית, מדבקת, הנגרמת על ידי קבוצה של נגיפים. שפעת יכולה להתבטא בדרגות חומרה שונות, ועלולה לגרום לסיבוכים קשים, בעיקר לאוכלוסיות בסיכון. בתקופה זו,ניכרת עלייה משמעותית במספר הפונים לשירותי הבריאות עקב  תסמיני חום, שיעול וקוצר נשימה. כמדי שנה, אנו נערכים ומתכוננים לאפשרות של תחלואה משמעותית בשפעת בתקופה זו.

תפוסת המיטות במחלקות הפנימיות בבתי החולים בישראל בחורף הנוכחי עמדה בממוצע על כ- 110%,

ואילו בסורוקה עמדה על כ- 100% בממוצע בלבד. זאתהודות לפרוייקט הייחודי להתערבות לגילוי מוקדם של שפעת המופעל בבית החולים מזה שנתיים.

במסגרת הפרויקט, נלקחת בדיקה של משטח מהאף למטופלים המתאימים עוד בזמן שהותם במיון הבדיקה מבוצעת באמצעות מכשור ייעודי (שהוצב לראשונה במסגרת זו בסורוקה לרשות הצוות המטפל בזמינות ובמהירות שבעה ימים בשבוע), ובהתאם, מתקבלת תשובה מהירה בתוך כשעה.בהתאם לתוצאות הבדיקה, הצוות הרפואי מעניק טיפול, ובמידת הצורך מבודד אותו ממאושפזים אחרים למניעת הדבקה.

יתרונות הבדיקה:

  • צמצום משמעותי  שלכ- 90% במספר מקרי הדבקה בשפעת אצל חולים המאושפזים מסיבות אחרות במחלקות הפנימיות, בהשוואה לתקופה שלפני תחילת הפרויקט.
  • קיצור משך האשפוז של חולים, ביממה בממוצע, ושחרור מוקדם של חולים אשר מצבם מאפשר זאת.
  • ניהול מושכל במתן אנטיביוטיקה: לאור פרק הזמן הקצר עד לתוצאות הבדיקה, ניתן להמתין עם מתן אנטיביוטיקה ולתת אותה רק למטופלים שאכן זקוקים לה. ואכן חלה ירידה של כ- 25% בכמות האנטיביוטיקה אשר ניתנה לחולים שלא לצורך.
  • גם בסורוקה היה ההשנה עומס במחלקות הפנימיות אולם בזכות פרויקט זה פחות מאשר בבתי חולים אחרים.

ד"ר ליאור נשר, מומחה במחלות זיהומיות בסורוקה: " השנה תחלואת השפעת "התעכבה" והגיעה מאוחר יותר. היו מקרים רבים יותר של נגיף שפעת מסוגA  ושל RSV, המתאפיינים במחלה קשה וממושכת יותר.מועד ביצוע הבדיקה כבר במיון מקצר ומפשט את תהליך הבירור, ומאפשר מתן טיפול יעיל יותר  והתמודדות יעילה של מערכת הבריאות עם תקופת החורף העמוסה".