כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 29.07.2019

בן תרם כליה לאימו

ד"ר כאמל אבו עראר תרם כליה לאימו - עיישה אבו עראר הוצאת הכליה וההשתלה בוצעו בסורוקה בליווי רפואי צמוד

בקיצור

1.

תרומה מן החי היא תרומה שבה אדם בריא תורם אחת משתי כליותיו להשתלה בגופו של אדם אחר שכליותיו חדלו מלפעול עקב מחלה.

2.

השתלת הכליה נותנת חיים חדשים לאדם החולה. תרומה זו נפוצה בקרב בני משפחה קרובים וידידים הקשורים רגשית.

3.

באחרונה מתרבות גם תרומות אלטרואיסטיות של אנשים שמעוניינים לתרום כליה לאדם זר, מתוך תחושת שליחות, ורצון להציל חיים.

עיישה, מושתלת הכליה: "בראש ובראשונה אני מודה לבן שלי שהציל את חיי! זה ברור שאמא נותנת לבנה, אבל בן שנותן לאמא זה כבר אחרת. אני מודה גם לצוות המסור והמקצועי בסורוקה שליווה אותנו לאורך כל התהליך  משלב הבדיקות וההתאמה להשתלה ועד לניתוחים".

עיישה  אבו עראר, תושבת ישוב בנגב בת 70, סבלה מאי-ספיקת כליות כרונית על רקע מחלת סוכרת. מצבה הצריך השתלה ולשמחתה בנה, ד"ר כאמל אבו עראר, רופא במחוז דרום בכללית, נמצא כתורם מתאים בעבורה.

בעיישה טיפל צוות בראשותו של פרופ' יוסף חביב, מנהל המחלקה הנפרולוגית בסורוקה, ד"ר בוריס רוגצ'וב, מנהל שירות ההשתלות וד"ר אלבירה רומניוק יחד עם צוות המשתילים ד"ר עבד אבו גנים  וד"ר עוז יקיר, מהמחלקה לכירורגיה א' - מומחים בכירורגיה כללית ובהשתלות איברים. הצוות ערך בדיקות קפדניות ואת כל ההכנות הנדרשות לפני הניתוח הן לתורם ולנתרמת.

הכליה הוצאה מגופו של כאמל הבן בניתוח בשיטה של כירורגיה זעיר פולשנית שמאפשרת החלמה מהירה וקלה יותר בהשוואה לניתוח בגישה פתוחה. את הניתוח בצעו ד"ר יקיר עוז, כירורג בכיר במחלקה לכירורגיה א' וד"ר ניקלוא מבג'יש, מנהל המחלקה לאורולוגיה בסורוקה. 

השתלת הכליה לאם בוצעה  בחדר ניתוח סמוך על ידי ד"ר עבד אל רחמן אבו גנים, אף הוא מהמחלקה לכירורגיה א',  מומחה בכירורגיה כללית ובהשתלות איברים , יחד עם צוות הרדמה וצוות אחיות חדר ניתוח.

בתהליך התרומה וההשתלה נטלו חלק צוותים רבים בסורוקה: הכירורגים  המשתילים, נפרולוגים, אורולוגים, צוות המרדימים וההתאוששות, אחיות חדר ניתוח והמחלקות ועובדים סוציאלים.
בתום שתי הפרוצדורות, כאמל ועיישה אושפזו במחלקה לכירורגיה  א' , לאחר מכן הועברה עיישה לאשפוז במחלקה לנפרולוגיה ושניהם שוחררו זמן קצר לאחר הניתוח.  הניתוחים עברו בהצלחה ועיישה ובנה ד"ר כאמל, התאוששו במהרה.

כאמל אבו עראר, בנה של עיישה ותורם הכליה: "מהרגע הראשון היה ברור שנתרום כליה לאימי. שני אחיי ואנוכי נמצאנו מתאימים והגענו להחלטה משותפת שאני ממשיך בתהליך ותורם לאימי את הכליה.  כל התהליך והליווי של צוות  מערך ההשתלות בסורוקה היה מקצועי ביותר ובעיקר אישי. כרופא וכאדם הרגשתי בטוח לבצע את הפרוצדורה והיה ברור לי שאני בידיים טובות. התהליך פשוט יחסית ולאחר הניתוח אתה חוזר מהר מאוד לתפקוד רגיל".

עיישה אבו עראר, מושתלת הכליה: "אני רוצה להודות בראש ובראשונה לבן שלי . הוא  הציל את חיי! אמא שנותת לבנה זה ברור, בן שנותן לאמא זה כבר אחרת. אני רוצה להודות לצוות המסור והמקצועי בסורוקה ולד"ר עבד שליווה אותנו לאורך כל התהליך, משלב הבדיקות וההתאמה להשתלה ועד לניתוחים".

פרופ' יוסף חביב, מנהל המחלקה הנפרולוגית בסורוקה:"אי ספיקת כליות היא מחלה נפוצה הנגרמת בעיקר על על רקע סוכרת, יתר לחץ דם, בעיות אורולוגיות, מחלות לב וכלי דם ומחלות דלקתיות של הכליה. בישראל אחד  מכל אלף איש נזקק לדיאליזה ואחד מכל אלפיים עבר השתלת כליה. לכן יש חשיבות רבה לעודד תרומת איברים והשתלות כליה. השתלת כליה היא פרוצדורה מורכבת הדורשת מיומנות רבה והתאמה מירבית בין הכליה הנתרמת לחולה הדיאליזה המקבל את הכליה".

ד"ר עבד אל רחמן אבו גנים מומחה בכירורגיה ממחלקה כירורגית א' בסורוקה: "כמות התרומות של כליות מן החי הולכת וגדלה בשנים האחרונות. מדובר באירוע מרגש לתורם, לנתרם ולצוות הרפואי. השתלה מתרומה מן החי עדיפה על פני השתלה מתרומה מן המת בשל סיבות רבות, כמו התאמה משופרת ושרידות השתל. חשוב לציין כי שיעור ההצלחה של השתלות כליה בישראל גבוה ועומד בסטנדרטים הבין-לאומיים".

ד"ר עבד מוסיף: גם אם כליתו של בן משפחה שמעוניין לתרום כליה לקרובו אינה מתאימה לנתרם, ניתן לבצע הצלבה בין הכליה שלו לכליה ממישהו אחר ולהגדיל את הסיכוי להשתלה בהקדם".