כללית שלי
יחידות ומחלקות

יצירת קשר

טלפון 08-6400217
פקס 08-6768733
דוא"ל somr33@clalit.org.il

זמני פעילות

ימים א'-ה', בין 8:00 - 18:00
בתיאום מראש
מענה טלפוני:
ימים א'-ה', בין השעות 8:00 - 16:00

מיקום

מול המחלקה הפנימית ו'. במפה: בניין 64 באזור 6 - כחול ​

מכון פיזיותרפיה

מנהל המכון: מר אבי ברש

פיזיותרפיסטית ומטופל במחלקה

בקיצור

1.

צוות המכון מסייע בשיקום התנועה ובשיפור התפקוד והשימוש הנכון בגוף ומתמקד בטיפול שוטף במטופלים מהקהילה.

2.

אל המכון מגיעים לטיפול אנשים במצבים אקוטיים הסובלים מכאבים - לאחר תאונות דרכים, לאחר ניתוחים אורתופדיים, פגיעות נוירולוגיות, כוויות, פגיעות ספורט ועוד.

3.

מטופלי המכון שותפים פעילים בתהליך השיקום. עם הגעתם אל המכון הם נבדקים על־ידי פיזיותרפיסטים מצוות המכון, ומגבשים, ביחד, תכנית טיפול בדגש על יכולותיו, צרכיו ורצונותיו של המטופל.

צוות המכון

 • מנהל המכון:

  מר אבי ברש
 • מזכירה אחראית:

  גב' מלי מזור
 • למטופלים מהקהילה

 • במחלקות האשפוז של בית החולים

 • לילדים המטופלים במכון להתפתחות הילד - במכון להתפתחות הילד פועל צוות של פיזיותרפיסטיות, בעלות הכשרה מיוחדת בתחום, המטפלות במגוון בעיות התפתחותיות מוטוריות כגון שיתוק מוחין, מחלות ניוון שריר, עיכוב התפתחותי ועוד.

 • ציוד לשיקום פונקציונאלי הכולל מסילת הליכה, מדרגון (stepper), אופניים ארגונומיי

 • ציוד שיקומי הכולל מכשירים לחיזוק שרירים בפלג גוף עליון ותחתון, גומיות,כדורי פיזיותרפיה, משקולות ואמצעים לשיפור שיווי משקל

 • ציוד אלקטרותרפי ותרמותרפי חדיש המשמש להפחתת כאב ולחיזוק שרירים

 • פרפין ואמבטיית מערבולת

 • מכשירי אולטרה סאונד וגלים קצרים

 • Continuous Passive Motion - CPM: מכשיר להפעלה פאסיבית למפרקים שונים

 • מכשיר ביופידבק - משוב ביולוגי: המכשיר משמש ככלי עזר למטופל בחיזוק או בשחרור של שרירים באמצעות משוב ויזואלי או קולי
  מתיחה צווארית

 • מכשיר מציאות מדומה (Virtual Reality) –מכשיר שתורם לתהליך השיקום תוך כדי שימוש באמצעים המדמים פונקציות יום־יומיות

 • חבישות מסוג kinesio taping המאפשרות החלמה לרקמות הגוף תוך מתן תמיכה לשרירים ומפרקים ללא הגבלה בתנועתיות.

מטופלים מהקהילה הלוקים בבעיות כרוניות כגון כאבי גב תחתון, כאבי ברכיים, שינויים ניווניים במערכת שרירי השלד ועוד.

טיפול בהפרעה בשווי משקל על רקע בעיה במערכת הווסטיבולרית המתבטאים בקשיים בעמידה ובהליכה וכן בסחרחורות.
אחת לחודש, מתקיימת במרפאת אף, אוזן וגרון במרפאות החוץ, מרפאה וסטיבולרית בניהולם של רופא אא"ג ופיזיותרפיסטית, לצורך התייעצות וקבלת החלטות.
ההפניה לשיקום וסטיבולרי מתבצעת באמצעות רופאים בקהילה, רופאי בית החולים, בכללם רופאי מרפאת אא"ג.

שיקום ריאות הוא טיפול הניתנן לקבוצות של חולי ריאות על ידי פיזיותרפיסטים שמומחים בתחום זה. מטרת הטיפול היא שיפור התפקוד הכללי של המטופלים בעקבות שיפור היכולת האירובית הירודה שלהם תוך הורדת הסימפטומים שלהם כדוגמת קוצר נשימה, כאבי שרירים ועוד.
אוכלוסיית היעד היא מטופלים הסובלים ממחלות ריאה חסימתיות, אמפיזמה, ברונכיטיס כרונית, יתר לחץ דם ריאתי, פיברוזיס, אסטמה, מנותחי ריאה או מושתלי ריאה. המטופלים מופנים על ידי רופאים מומחים מהמכון לריאות.
הטיפול עצמו הוא סדרה של 12 אימונים המורכבים מאימון אירובי ואימון כוח, שבו כל אחד עובד בתחנות שונות לפי יכולתו בהשגחה מלאה של הפיזיותרפיסט הכוללת מדידת מדדים כגון דופק וסטורציה תוך כדי האימון. כל מטופל נבחן בתחילת ובסוף תקופת השיקום על מנת להעריך את השיפור שחל בעקבותיו על ידי מבחן 6 דקות הליחה ומדדים שונים נוספים.
שיקום הריאות מוכח בעולם בעשרות מחקרים כטיפול המשפר את הכושר הפיזי והיכולת התפקודית, שיפור בקוצר הנשימה,ביכולת ההתמודדות עם המחלה. כמו כן מוכח שעקבות השיקום קיימת ירידה במספר ההחמרות של המחלה ומספר האשפוזים של המטופלים, ירידה ברמת הדיכאון והחרדה המלווים מחלות שכאלה וכן שיפור השליטה העצמית ושיפור איכות החיים!
במספר הקבוצות הקטן שהשתתפו בשיקום הריאות עד כה כבר דווח לנו על שיפור ביכולת התפקודית ובאיכות החיים של המטופלים שלנו.

הטיפול מתאים למגוון בעיות ונמצא יעיל במיוחד לטיפול בבעיות אורתופדיות (שרירים ומפרקים) בהן ישנה הגבלה בתנועתיות או בדריכה, וכן במצבים כרוניים, כגון כאבי גב בהם ישנה הגבלה ניכרת בתנועתיות הגו המלווה בכאבים. צוות פיזיותרפיסטים מוסמכים במכון לפזיותרפיה, שהתמחו בטיפול במים מבצעים את הטיפול ההדרותרפי בבריכה הטיפולית שבמכון לפיזיותרפיה, בטמפרטורת מים של 35-33 מעלות. הטיפול בהידרותרפיה מתאים למגוון בעיות ונמצא יעיל במיוחד לטיפול בבעיות אורתופדיות (שרירים ומפרקים) שבהן ישנה הגבלה בתנועתיות או בדריכה, וכן במצבים כרוניים כגון כאבי גב שבהם ישנה הגבלה ניכרת בתנועתיות הגו המלווה בכאבים. חום המים גורם להגברת זרימת הדם לרקמות, להאצת תהליכים מטבוליים ולפינוי חומצה לקטית ובכך הוא תורם להרפיית השרירים, להקלה על נוקשות המפרקים ולהפחתת כאבים.
בעקבות הלחץ ההידרוסטטי המופעל על הגוף, עוזרים המים לשפור פעילות רקמת הריאה ולהגברת פעילות שרירי הנשימה והלב.
יכולת הציפה היא ייתרון בולט של הפעילות במים ומאפשרת עבודה על חיזוק שרירים, ללא נשיאת משקל, דבר המוריד את שחיקת המפרקים. בעזרת הציפה ניתן לבצע פעולות מורכבות כמו: ריצה, קפיצה, ועלייה על מדרגות, פעולות שקשה לבצע ביבשה בגלל החשש מנפילה.
יתרונות המים בבריכה הטיפולית ביחד עם מיומנות טיפולית גבוהה של צוות המכון, מנוצלים למטרות שיקומיות הכוללות חיזוק שרירים, הפחתת כאבים, שיפור שיווי משקל ותנועתיות. השירות מיועד לאנשים עם בעיות אורתופדיות, נוירולוגיות או לאנשים לאחר ניתוחים וכן לילדים עם קשיים התפתחותיים.
במכון מוצעות לציבור הרחב קבוצות הדרותרפיה בתשלום מחוץ לסל. לפרטים נוספים על אופן הפנייה לטיפול בהדרותרפיה ניתן לפנות למזכירות המכון לפיזיותרפיה.

במכון מטופלים חברי כל קופות החולים
הפניה למכון נעשית על־ידי רופאים בקהילה, רופאים ממחלקות האשפוז ורופאים ממרפאות החוץ
יש להגיע למכון עם הפניה רפואית וטופס התחייבות כספית מטעם הקופה המבטחת
כמו־כן יש להביא צילומChannelPage.aspxי רנטגן עדכניים, וסיכום מכתב שחרור במקרה של טיפול לאחר אשפוז

צוות המכון לפזיותרפיה עוסק גם בהכשרת דור העתיד של פיזיותרפיסטים ובחשיפתו לכל הנעשה בשטח - התנסויות קליניות במחלקות האשפוז, במכון להתפתחות הילד ובמכון הפיזיותרפי.
אנשי צוות המכון מעורבים באופן פעיל בהוראה ובהדרכה קלינית של סטודנטים לפזיותרפיה בבבית הספר למקצועות הבריאות ע''ש רקנאטי באוניברסיטת בן־גוריון בנגב.
בנוסף, משתתפים אנשי הצוות ומציגים בכנסים מקצועיים בארץ ובחו"ל.