כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 13.08.2019

ריסוק של אבנים בדרכי המרה

לראשונה בסורוקה: ריסוק מלעורי של אבני דרכי מרה בלייזר שיתוף פעולה בין הצוותים הכירורגים והאורולוגים תרם לביצוע פרוצדורה של ריסוק מלעורי של אבני דרכי מרה בלייזר.

ד"ר יקיר עוז, מומחה לכירורגית כבד ולבלב במחלקה לכירורגיה א' בסורוקה: "בשנתיים האחרונות הוכנסו בחטיבה הכירורגית טכנולוגיות חדישות בתחום של ניתוחי כבד ולבלב שמאפשרות ביצוע פעולות מתקדמות, מדויקות וזעירות בפרוצדורות מורכבות ".

אבנים בכיס מרה הן תופעה שממנה סובלת כ- 10% מהאוכלוסייה. כיס המרה שוכן בצמוד לכבד ומשמש לאגירת נוזלי המרה המיוצרים בכבד והם מופרשים ממנו למעי בזמן הארוחות. מיצי המרה עוזרים בפירוק של מוצרי המזון השונים ובעיקר שומנים. במקרים שבהם נוצר חוסר איזון בהרכב של מיצי המרה, נוצרים בכיס המרה משקעים שהופכים בהמשך לאבני מרה.
רובם המוחלט של האנשים שסובלים מאבנים בכיס המרה, לא יסבלו מסימפטומים כלשהם במהלך חייהם. ואולם, אצל חלקם מופיעים סימפטומים הקשורים לבעיה, כמו: כאבים כרונים בבטן העליונה, דלקת חריפה בלבלב ודלקת חריפה של כיס המרה, ולהם מוצע ניתוח לכריתת כיס המרה.
הניתוח פותר לרוב את הבעייה של אבני המרה, אך במקרים נדירים נוצרות לאחר הניתוח אבני מרה בדרכי המרה עצמן. במקרים אלה, ניתן בדרך כלל לחלץ את האבנים שנוצרו באופן אנדוסקופי בהליך שמבוצע דרך הפה (ERCP).

לאחרונה בוצע בסורוקה הליך של ריסוק של אבן גדולה בדרכי המרה, באמצעות אנרגיית לייזר.
אצל המטופלת, מרים שירור, תושבת באר שבע  בת 79, שעברה לפני יותר מ-25 שנים ניתוח להסרת כיס המרה, נוצרה בדרכי המרה  אבן מרה גדולה שחסמה את זרימת המרה מהכבד למעי. לא ניתן היה לחלץ את האבן ולפתור את החסימה באמצעים אנדוסקופיים, על רקע ניתוח עבר ושחזור מערכת העיכול שעברה גב' שירור.

בניתוח השתתף צוות רב מקצועי: ד"ר יקיר עוז, אחראי על השירות לניתוחי כבד ולבלב בבית החולים סורוקה, ד"ר  ניקולא מבג'יש, מנהל המחלקה לאורולוגיה בסורוקה, צוות מרדימים ואחיות חדר ניתוח.
הניתוח עבר בהצלחה, היא חשה בטוב ושוחררה לביתה.

פרופ' ניקולא מבג'יש, מנהל המחלקה האורולוגית וממבצעי הניתוח: " הניסיון שלנו בשימוש בטכנולוגיות זעיר פולשניות לרסק אבנים בכליות בגישה אנדוסקופית ו/או מלעורית בעזרת לייזר אפשר לנו ליישם שיטה דומה אצל. היכולת הזעיר פולשנית לרסק את האבן, בגישה מלעורית מנעה מהמטופלת ניתוח גדול ומורכב בד בבד עם מתן פתרון מלא לבעייתה. בשיטה זו בוצע הליך הריסוק בשימוש בקרני לייזר ובמכשור אורולוגי כשהסיכון לפגיעה ברקמה קטן מאשר בקרני לייזר רגילות. השימוש בטכנולוגית קרני הלייזר והאופן השמרני בו הפרוצדורה בוצעה אפשרה למרים החלמה  בזמן קצר".

ד"ר יקיר עוז: "בשנים האחרונות משנה הכירורגיה ההפטוביליארית (כבד ולבלב) בסורוקה את פניה והשירות הוא אחד ממרכזי המצויינות בבית החולים, עם היקף ניתוחים מהגדולים בארץ.  אני גאה על הכנסת טכנולוגיות חדשות בחטיבה הכירורגית בבית החולים  בתחום ניתוחי הכבד והלבלב, שמאפשרות ביצוע פעולות מתקדמות, מדוייקות וזעירות המסייעות בפרוצדורות מורכבות. שיתוף הפעולה המוצלח בין הצוות הכירורגי והצוות האורולוגי  בראשותו של פרופ' מבג'יש, אפשר לבצע את הפרוצדורה על הצד הטוב ביותר  והחלמה מהירה ביותר וללא סיבוכים למטופלת".

המטופלת - מרים סרור: "אני מודה לצוות הרפואי והסיעודי על הטיפול המסור שקיבלתי ועל תשומת הלב המיוחדת שגרמו לי להרגשה טובה לאורך כל האשפוז. אני אדם מאמין וקיבלתי את הליווי ואת ברכתו של הרב ניר בן ארצי לבצע את הפרוצדורה שהצליחה לשמחתי הרבה".

 

בתמונה מימין לשמאל: ד"ר עוז יקיר, רופא בכיר במחלקה לכירורגיה א' רומן מייזליש,אח בחדר הניתוח, מרים סרור, המטופלת, ד"ר ניקולא מבג'יש, מנהל המחלקה האורולוגית וד"ר יקטרינה שגינוב, מרדימה בסורוקה. צילום: רחל דוד סורוקה