כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 23.04.2019

מלר"ד סורוקה יורחב

בטקס מרגש בסורוקה, הונחה אבן הפינה להרחבת המחלקה לרפואה דחופה ע"ש פרנסיס ונתן קירש.

בקיצור

1.

מלר"ד סורוקה, הפעיל בישראל, מצטיין בשירות ובמדדי האיכות הרפואית של משרד הבריאות.

2.

הטקס להנחת אבן הפינה להרחבת המחלקה לרפואה דחופה וחדר הטראומה בסורוקה, התקיים אתמול בבית החולים.

3.

סרן זיו שילון, שנפצע קשה ברצועת עזה, פונה לסורוקה וחייו ניצלו, ריגש את המשתתפים בסיפורו האישי על ההתמודדות עם פציעתו.

 

הטקס התקיים בבית החולים במעמד:

  • נציגי התורמים - משפחת קירש
  • נציגי הפדרציה היהודית  של ניו יורק, נציגי קרן היסוד,
  • פרופ' אהוד דודסון - מנכ"ל כללית, פרופ' מיקי שרף - סמנכ"ל וראש חטיבת בתי חולים בכללית , ד"ר שלומי קודש - מנהל המרכז הרפואי סורוקה, חברי הנהלת בית החולים ועובדי מערך המיון והטראומה.

לאור הגידול הטבעי באוכלוסייה, מעבר צה"ל לנגב ועלייה צפויה במספר המטופלים  וכחלק מתכנית האב של בית החולים, הוחלט על פרויקט להרחבה של חדר המיון והטראומה במטרה  לתת מענה ראוי  להיקף הצפוי של מטופלים בשנים הקרובות.

במסגרת הפרויקט  יורחב  השטח של המיון בתוספת של 43 עמדות טיפול במלר"ד ושל שתי  עמדות בחדר הטראומה, ובסך הכול תכלול המחלקה לרפואה דחופה 116 עמדות ושמונה עמדות ביחידת הטראומה.

הבינוי צפוי להסתיים בשנת 2021 ויאפשר מרחב טיפול מרווח למאות אלפי המטופלים הבאים בשעריו של מיון סורוקה בעיתות שיגרה ובחירום.  עלות הפרוייקט עומדת על כ-50 מיליון ₪.

המחלקה לרפואה דחופה ויחידת הטראומה בסורוקה הן הפעילות ביותר בארץ עם  כ-250,000 פניות בשנה  והן משרתות את כל אוכלוסיית הנגב, מאילת בדרום ועד קריית-גת בצפון, את נפגעי תאונות דרכים, את המטיילים באזור ואת חיילים בבסיסי צה"ל השונים. בנוסף נותנות המחלקה מענה למטופלים מבתי חולים אחרים, בעיקר כאלה הסובלים מבעיות רפואיות מורכבות.

בתקופות של הסלמה ביטחונית באזור ובכל סבב לחימה בדרום, עמד ועומד המרכז הרפואי סורוקה בחזית הטיפול הרפואי בפצועים - באזרחים ובחיילים כאחד.

בשנים האחרונות הוטמעו בחדר המיון בסורוקה תהליכי עבודה חדשניים וייחודים שהביאו, בין השאר, לקיצור של זמני השהייה, למתן מידע יזום למטופל ולבני משפחתו ולשביעות רצון כללית טובה של המטופלים. מיון סורוקה עומד במקום הראשון מבין בתי החולים הגדולים בישראל בסקר שביעות רצון מטופלים של משרד הבריאות.

הרחבת המחלקה לרפואה דחופה תיקרא על שם נתן ופרנסיס קירש, שלרגל שנת ה-50 לנישואיהם, החליטו על תרומתם זו. החיבור למשפחת קירש נעשה ביוזמת הפדרציה היהודית של ניו יורק שהגדירה את תרומה זו לסורוקה כיעד אסטרטגי.

בטקס חתמו על קלף מגילה שהוטמנה באזור הבינוי: נציגי המשפחה התורמת, פרופ' אהוד דודסון – מנכ"ל כללית, ד"ר שלומי קודש -  מנהל בית החולים,  ד"ר דן שוורצפוקס - סגן מנהל בית החולים ומנהל המיון הפנימי, נציגי הנהלת המלר"ד ונציגי קרן היסוד והפדרצייה היהודית ניו-יורק.

מר נתן קירש, נציג המשפחה התורמת: "לכבוד הוא לנו להגיע לטקס מרגש זה בסורוקה. התמזל מזלנו וניתנה לנו הזכות לתרום  ולהשתתף בפרוייקט כל כך חשוב לרווחת תושבי האזור. תודה על שנתתם לנו את זכות זו. "

פרופ' אהוד דודסון, מנכ"ל כללית: " פרוייקט הרחבת המחלקה לרפואה דחופה הינו פרויקט משמעותי וחשוב עבור תושבי הנגב שיאפשר להגדיל את המיון הפעיל  ביותר בארץ עם צוות מוביל ומצטיין".

אריק גולדשטיין, מנכ"ל הפדרציה היהודית של ניו יורק: ״הפדרציה היהודית של ניו יורק מודה מעומק ליבה למשפחת קירש ולתורמים הנוספים על תמיכתם בפרוייקט קריטי זה. מחלקת המיון המורחבת בסורוקה תעניק את השירות הרפואי המתקדם ביותר לכל תושבי הדרום במדינת ישראל, ובמקביל תחזק עוד יותר את מעמדה ומרכזיותה של העיר באר שבע״.

ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "סורוקה, כמרכז רפואי מוביל בארץ וכבית חולים על, מהווה נכס אסטרטגי למדינת ישראל -  הן בשגרה והן בחירום.  על מנת לעמוד בשליחות זו  לקחנו על עצמנו, כללית וסורוקה, להגדיל את התשתיות ולהרחיב את המערך מציל החיים של המרכז הרפואי. אנו מעריכים ומוקירים את התורמים הנפלאים שלנו שמאפשרים לנו להמשיך להציל חיים".