כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 24.02.2019

השתלת כליה בסורוקה

רגע לפני נסיעתה להודו, התבשרה שנמצאה לה כליה מתאימה, עברה השתלה בסורוקה וזכתה בחיים חדשים

רותם דוקרקר, תושבת באר שבע בת 34 ואם לשניים, עברה לאחרונה השתלת כליה בסורוקה, לאחר שסבלה מאי-ספיקת כליות בשמונה השנים האחרונות ונאלצה לעבור טיפולי דיאליזה באופן קבוע.  מצב זה הצריך השתלה והיא המתינה שנים לכליה מתאימה.

רותם לא ראתה שנים את בני משפחתה שבהודו ותכננה לטוס לבקרם. יומיים לפני הטיסה, היא קיבלה  את שיחת הטלפון המיוחלת שבה, לשמחתה, בשרו לה רופאיה  על כליה שעשויה להתאים. תוך זמן קצר, ביטלה רותם את הטיסה והגיעה לסורוקה לבדיקות ולהכנה הנדרשת לפני ניתוח ההשתלה.

 

הצוות במחלקה הנפרולוגית בסורוקה,  שמכיר את רותם ומטפל בה בשנים האחרונות, וצוות הכירורגים המשתילים העניקו לה מעטפת מקצועית וליווי אישי. הצוות כולל את: פרופ' יוסף חביב, מנהל המחלקה הנפרולוגית בסורוקה, ד"ר בוריס רוגצ'וב, וד"ר מרינה ורוביוב, מומחים בנפרולוגיה, ד"ר עבד אבו גנים, וד"ר עוז יקיר, מומחים בכירורגיה כללית והשתלות איברים במחלקה לכירורגית א'.

בהשתלה נטלו חלק צוותים נוספים: מרדימים, אחיות חדר הניתוח והמחלקות ועובדים סוציאלים.

ההשתלה בוצעה בהצלחה ורותם שוחררה לביתה זמן קצר לאחריה.

רותם דוקרקר, מושתלת הכליה בסורוקה: " זמן רב ייחלתי לבשורה זו. שנים עברתי סבל נפשי ופיזי והעובדה שמשפחתי מתגוררת בהודו הקשתה על ההתמודדות עם הטיפולים. מהצוות הרפואי והסיעודי בסורוקה זכיתי למקצועיות ולאיכות הרפואית יוצאות מן הכלל , אך בראש ובראשונה הם מהווים עבורי משפחה. לכל אורך השנים קיבלתי תמיכה פיזית ונפשית שעזרה לי לשרוד".

פרופ' יוסף חביב, מנהל המחלקה הנפרולוגית בסורוקה: " המטופלים שלנו מקבלים את המעטפת המקצועית והאישית שלה הם זקוקים. לביצוע השתלה של רותם קרוב לאזור המגורים חשיבות רבה. הקרבה הקלה עליה ועל בני משפחתה, ושפרה בעבורה את הזמינות, את המעקב הרפואי, את איכות החיים ואת התפקוד שלאחר ההשתלה.  ההשתלה תשפר משמעותית את בריאותה ואת איכות חייה של רותם ועבורנו זה הוא אושר עצום".

 

ד"ר עבד אבו גנים, מומחה לכירורגיה ולהשתלות בסורוקה: "השתלת כליה היא פרוצדורה הדורשת מיומנות רבה. ההשתלה דורשת התאמה מרבית בין הכליה הנתרמת לחולה הדיאליזה המקבל את הכליה וזו נקבעת לאחר ביצוע בדיקות מרובות כמו סוג הדם ונוגדנים. הצלחת ההשתלה כרוכה בהיכרות טובה של הצוות את המטופל כמו במקרה של רותם תרמה שהצוות מכיר אותה רותם היטב ".