כללית און-ליין
יחידות ומחלקות

מידע על אבסס אנלי ועל פיסטולה

​מהו אבסס אנלי?

אבסס אנלי הוא חלל מזוהם ודלקתי מלא במוגלה באזור פי־הטבעת או הרקטום שהטיפול בו כולל בדרך־כלל פתיחה כירורגית וניקוז המוגלה.
האבסס נגרם כתוצאה מדלקת חריפה של בלוטה קטנה הנמצאת בתוך האנוס שתפקידה באופן תקין הוא להפריש נוזלי סיכה לפי־הטבעת. הזיהום נגרם כאשר חיידק או חומר זר חודרים לרקמה דרך הבלוטה. במחלות מעיים שבהן יש כיבים ודלקות חוזרות קיימת גם כן נטייה מוגברת להיווצרות אבסס כזה.
אנוס - פי־הטבעת, סוגר היציאה;
רקטום - חלחולת, החלק התחתון של המעי הגס המתחבר לפי הטבעת ומכיל את הצואה לפני הוצאתה.


מהי פיסטולה אנלית?

הפיסטולה היא מעין תעלה תת־עורית המקשרת בין החלק הפנימי של פי־הטבעת והעור סביב פי־הטבעת שדרכה עוברת הפרשה מהאנוס והרקטום כלפי העור החיצון. במקרים מסוימים, לאחר ניקוז אבסס אנלי, נוצר חלל במקום האבסס שלא נסגר וקיים חשש להיווצרות פיסטולה.

הסימפטומים של אבסס אנלי או פיסטולה:

 • הרגשת חולי וכאב מתמשך באזור פי־הטבעת המלווה בנפיחות מקומית ללא קשר ליציאות;

 • גירוי של העור מסביב לאנוס;

 • חום וצמרמורות.

הטיפול באבסס אנלי

האבסס מטופל באמצעות חתך בעור ליד האנוס לניקוז המוגלה.
לעיתים ניתן לבצע את הטיפול במרפאה בהרדמה מקומית. הטיפול באבסס עמוק ורחב מצריך אשפוז והתערבות ניתוחית בהרדמה ובמסגרת אשפוז מטופלים גם חולים הנוטים לזיהומים חמורים כגון חולים ב סוכרת או אנשים שהמערכת החיסונית שלהם פגועה.
בדרך־כלל מתן אנטיביוטיקה במקרים אינו יעיל מכיוון שהתרופה אינה מגיעה לחלל האבסס.


הטיפול בפיסטולה אנאלית

 • טיפול מיידי - ניקוז המוגלה במקרים שזו אינה מתנקזת היטב מעצמה כשלב מיידי להקלה על הסימפטומים;

 • ניתוח - לרובמתפתחת פיסטולה 6-4 שבועות לאחר שאיבת האבסס ולעתים אפילו כעבור חודשים או שנים. סביב פי־הטבעת נמצאים השרירים הטבעתיים השולטים ביציאות ובכל תיקון ניתוחי של הפיסטולה צריך לשמר את השרירים האלו כדי שלא לפגוע ביכולת השליטה.

  • פתיחת הרקמה מעל הפיסטולה - כאשר תעלת הפיסטולה לא מכילה שרירי סוגרים, ניתוח הפיסטולה כולל בדרך־כלל חיתוך של הרקמה מעל הפיסטולה. בביצוע החתך יוצרים מעין חריץ פתוח שמאפשר ניקוז של ההפרשות. עם הזמן נרפא החריץ באופן עצמאי מבפנים כלפי חוץ. ברוב המקרים נעשה הניתוח באשפוז־יום.

  • במצבים שבהם הפיסטולה חוצה חלק ניכר משרירי הסוגרים יש צורך בניתוחים מורכבים יותר לתיקון הפיסטולה תוך שימור השרירים. בניתוחים אלו יש אחוז מסוים שבהם הפיסטולה עלולה לחזור ולכן מקפידים למצוא את כל המסלולים של התעלה המפרישה. הניתוח המקובל הוא בשימוש בסיטון - חוט נילון לתקופה - מבוצע דרך פי־הטבעת במסגרת אשפוז יום.
   האם אבססים תמיד נהפכים לפיסטולה? לא! ברור שאי נוחות והפרשות מביאות את החולה לרצון להינתח.