כללית שלי
גרייה מוחית

פורסם בראשונה: 09.12.2016

    מאת:
  • אורלי רביב

היפנוזה

לא תירדמו, אף אחד לא ישלוט בכם ולא עושים את זה באמצעות שעון. היפנוזה היא מצב של ריכוז עמוק, שיאפשר לכם להפנות את המשאבים הנפשיים והרגשיים לתהליך של שינוי

טיפול בהיפנוזה

​​בכל פעם שאנו מרוכזים לחלוטין במטרה אחת וכאילו מתעלמים משאר הדברים שסובבים אותנו, אנו נמצאים במצב שמאפייניו היפנוטיים. היפנוזה היא מצב של מודעות אחרת אשר מתרחש בכל אחד מאיתנו באופן טבעי בחיי היומיום, במצבים רבים, בלי שנהיה מודעים לו. רובנו חווים זאת, למשל, כשאנו מרשים לעצמנו לשקוע בסרט או בספר מרתק, או כאשר אנו חולמים בהקיץ. אנחנו נכנסים למצבים היפנוטיים אלה, ויוצאים מהם באופן טבעי בעצמנו.

איך מטפלים?

המטפל עוזר למטופל להיכנס באופן יזום ומכוון למצב היפנוטי מעמיק יותר ולזמן ממושך יותר, כדי שהמטופל יוכל להפנות את מרב הקשב והמשאבים לתהליך השינוי המבוקש (גופני, רגשי, מחשבתי או התנהגותי). המאפיין העיקרי של התופעה ההיפנוטית הוא השימוש בסוגסטיות.

בתהליך זה אפשר להעביר לאדם רעיון/הצעה באמצעות מסר מילולי שיאפשר שינוי בתגובות האדם תוך כדי עקיפת תהליכי בקרה אינטלקטואליים.

כל היפנוזה היא היפנוזה עצמית. המוח המודע והלא־מודע הם ששולטים בכל הנעשה בגוף, החל מפעילות פיזיולוגית וכלה בתפיסת עולם ובמחשבות שונות. מכאן שרק המוח של המהופנט יכול להביא לשינוי. תפקידו של המהפנט דומה לתפקידו של מדריך ומאמן: הוא מלמד את המטופל להשתמש בכלים שיסייעו לו להגיע למטרה, אולם מי שמבצע את העבודה הוא המטופל עצמו. לכן, התנגדות של המטופל לקבל את הסוגסטיה תמנע ממנו לשקוע במצב ההיפנוטי ולהשיג את התוצאות המבוקשות.

האם היפנוזה היא שינה?

ההפך הוא הנכון. היפנוזה היא מצב של ריכוז רב, אם כי ריכוז ברעיון אחד. אדם הנמצא במצב היפנוטי מודע בכל רגע למתרחש סביבו ויכול לבחור לצאת מהתהליך בכל שלב.

הטיפול ההיפנוטי מלווה בדרך כלל בהרפיה, ועל כן ניתן להתרשם שהמטופל נח או ישן. ההרפיה מיועדת לשיפור הריכוז. כשבודקים את רישום גלי מוח (EEG), מתברר כי אין הבדל מהותי בין תמונת פעילות המוח של אדם ערני לזו של אדם במצב היפנוטי, בעוד שהתמונה שונה לחלוטין במצב של שינה.

האם כל אחד יכול להתהפנט?

היכולת או אי־היכולת להיכנס למצב היפנוטי משתנה מאדם לאדם, ואינה מעידה על אופי, אינטליגנציה או בריאות נפשית. כל אדם יכול להכניס עצמו למצב היפנוטי במידה כלשהי, אך לא כולם יכולים להגיע לריכוז עמוק במיוחד (כ־10% מהאוכלוסייה הם בעלי יכולת גבוהה במיוחד, וכ־5% יתקשו להיכנס למצב היפנוטי). ברוב המקרים מספיקה יכולת בינונית ומטה כדי להביא לשיפור באיכות החיים או לפתרון הבעיה. קשה להיכשל בהיפנוט של אדם אשר מוכן ורוצה להיות מהופנט.

האם ניתן לגרום למהופנט לנהוג בניגוד לרצונו?

אדם הנמצא בהיפנוזה לא יעשה או יאמר דבר שלא התכוון לעשות/לומר במצב שאינו היפנוטי. מאחר שההיפנוזה היא ניצול יעיל של יכולת השליטה העצמית והגברתה, לא ייתכן שבתהליך זה יתרחש דבר המנוגד לרצונו של המטופל, לכללי המוסר שלו או לתפיסת עולמו. המטופל לא יגלה סודות שלא התכוון לגלות, ולא יבצע פעולות שלא היה מבצע מחוץ לתהליך ההיפנוזה.

לאילו מצבים מסייע טיפול בהיפנוזה?

טיפול באמצעות היפנוזה מסייע במגוון רחב של מקרים, כמו: פוסט-טראומה, מצבי מתח וחרדה, פוביות, הפרעות שינה (קשיי הירדמות, סיוטי לילה), הרגלים מטרידים (כסיסת ציפורניים, מציצת אצבע, תלישת שיער, הרטבה, טיקים), התנהגות כפייתית, כאב, ואף לצורך ניצול הפוטנציאל האישי (שיפור יכולת למידה וחידוד זיכרון, הגברת יצירתיות) ועוד.

האם יש סכנות בטיפול בהיפנוזה?

בארץ קיים חוק שמגדיר מי רשאי לעסוק בהיפנוזה. המטפל צריך להיות פסיכולוג, פסיכיאטר או רופא שעבר הכשרה מתאימה, ואושר על ידי משרד הבריאות לעסוק בהיפנוזה.

טיפול בהיפנוזה מצריך חתימתה של המטופל (או הוריו במקרה של ילד) על טופס הסכמה ייעודי. אם הטיפול מתבצע על ידי מטפל מוסמך, שפועל בהתאם למטרות הטיפול, אין כל מקום לחשש.

מה אורך הטיפול?

הטיפול ההיפנוטי הוא קצר מועד. משך הטיפול תלוי במטרת הטיפול, באופי הבעיה שמטפלים בה וביכולתו של המטופל להיעזר בכלים ההיפנוטיים. ישנם טיפולים פסיכולוגיים שבהם משתמשים בשיטות היפנוטיות כחלק מטיפול דינמי ארוך.

למי זה מתאים?

הטיפול מתאים למבוגרים ולילדים שאינם פסיכוטים או פרה־פסיכוטים. ילדים נכנסים בקלות רבה יותר למצבים היפנוטיים מרובים במהלך היומיום (חלימה בהקיץ, שקיעה בטלוויזיה בלי לשים לב כשקוראים להם וכדומה). ככל שהגיל נמוך יותר (אופטימלי בגילים 12-8) היכולת לתגובה היפנוטית טובה יותר. יש להתאים את טכניקות ההכנסה להיפנוזה לגיל ולשלב ההתפתחותי של הילד.