כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 18.11.2019

צנתור לב חדשני בוצע בסורוקה לראשונה

לראשונה בסורוקה בוצע צנתור להחלפת מסתם אאורטלי דרך הווריד בגישה חדשנית לחולים מורכבים.

בקיצור

1.

בשנים האחרונות, מתאפשרת השתלת מסתם מלאכותי בצנתור, ללא צורך בפתיחת בית החזה. במרבית המקרים מוחדר צנתר דרך עורק הרגל אל ליבו של החולה.

2.

במידה ומצבו של המטופל מורכב ולא מאפשר החדרת מסתם דרך העורק נאלצים הרופאים להשתילו על ידי פתיחת בית החזה.

3.

בשיטה החדשנית, שפותחה ב-National Institutes of Health (NIH), מבוצעת השתלת המסתם דרך הווריד ולא דרך העורק.

ד"ר אדי קויפמן, מומחה בקרדיולוגיה: "פעולה זו של החלפת מסתם דרך הוריד ולא דרך העורק היא חדשנית וייחודית ומאפשרת למטופלים בעלי סיכון ניתוחי גבוה לעבור את הפרוצדורה על אף מורכבותם הרפואית".

לב האדם הוא שריר המחולק לשני אזורים המופרדים באמצעות מחיצה. הלב אחראי לאספקת דם מועשר בחמצן לאברי הגוף לצורך תפקודם. כיוון זרימת הדם מווסת על ידי ארבעה מסתמים שנפתחים ונסגרים לסרוגין. המסתם האאורטלי, המפריד בין החדר השמאלי לאבי העורקים הוא מסתם המועד מאוד לפגיעות: אי ספיקה או היצרות.

במקרים של היצרות במסתם, הדם מתקשה לעבור מהלב לאבי עורקים מה שפוגע באספקת דם לגוף ובא לידי ביטוי בקוצר נשימה, בכאבים בחזה, בארועים של איבוד הכרה ובמקרי קיצון במוות.

בשנים האחרונות, מתאפשרת השתלת מסתם מלאכותי בצנתור, ללא צורך בפתיחת בית החזה. במרבית המקרים מוחדר צנתר דרך עורק הרגל אל ליבו של החולה. במידה ומצבו של המטופל מורכב ולא מאפשר החדרת מסתם דרך העורק נאלצים הרופאים להשתילו על ידי פתיחת בית החזה.
בשיטה החדשנית, שפותחה ב-National Institutes of Health (NIH), מבוצעת השתלת המסתם דרך הווריד ולא דרך העורק.

ארמונד אדרי, תושב דימונה בן 85, עבר לאחרונה צנתור להחלפת מסתם אאורטלי בגישה החדשנית.

ארמונד הוא חולה קרדיאלי שסבל מאי-ספיקת לב שנבעה מהיצרות במסם האאורטלי שלפני הפרוצדורה החדשנית עבר שני צנתורים, אך קוצר הנשימה ומצבו הרפואי הלך והחריף.

השתלת המסתם בשיטה החדשנית,  אפשרה לבצע לארמונד צנתור ללא צורך בפתיחת בית חזה. המסתם הוכנס באמצעות צנתר מהמפשעה והועבר אל מקומו הטבעי בלב.

הצנתור בוצע על ידי צוות רב מקצועי שכלל את: ד"ר קרלוס כפרי - מנהל יחידת צנתורים בסורוקה, ד"ר אדי קויפמן -  מומחה בקרדיולוגיה, ד"ר גבי רוזנשטיין - רופא בכיר ביחידת הצנתורים וד"ר ג'ורג' גרינברג ופרופ' גבריאל סנדרו מהמחלקה לכירורגית כלי דם.

ארמונד חש בטוב לאחר הפרוצדורה ששפרה באופן משמעותי את תפקוד ליבו.

פרופ' דורון זגר, מנהל המערך הקרדיולוגי בסורוקה:" השיטה החדשה להשתלת המסתם האאורטלי מאפשרת לראשונה לחולים הזקוקים להחלפת מסתם זה המצויים בסיכון גבוה לניתוח ואשר העורקים שלהם אינם מתאימים לפעולת ההשתלה הרגילה, לעבור את החלפת המסתם בצורה יעילה ובטוחה מבלי צורך בניתוח".

ד"ר אדי קויפמן, מומחה במערך הקרדיולוגי בסורוקה: "השיטה החדשנית של החדרת מסתם דרך הווריד ולא דרך העורק, אפשרה לארמונד לעבור את הפעולה ללא פתיחת חזה ומנעה ממנו ניתוח מורכב בשל מצבו הרפואי.

הפרוצדורה תביא לשיפור משמעותי בסימפטומים, בתוחלת החיים, ובאיכות החיים שלו ומכך אני מרוצה מאוד".

ארמונד אדרי:" נפלה בחלקי הזכות להיות מטופל של הצוות במערך הקרדיולוגי בסורוקה. הרופאים התעקשו למצוא פיתרון לבעיה שלי עם הכי פחות סיכון בעבורי ועל כך נתונה להם הערכתי הרבה. לאורך כל הדרך הרגשתי שאני נמצא בידיים טובות ומקצועיות".