כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 07.07.2019

ניתוח מוח בעירות מלאה

צוות רב מקצועי של החטיבה לרפואת המוח בסורוקה, היה שותף בהכנה ובביצוע של ניתוח מורכב וייחודי זה.

ד"ר ישראל מלמד, מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה בסורוקה:
"ניתוח מוח בעירות  הוא ניתוח מורכב שבמהלכו, תוך כדי הסרת גידול מהמוח, המנותח נשאר עירני כדי להישמר מפגיעה באיזורי המוח ההכרחיים לתפקוד שפתי, מוטורי וקוגניטיבי".

ארז כרמל, תושב באר שבע בן 29  ומהנדס במקצועו, עבר לאחרונה בסורוקה ניתוח מוח בעירות מלאה.

ארז אובחן לראשונה עם גידול מוחי, לאחר שהחל לסבול מפירכוסים (אפילפסיה). עקב צמיחה הדרגתית של הגידול, המליץ הצוות הרפואי לעבור ניתוח לכריתתו. הגידול היה ממוקם בצד שמאל של המוח, בסמיכות למרכזי השפה העיקריים לכן הוחלט לבצע את הניתוח בעירות מלאה.

את הניתוח ביצע  ד"ר עמית עזריאל - נוירוכירורג מומחה שצבר ידע ונסיון רב בניתוחים מסוג זה במהלך השתלמות באוסטרליה. לניתוח היו שותפים: צוות הרדמה יעודי בראשותו של פרופ' אלכס זלוטניק - מנהל חטיבת ההרדמה בסורוקה ומומחה להרדמה בניתוחים נוירוכירורגיים, ד"ר הדר שלו - פסיכיאטר בכיר בסורוקה, וצוותי סיעוד ואלקטרופיזיולוגיה. 

לפני ביצוע הניתוח, עבר ארז הערכה מקיפה בבדיקות דימות ונוירופסיכולוגיה, והתוצאות סייעו רבות בתכנון ובהיערכות לניתוח. נוכחות של צוות רב מקצועי, אפשרה לערוך מעקב צמוד אחר תפקודי המוח החשובים של ארז במהלך הניתוח. בניתוח נעשה גם שימוש בחומרי הרדמה מקומית, כדי  למנוע מארז תחושת כאב או אי-נוחות. הודות לשיתוף הפעולה המלא של ארז, עבר הניתוח בהצלחה ונמנעה פגיעה מוחית תפקודית.
כעבור כמה ימים שוחרר ארז לביתו.

ד"ר עמית עזריאל, רופא  בכיר במחלקה לנוירוכירורגיה בסורוקה: "במהלך הניתוח בעירות, ביצענו מבחני שפה למנותח כדי לוודא שאין פגיעה ביכולת השיחה ולבחון אספקטים של השפה הכוללים: דיבור, הבנה ושיום (היכולת לתת שם). לשם כך ביקשנו ממנו לבצע מטלות, כמו: לספור, למנות את חודשי השנה ואת ימי השבוע ולזהות מה מוצג בתמונות שהראינו לו.

ביצוע ניתוחים אלו מחייב שיתוף פעולה רב מקצועי איכותי מצד גורמים רבים ממחלקות שונות בבית החולים, כפי שבא לידי בניתוח של ארז. נמשיך לפעול למען חיזוק המערך ופיתוחו לטובת כלל מטופלינו בעתיד".

ד"ר ישראל מלמד, מנהל המחלקה הנוירוכירורגית בחטיבה לרפואת המח בסורוקה: "ניתוחים בעירות מלאה לכריתת גידולים במוח מבוצעים כדי להישמר ולמנוע בעת הסרת הגידולים מפגיעה באזורי המוח ההכרחיים לתפקוד שכלי ומוטורי ובמטרה לשמור על כל התפקודים הקריטיים של המוח.
תוך כדי הוצאת הגידול, מבוצעות בדיקות מקיפות לבדיקת התפקודים המוחיים, כמו: ראיה, שפה, ותפקודים מוטוריים ופסיכולוגיים".