כללית און-ליין
פסיכותרפיה

פורסם בראשונה: 05.12.2016

    מאת:
  • ד"ר אנדריי זבורוב

DBT בגישה בודהיסטית

הבודהיזם התגייס לטובת הפסיכולוגיה, כדי לתת טעם לחיים של מי שמתקשים לווסת את רגשותיהם וחשים שחייהם נטולי משמעות

טיפול דיאלקטי־התנהגותי (DBT – Dialectical Behavioural Therapy) הוא שיטת טיפול כוללנית המבוססת על תרפיה התנהגותית־קוגניטיבית בשילוב פסיכולוגיה בודהיסטית ואימון במיומנויות חיים. במחקר שיטתי הוכח כי טיפול זה עוזר, ביעילות רבה, לסובלים מהפרעות התנהגות מורכבות שמקורן הוא רגישות יתר וקושי בוויסות הרגשות.

למי זה מתאים?

הטיפול מתאים למי ששרויים במאבק יומיומי עם רגשותיהם, סובלים מאוד מהתקפים של מצבי־רוח משתנים (חרדות, דיכאונות, כעסים, זעם, שיעמום ריקנות ובלבול) ומפחד מתמיד של נטישה. הם צריכים להתמודד עם בעיות חוזרות ונשנות ביחסים שלהם עם עצמם ועם אחרים (מאכזבים ומתאכזבים במשפחה, בעבודה וביחסים עם בני זוג). לעתים קרובות, הם מתמודדים באמצעים שנראה ש"עובדים" באותו הרגע, אבל בעצם רק מחמירים את הבעיות (ניסיונות חוזרים להתאבד, פגיעה עצמית, שימוש לרעה בתרופות, באוכל, באלכוהול ובסמים ועוד). רוב המתמודדים עם הקשיים הללו מרגישים שכאב חייהם הוא בלתי נסבל ושלא שווה לחיות חיים כאלה.

הטיפול הדיאלקטי־התנהגותי עוזר להבין איך זה קורה, ומלמד דרכים בריאות להתמודד ביעילות עם הבעיות האלה. טיפול זה עוזר למטופלים להפוך לקשובים לעצמם ולעולם, לשרוד מצבי מצוקה בלי להזיק לעצמם ולאחרים, לווסת רגשות בכוחות עצמם ולהשיג את מה שהם רוצים בחיים בלי לקלקל את היחסים עם הסביבה ובלי לפגוע בעצמם.

במשפט אחד: טיפול דיאלקטי־התנהגותי מאפשר למטופלים להפוך את החיים שלהם לכאלה ששווה לחיות אותם.

איך פונים?

הטיפול במרפאת ה-DBT נפתח אחת לשנה, וכולל טיפול קבוצתי ופרטני. להצטרפות לטיפול, יש לפנות לד"ר אנדריי זבורוב:

טלפון: 09-7478568 
דוא"ל: andreyza@clalit.org.il