כללית שלי
אודותינו

סורוקה למען הקהילה - "בית חולים לדובים"

בסורוקה מטפלים גם בדובים במטרה להפיג חששות של ילדים מפני טיפול רפואי בבית החולים

בית חולים לדובים

בקיצור

1.

פרויקט "בית חולים לדובים", שמטרתו להפיג חששות ילדים מפני הטיפול הרפואי בבית החולים, מתקיים במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה משנת 2000 ומידי שנה משתתפים בו כ־200 ילדי גנים בבאר־שבע.

2.

מקור הפרויקט בסקנדינביה והוא מופעל כיום ברבים מבתי הספר לרפואה ברחבי העולם, בעידוד הארגון הבין־לאומי לסטודנטים לרפואה.

3.

בישראל, הסטודנטים לרפואה באוניברסיטת בן־גוריון היו הראשונים שקיימו את הפרויקט המיוחד, שהוא פרי שיתוף פעולה של בית החולים ואגודת הסטודנטים למקצועות הרפואה בנגב (אסר"ן).

בית החולים סורוקה אימץ את היוזמה והתוצאה היא מיזם איכותי ואנושי, שבו מוזמנים ילדי גנים מאזור הדרום לבוא לסורוקה ביחד עם הדובים האהובים שלהם ולהציג לסטודנטים את "המחלות" שהן סובלים הדובים.


לפני הביקור בבית החולים, מגיעים אל גני הילדים סטודנטים מבית הספר לרפואה ומבית הספר למקצועות הבריאות (סיעוד, פיזיותרפיה ורפואת חירום), מסבירים על הביקור הצפוי ומזמינים את הילדים להביא לבית החולים את הדובי "החולה" החביב עליהם.


ביום הביקור, מגיעים ילדי הגנים אל בית החולים, שם מצפים להם הסטודנטים בחלוק לבן ועם סטטוסקופ. הסטודנטים בודקים את הדובים החולים, מדברים עם הילדים על חשש הדובי מהצוות הרפואי, מאפשרים לילדים לקחת חלק פעיל בבדיקה וחושפים אותם לתהליך שאותו עוברים מטופלים בבית החולים, כגון: צילום רנטגן, חבישה, קבלת תרופות בבית המרקחת ובדיקות דם.
בנוסף לטיפול בדובים, נציגת שלוחת ארגון בטרם בסורוקה מסבירה לילדים בנושא בטיחות בדרכים, הם מבקרים באמבולנס והסטודנטים מסבירים להם גם על היגיינה כללית ודנטאלית ועל תזונה נכונה.
מחקר שנערך בסורוקה מעלה כי פרויקט "בית חולים לדובים" סייע בהפחתה של כ־33 אחוזים ברמת החרדה מאשפוז בקרב הילדים שהשתתפו בפרויקט.