כללית שלי
חטיבה כירורגית

מחלקת עיניים - גלאוקומה

גלאוקומה (ברקית) היא מחלה אשר בשלביה הראשונים אינה מורגשת ולכן זכתה לכינוי "הגנב השקט של הראייה"

​הפגם העיקרי בעין הנגרם עקב מחלת הגלאוקמה הוא נזק איטי, מתמשך ובלתי הפיך לעצב הראיה. כתוצאה מכך נפגע שדה הראיה. הסיבה העיקרית להתפתחות המחלה, היא עלייה בלחץ הנוזל בתוך העין, מעבר לסבילות העצב. עליה זו בלחץ ניתנת לאבחון רק באמצעות בדיקת לחץ תוך עיני ע"י רופא עיניים. כאשר קצב הפרשת הנוזלים עולה על קצב הניקוז, נוצר לחץ הגורם לנזק לעצב הראייה ופגיעה בשדה הראייה ובמקרים קיצוניים לעיוורון חוקי.
כי קיימת עלייה בשכיחות המחלה בשל העלייה בתוחלת החיים וההערכות הן כי מיליוני בני אדם ברחבי העולם סובלים מהמחלה ששכיחותה עולה לאחר גיל 40 והיא נחשבת לגורם השני בעולם המערבי לעיוורון.
גורמי הסיכון למחלת הגלאוקומה: תורשה, מחלת הסוכרת, גיל ושימוש ממושך ולא מבוקר בטיפות עיניים המכילות סטרואידים.

ישנם שני סוגים של גלאוקומה:

  • מצב חריף שבו יש סגירה של הזווית בעין (האיזור שדרכו מתנקז הנוזל אל מחוץ לעין), עליה מהירה של הלחץ תוך מספר שעות, מלווה בכאב עז בעין ובראש, טשטוש ראיה, בחילה והקאה. מצב זה מחייב טיפול מיידי בהורדת הלחץ בעין, וטיפול מניעתי בלייזר, למניעת התקף נוסף בעתיד. כאשר מסתיים המצב החריף, אם לא נוצר נזק, יש לרוב לאדם כזה סיכוי אפסי להתקף נוסף ואין נזק מצטבר.

  • הסוג הנפוץ יותר הוא "גלאוקומה פתוחת זווית" המתבטא בניקוז לקוי של הנוזלים מהעין. המחלה מאופיינת בלחץ תוך עיני מוגבר של הנוזל בעין, נזק מצטבר לעצב הראייה ונזק לשדה הראייה. אם בשלב הראשוני של המחלה החולה אינו חש בה, הרי שבשלב מתקדם של המחלה, נגרם נזק בלתי הפיך לעצב הראייה, עד אשר החולה מוגבל בפעילויות המחייבות שדה ראייה מלא, כגון נהיגה. זהו, לצערנו, סוג הגלאוקומה השכיח יותר והבעייתי יותר, שכן החולה בה אינו מודע לשינוי האיטי המתרחש. כאשר מרגישים בפגיעה, עשוי להיות מאוחר מידי, שכן הנזק לסיבי העצב הוא בלתי הפיך.
    מכיוון שבשלביה הראשונים של המחלה, החולה אינו חש בשינוי, קיימת חשיבות גבוהה לאבחון המוקדם באמצעות בדיקת לחץ תוך עיני שיש לעבור מדי שנה עד שנתיים החל מגיל 40, בעיקר כאשר יש היסטוריה משפחתית. הבדיקה כוללת בדיקת עצב הראייה ובדיקת לחץ בעזרת מכשיר הטנומטר המודד לחץ תוך עיני. כאשר הלחץ התוך עיני מוגבר, גובר גם הסיכון להתפתחות גלאוקומה. במקרה הצורך תידרש גם בדיקת שדה ראייה.