כללית שלי
חדשות ומחקרים בסורוקה

נמצא קשר בין הפרעת נשימה בשינה לבין דלקת ריאות בילדים - 16.2.12

לילד יש דלקת ריאות? חשוב לבדוק שאין לו הפרעת נשימה בשינה!

במחקר חדש שנערך במרכז הרפואי סורוקה, נמצא קשר בין הפרעת נשימה בשינה לבין דלקת ריאות בילדים קטנים שגילם עד חמש שנים. המחקר התפרסם לאחרונה בכתב העת האמריקאי המדעי היוקרתי  CHEST.

החוקרים - ד"ר אביב גולדברט, רופא ריאות ילדים ומומחה להפרעות שינה ופרופ' דוד גרינברג, מומחה למחלות זיהומיות בילדים, עקבו במהלך המחקר אחר כ־1,500 ילדים שהגיעו לחדר מיון ילדים או אושפזו במחלקות הילדים בסורוקה ונבדקו בחשד לדלקת ריאות, והשוו אותם לאוכלוסיית ילדים בריאים שלא חלו בדלקת ריאות.
במהלך המחקר שנמשך שלוש שנים, נשאלו ההורים  על־ידי החוקרים מהיחידה למחלות זיהומיות על פרטים הקשורים לדלקת הריאות ועל סימנים המתאימים להפרעות של דום נשימה. בנוסף, נאספו נתונים על ילדים שנבדקו במעבדת השינה של המרכז הרפואי סורוקה.

במחקר נמצא כי ילדים שאובחנו וטופלו בדלקת ריאות נמצאים בסיכון של פי־3.5 לסבול מדום נשימה בשינה לעומת ילדים בני גילם שאושפזו באותו פרק זמן ואינם סובלים מתחלואה נשימתית.

ד"ר אביב גולדברט: "זוהה קשר ישיר בין חומרת ההפרעה - מנחירות קלות ועד הפסקות נשימה ממושכות וחוזרות, לבין הסיכוי לפתח דלקת ריאות.  יש לציין שמדובר בדלקת ריאות המוגדרת כדלקת ריאות חיידקית ובכל הילדים היה צורך בטיפול אנטיביוטי ובחלק מהמקרים בטיפול תוך־ורידי. לאור הממצאים המרשימים הללו, אנו ממליצים לרופאי הילדים שמאבחנים ילדים צעירים עד גיל חמש שנים עם דלקת ריאות, לשקול בירור שיישלול את גורם הסיכון שזיהו - הפרעת נשימה בשינה, מצב רפואי שמוכר היטב בשל הסיבוכים הידועים: הפרעות התנהגות, הפרעות קשב וריכוז, ירידה ביכולת לימודית וכן הפרעות לבביות. ייתכן שטיפול מוקדם בהפרעות שינה יכול למנוע את הסיבוך של דלקת ריאות חיידקית בקרב ילדים הסובלים מסימנים אלו".

פרופ' דוד גרינברג: "דלקת ראות שכיחה בעיקר בילדים עד גיל 5 והינה הגורם העיקרי בעולם לתמותת ילדים. הערכה היא שבישראל חולים במחלה אלפי ילדים כל שנה וחלקם אף נזקק לאישפוז במחלקות ילדים וביחידות לטיפול נמרץ. ממחקרים שונים שבוצעו ביחידה למחלות זיהומיות בילדים בסורוקה נמצא כי ניתן להוריד את שעורי התחלואה על ידי זיהוי גורמי סיכון כגון מניעת הפרעות בשינה, עישון של ההורים תזונה מתאימה ועוד. יש לציין שקיימים גם חיסונים שיכולים למנוע את המחלה כגון חיסון לחיידק הפנוימוקוקוס וחיסונים לנגיפים כגון RSV  ושפעת.  מניעת המחלה הינה  חשובה וניתנת לבצוע ע"י נקיטה באמצעי מניעה אלו".

החוקרים, שמשתפים פעולה בכמה מחקרים שמתנהלים ביחידות למחלות ריאה ומחלות זיהומיות יחד עם פרופ' אשר טל, פרופ' רון דגן וד"ר נגה גבעון-לביא ששותפים אף הם למחקר זה, ממשיכים בימים אלו לכיוונים נוספים, שהעיקרי שבהם הוא הקשר שבין זיהום וירלי לבין תחלואה עם זיהום חיידקי במערכת הנשימה. חלק מקבוצת החוקרים ממומנת ממענקי מחקר שנתנו בין היתר על־ידי הקרן הלאומית למדע (ISF).