כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 16.04.2019

חייה של יולדת נצלו בסורוקה

בסורוקה נצלו את חייה של יולדת שלקתה בתסחיף מי שפיר

צעירה בשנות השלושים לחייה, בשבוע 35 להריונה, לאחר ארבעה ניתוחים קיסריים קודמים וחשד לשילייה נעוצה, הובהלה לניתוח קיסרי דחוף, עקב צירים תכופים. במהלך חילוץ הוולד פיתחה קריסה נשימתית ובהמשך בעיית קרישה נרחבת. באבחנה של תסחיף מי שפיר נלחם צוות רב מקצועי על חייה, והציל אותה ואת תינוקה, באמצעות טיפול חדשני.

מדובר ביולדת בהריונה החמישי, לאחר ארבעה ניתוחים קודמים, שאושפזה להשגחה בשל הרקע המיילדותי. בUS שבוצע לה בסמוך ללידה עלה חשד לשליית פתח נעוצה. תוך כדי אשפוז פיתחה צירים, ובשל מצבה הובהלה מייד לניתוח קיסרי. את הניתוח ביצע צוות גינקולוגי בכיר שכלל את ד"ר לאוניד זלוטניק, וד"ר פולינה שוורצמן עם ד"ר דורית פז ממחלקת נשים ב' וכן מרדימים בכירים בראשות ד"ר תמרה רוסברוב, ד"ר מיכאל דובילט, ד"ר  איגור גרוזמן וד״ר מחמוד אבועג׳אג׳. לקראת סיום הניתוח ותוך כדי סגירת הרחם התריעו המרדימים על קריסת נשימתית של היולדת. בהמשך הבחין הצוות בבעיית קרישה ומדימום בלתי נשלט, אחד מהסימנים לתסחיף מי שפיר.

פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה מסביר: "תסחיף מי שפיר הוא אחת הסכנות הגדולות והקשות שאורבות ליולדות ולעוברים. זוהי תסמונת שמתרחשת עקב חדירה של נוזל מי השפיר (שמכיל חומרים שזרים לאם, שכן המקור שלהם הוא בעובר) לתוך מחזור הדם של האם. הדבר גורם לקריסת מערכות הגוף כולל מערכת הדם־לב־ריאה, כפי שאירע במקרה זה ".

תסחיף מי שפיר הוא אירוע נדיר אך קטלני: כיום הוא קוטל קרוב ל־50% מהיולדות שלוקות בו וכ־30% מהיילודים. בין גורמי הסיכון לתופעה: גיל (בעיקר יולדות מעל גיל 40), רעלת הריון, בעיות שונות בשליה, היסטוריה של לידות קשות.

צוות רב מקצועי טיפל ביולדת ונאבק על חייה ועל חיי העובר: הצוות כלל גינקולוגים, מרדימים והמטולוגים. במהלך הניתוח הקיסרי טופלה היולדת בתמיסת אינטרליפידים. מדובר בטיפול חדשני, שתפקידו לנטרל את התופעות הטרגיות של תסחיף מי שפיר. תסחיף מי שפיר נכנס לכלי הדם של היולדת וגורם לחסימה במערכת הלב והריאה של היולדת. ברגע שהתמיסה מוכנסת תפקידה לספוח את מי השפיר ולנקות גם את הפסולת שנכנסה לתאי הלב. תמיסת האינטרליפיד ניתנת לוריד מייד עם גילוי התופעה וכעירוי מתמשך. זאת כמובן בנוסף לאמצעי החייאה אחרים במידת הצורך.

העובר חולץ במצב תקין והיולדת הועברה ליחידה לטיפול נמרץ כללי במצב קשה. לאחר שיפור במצבה היא הועברה למחלקת יולדות ב' ושם נפגשה לראשונה עם תינוקה. היולדת ותינוקה חשים בטוב והיא צפויה להשתחרר בקרוב.