כללית שלי
חטיבה כירורגית

מחלקת עיניים - ראייה ירודה - סיבות ופתרונות לבעיה

סיבות, דרכי הטיפול מקובלות והתמודדות עם בעיות עיניים כמו טשטוש ואובדן ראייה

​כבדי ראייה הם אנשים הסובלים בשתי העיניים מליקוי ראייה חמור שאינו ניתן לתיקון בעזרת עדשות מגע או משקפיים קונבנציונליים. כבדי ראייה סובלים באופן משמעותי מחדות ראייה ירודה, שלעתים אף נחשבת על פי חוק לעיוורון, למרות שעדיין יש להם יכולת ראייה מסוימת.
ראייתם של כבדי ראייה לקויה עד כדי כך שהם מתקשים לקרוא גם אותיות גדולות, מתקשים בצפייה בטלוויזיה, בזיהוי פנים, בזיהוי כתוביות ברחוב, מספרי אוטובוסים וכדומה.
הבעיה יכולה להיות בכל גיל אך היא אופיינית לרוב אצל אנשים בני 60 ויותר, כחלק מהתופעות הקשורות בהתבגרות וכן כתוצאה ממחלות שונות בעיניים, היכולות לגרום למצב של כובד ראייה.
בדרך-כלל מדובר במחלות תורשתיות המתפתחות בשלב מאוחר יותר בחיים וגורמות נזק לעצבי הראייה, או במחלות מתמשכות, הגורמות להרס הרשתית.


גלאוקומה

אחת המחלות הגורמות לראייה ירודה היא הגלאוקומה (ברקית) שהחולים בה סובלים מנזק איטי ומתמשך לעצב הראייה. בחלק גדול מהמקרים נגרם הנזק מליקוי בניקוז הנוזלים מן העין. כאשר קצב הפרשת הנוזלים עולה על קצב הניקוז, נוצר לחץ הגורם לנזק לעצב הראייה. יש גם עדויות לכך כי במחלה זו, יש הפרעה בזרימת הדם לעצב הראייה. המחלה עלולה לתקוף ללא התראה מוקדמת וללא כל סימנים מעוררי חשד. אם אינה מאובחנת בזמן, היא עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך עד לכדי עיוורון. כשהמחלה מתקדמת מוגבל החולה בפעילויות המחייבות שדה ראייה מלא כמו נהיגה. כיום, קיימות תרופות יעילות רבות וטכניקות כירורגיות חדשניות להפחתת הלחץ התוך עיני במטרה למנוע את הידרדרות המחלה, אולם נזק שכבר נגרם הוא בלתי הפיך


ניוון מקולרי תלוי גיל (נמ"ג) ורטינופטיה סוכרתית

מחלות שכיחות יחסית, היכולות לגרום להרס הרשתית. בדרך-כלל לשתי המחלות הללו אין סימנים מורגשים בשלבים הראשונים ואם לא מאבחנים אותן בזמן ומעניקים טיפול שיעכב את התדרדרות הראייה, התוצאה היא ראייה ירודה עד לכדי עיוורון


קטרקט (ירוד)

מחלה הגורמת לראייה ירודה המתבטאת בעכירות עדשת העין. שכיחותה עולה עם הגיל כחלק נורמלי בתהליך התבגרות העדשה. העדשה ממקדת את האור החודר דרך האישון על גבי הרשתית וכשהיא נפגעת, משתבש מעבר קרני האור התקין אל תוך העין וכך למעשה נוצר באופן הדרגתי טשטוש ראייה, שיכול להקשות על ההתנהלות היום-יומית של החולה ואף עלול להוביל לעיוורון.
עד לפני כמה שנים, נאלצו הסובלים ממחלת הקטרקט להתמודד עם אי-הנוחות הכרוכה בהזדקקות לאביזרים אופטיים עם מספרים גבוהים, אך טכנולוגיה מתקדמת מאפשרת פיתרון ניתוחי יעיל ובטוח, המלווה בהשתלת עדשה תוך עינית מלאכותית, המאפשרת איכות ראייה טובה (עם או ללא משקפיים).
כמו-כן, יש כיום עדשות מולטיפוקליות תוך עיניות היכולות להתאים לאנשים בתנאים שונים ולאפשר תלות מינימלית במשקפיים לאחר הניתוח

מלבד מחלות עיניים אלו המופיעות בדרך כלל אצל מבוגרים, מחלות עיניים תורשתיות רבות המופיעות בילדות או בסמוך ללידה כמו לבקנות של העיניים וקטרקט מולד, המתבטאות בראייה ירודה שלעיתים ניתן לפתור באמצעות ניתוח ולעיתים באמצעות ציוד אופטי מיוחד לכבדי ראייה.
מחלות עיניים שכיחות בקרב מבוגרים. במקרים שבהם לא ניתן לטפל בראייה הירודה באמצעות ניתוח, יש להתאים למטופל ציוד אופטי ואלקטרוני מיוחד. בזכות התפתחות מדע האופטיקה והתקדמות הטכנולוגיה הממוחשבת קיימות אפשרויות מגוונות המאפשרות לאנשים כבדי ראייה לבצע פעולות בסיסיות כגון: קריאה, צפייה בטלוויזיה והתנהלות בסיסית באופן עצמאי בבית ובחוץ.
הפתרונות האופטיים והאלקטרוניים לקריאה כוללים מנעד רחב החל ממגדלות פשוטות לקריאה המצוידות בתאורה ועד לציוד אלקטרוני המתחבר למחשב נייח או נייד ולטלוויזיה, לרבות מצלמות טמ"ס (טלוויזיה במעגל סגור) המתחברות למסך מחשב ומאפשרת לקבל את הטקסט המבוקש באותיות גדולות במיוחד המאפשרות לקרוא.
לצפייה בטלוויזיה, קולנוע, זיהוי פנים, שלטי רחוב קיים מגוון של משקפיים טלסקופיים מיוחדים לראייה מרחוק.
גם בעבור הסובלים מעיוורון קיימים פתרונות כגון: מערכות ברייל וקול - תוכנות קוראות מסך המספקות פלט קול ו/או על גבי צג ברייל אלקטרוני, מחשבי כף יד ומדפסות ברייל, מערכות לסריקה והקראה בעברית.
תהליך התאמת העזרים האופטיים דורש ניסיון ומיומנות רבה ומתבצע רק בתום ההליך הטיפולי, כגון ניתוח כירורגי וטיפול לייזר.
הבדיקה אצל אופטומטריסט מומחה בשיקום ראייה ירודה מבוצעת ביסודיות ותוך התייחסות לבעיות המיוחדות של כל מטופל. בבדיקה מתנסה המטופל באביזרים אופטיים ואלקטרונים מיוחדים עד להתאמה האופטימלית שתסייע לו בתפקוד היום-יומי. הדיוק בהתאמה חשוב ביותר, שכן לביצוע כל משימה דרוש שדה ראייה ומרחק עבודה שונה ולכן יש להתאים את האביזר העונה בצורה אידיאלית לכל צורכי המטופל.