כללית שלי
יחידות ומחלקות

יצירת קשר

​טלפון: 08-6403504
פקס: 08-6403080

שעות ביקור

​בימים א'-ה' בשעות 8:00 - 16:00

מיקום

​מיקום והתמצאות במחלקה פסיכיאטרית, בקומת קרקע,
במפה: בניין 66 באזור 6 - כחול

מחלקה לפסיכיאטריה - מרפאת נוירו-פסיכיאטריה

אחראי המרפאה: ד"ר הדר שלו

צוות המרפאה מאבחן ומטפל במצבים שבהם יש שילוב של פגיעה במערכת העצבים עם פגיעה נפשית נלווית.

הצוות הרפואי

 • אחראי המרפאה:

  ד"ר הדר שלו
 • מומחה בפסיכיאטריה:

  ד"ר שי נוישטטר
 • פסיכולוגית שיקומית:

  ד"ר לימור גרטנר

מחלה של מערכת העצבים או פגיעה מוחית טראומתית, עלולות להוביל, פעמים רבות, גם לפגיעה נפשית וקוגניטיבית. כך למשל, לאחר חבלת ראש, שכללה גם פגיעה מוחית, ניתן לראות תסמינים שונים, כמו: הפרעה במצב הרוח, חרדה, הפרעות שינה, התפרצויות כעס וזעם, עצבנות ורגזנות, כאב ראש חוזר וסחרחורת, פגיעה בריכוז ובזיכרון, סף תסכול נמוך, פגיעה בביטחון ובדימוי העצמי.
במקרים שבהם תסמינים אלו נמשכים מעבר לשלושה חודשים מהפגיעה יש לפנות לטיפול.
מצבים דומים ותסמינים דומים ניתן לראות במחלות כרוניות של מערכת העצבים כגון : אפילפסיה, פרקינסון, טרשת נפוצה ולאחר אירוע מוחי.
מחקרים מצאו כי כ־30% מהנפגעים סובלים מתסמינים נפשיים שנה לאחר חבלת ראש קלה, וככל שחבלת הראש היתה קשה יותר האחוזים גבוהים יותר .
מעבר לפגיעה בנפגע עצמו גוררים התסמינים פגיעה בסביבתו של המטופל ובעיקר בבני משפחה.
פגיעה קוגניטיבית יכולה לכלול מרכיבים רבים של יכולת חשיבה ותכנון מעבר לפגיעה בריכוז וזיכרון. כך למשל, מתלוננים הנפגעים על קושי בהבנת הנקרא, על קושי בתכנון פעולות ועל קושי ביכולת להוציא אל הפועל מטלות שונות במהלך היום.
לעיתים קרובות חל צמצום של תחומי האחריות של הנפגעים והם מסגלים לעצמם דפוסים של הימנעות מפעילויות שונות כדי להימנע ממצבי תסכול בשל חוסר ההצלחה.

במרפאה לנוירו-פסיכיאטריה הפועלת במסגרת המחלקה הפסיכיאטרית, פועל צוות רב-מקצועי מהתחומים הבאים: פסיכיאטריה, פסיכולוגיה קלינית, פסיכולוגיה שיקומית, ריפוי בעיסוק ועבודה סוציאלית.

תהליך האבחון כולל ברוב המקרים את השלבים הבאים:

 • ראיון ובדיקה שבמהלכן נאספת אנמנזה מהמטופל וממשפחתו ונערכת בדיקה פסיכיאטרית ראשונית. במרבית המקרים, נערך שלב זה על־ידי פסיכיאטר

 • אבחון נוירו־קוגניטיבי ובמידת הצורך פסיכו־דיאגנוסטי: אבחונים אלו נערכים באופן ממוחשב וידני ומטרתם לזהות את הלקות, אם קיימת, בתחומי החשיבה והביצוע השונים. משך שלב האבחון משתנה ונע בין 5 ל־10 שעות והוא נפרש על־פני מספר מפגשים

 • בהתאם לתוצאות האבחון, ניתן להתאים תכנית טיפולית־שיקומית. תהליך הטיפול והשיקום נמשכים בפרק זמן של מספר חודשים עד שנתיים ובמרבית המקרים הוא מוביל לשיפור תפקודי ונפשי מתמשך

 • במקביל לשלבים שלעיל, המטופלים מקבלים על־פי הצורך, טיפול ותמיכה מפסיכיאטרים
  ומפסיכולוגים קליניים.

אופן הפנייה

 • השירותים מיועדים לחברי כל קופות החולים

 • הפנייה נעשיית באמצעות מחלקות ומרפאות בית החולים או באמצעות מכתב רופא מטפל או גורם מטפל בקהילה

 • את התורים יש לתאם מראש ואין צורך בטופס התחייבות

 • לפני הפנייה יש לוודא שאזור המגורים משוייך למרפאה בסורוקה ולא למרפאה אחרת באזור הדרום.

באזור הנגב קיימות מרפאות נוספות: המרכז לבריאות הנפש בבאר־שבע, בקרית־גת, בשדרות ובאשקלון. רופאי הקהילה מפנים את המטופלים למרפאה אליה הם משויכים.​