כללית און-ליין
טיפול באמצעות אומנות

טיפולים באמצעות אומנויות

בטיפול באמצעות אמנויות, נעשה שימוש בתהליכי יצירה והבעה אמנותיים, באמצעות אחד משישה תחומי האמנויות: אמנות חזותית, תנועה ומחול, ביבליותרפיה, מוסיקה, דרמה תרפיה ופסיכודרמה.

הטיפולים באמצעות אמנויות בשלוותה ניתנים בכל המסגרות, הן במחלקות האשפוז והן במרפאות, הן לילדים והן למבוגרים ולגיל השלישי.

הטיפולים באמצעות אמנויות מיועדים לכל מי שזקוק לטיפול נפשי ומוכן להתנסות באחד מהכלים היצירתיים הנ"ל. אין צורך בנסיון קודם או ב"כשרון" אמנותי בתחום כלשהו כדי להיעזר ולהיתרם מהטיפול. השימוש בכלי היצירתי מסייע לעקוף הגנות, לגעת בתכנים רגשיים עמוקים ולעבור תהליכים ברמה הלא מילולית. לעיתים נותרים התהליכים הטיפוליים ברמה הלא מילולית ולעיתים מתווסף לחוויה היצירתית או ההבעתית גם ניתוח ועיבוד של התכנים באופן מילולי.

תרומתם הייחודית של הטיפולים באמצעות אמנויות בבית החולים היא בכך שהטיפול באמנויות עוסק בתהליכי יצירה שהם צורך אנושי מולד, חוצה תרבויות, גיל וזמן. היצירה מהווה שפת תקשורת שאינה בהכרח מילוליות, המאפשרת רובד עקיף ועמוק של ביטוי, לצד זה המילולי.

תהליכי יצירה והבעה בטיפול מאפשרים תקשורת, התבוננות, שיקוף, הבנה ותובנה של משמעות היצירה ובכך הרחבה של הבנת עולמו של המטופל ודרכי ההתמודדות שלו. תהליכים אלה מאפשרים לקדם שינוי, לעודד צמיחה ,תחושת חיות ושיפור יכולות תפקודיות.

כמו כן מאפשרים תהליך היצירה והתוצר האמנותי העלאת המודעות לעצמי ולזולת, חיזוק היכולת הקוגניטיבית והרגשית, ושיפור ההתמודדות עם סימפטומים וקשיים בתחום הנפשי והפיזי.

הטיפול ניתן הן במסגרת פרטנית והם במסגרת קבוצתית, כאשר בקבוצות יש יותר דגש על פיתוח מיומנויות חברתיות, תמיכה ושיתוף של חברי הקבוצה ועבודה אישית במרחב קבוצתי, ובטיפולים הפרטניים יש יותר התעמקות בתכנים האישיים של כל מטופל ומטופל.