כללית שלי
מרפאות בקהילה

יצירת קשר

​טלפון לזימון תורים: 09-7712249

פקס: 09-7744859

דוא"ל: etzubery@clalit.org.il

שעות פעילות

ימים א', ג', בשעות 16:00-08:00

ימים ב', ד', ה', בשעות 19:00-08:00

מיקום

​הנוטרים 7, רעננה. סמוך לקופת חולים "הנוטרים"

הנוטרים - היחידה להפרעות אכילה

מנהלת המרפאה: ד"ר אבלין שטיינר

היחידה מציעה מגוון של טיפולים ייחודיים, כולל אשפוז בית, לבני נוער ולמבוגרים הסובלים מהפרעות אכילה, השמנת יתר ואכילת לילה

היחידה לטיפול ומחקר בהפרעות אכילה, שהוקמה ב-1992, היא המרפאה הקהילתית הראשונה שמעניקה, תחת קורת גג אחת, שירות מקצועי כולל לבני נוער (מגיל 11) ולמבוגרים הסובלים מכל סוגי הפרעות אכילה, השמנת יתר ואכילת לילה.

השכיחות של הפרעות אכילה ומשקל נמצאת בעשורים האחרונים בעלייה מתמדת. 85% מהמקרים מתפרצים בגיל ההתבגרות, בעיקר בקרב נערות, אבל שיעור הנערים והגברים הלוקים בהפרעה גדל והולך. ההפרעות השכיחות הן אנורקסיה נרבוזה, בולימיה נרבוזה, אכילת יתר התקפית ותסמונת אכילת לילה. אבחנה נוספת שנכללת בקבוצה זו היא הפרעת האכלה, המאופיינת בתת-משקל, לרוב על רקע של חרדה והימנעות, ללא הפרעה בדימוי גוף. 

שיעור גבוה של הסובלים מהפרעות אכילה והאכלה מתמודדים גם עם הפרעות במצב הרוח, דיכאון, חרדה, כפייתיות והתנהגויות של פגיעה עצמית. הצורך לתת מענה לקשת של הבעיות הגופניות, התזונתיות, הנפשיות והמשפחתיות, מחייב אבחון וטיפול של צוות רב-מקצועי המומחה ומיומן בטיפול בהפרעות אכילה. צוות המרפאה מורכב מפסיכיאטרית לילדים ונוער, פסיכיאטרים למבוגרים, אחיות, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, מטפלים משפחתיים, דיאטניות קליניות ומטפלים בהבעה ויצירה.

איך מטפלים?

האבחון והטיפול מבוססים על גישות ופרוטוקולים מתוקפי מחקר, אשר מקובלים במרכזים מובילים בעולם. הטיפולים כוללים בין היתר:

טיפול תזונתי

טיפול תרופתי (בהתאם לצורך)

מעקב רפואי (בדיקות מעבדה בהתאם לצורך)

פסיכותרפיה פרטנית - טיפול דינמיטיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), טיפול דיאלקטי-התנהגותי, טיפול בתנועה או טיפול באמנות.

פסיכותרפיה קבוצתית

טיפול משפחתי והדרכות הורים

קבוצות להורים למטופלות בוגרות עם הפרעת אכילה ממושכת

תוכנית טיפולית ממוקדת לאמהות עם הפרעות אכילה למניעת העברה בין-דורית

הטיפולים הייחודיים שלנו

אשפוז בית

בשל מיעוט מיטות האשפוז להפרעות אכילה והצורך להמתין לאשפוז כשלושה חודשים בממוצע, בנינו תוכנית אשפוז בית שעליה מופקדים הורים או חונכים טיפוליים. המטפלים בבית מקבלים ליווי והדרכה מצוות המרפאה, ובמקרים רבים נמנע הצורך באשפוז בבית החולים.

הדרכת הורים

מעורבות ההורים הכרחית כמעט תמיד ליעילות הטיפול בהפרעת האכילה אצל המתבגר והבוגר הצעיר (עד גיל 30). עם הקליטה במרפאה, ההורים משתתפים בארבעה מפגשים קבוצתיים, אחת לשבועיים, שבהם ניתן מידע על הפרעת האכילה וגורמיה, דרכי הטיפול במרפאה ותוכנית הטיפול של ילדם. כאשר מדובר באשפוז בית, ההורים מקבלים ליווי צמוד יותר. לאחר התייצבות הפרעת האכילה (לאחר כשלושה חודשים), ההורים משתתפים בהדרכת הורים פרטנית וקבוצתית למשך חצי שנה, שבה מבררים את היחסים בינם לבין ילדם ובונים דפוסי התמודדות שיקדמו את תהליך ההחלמה. קבוצות אלה נבדקו מחקרית, ונמצאו יעילות בזירוז תהליך ההחלמה.

קבוצות טיפוליות

  • צעירים: תוכנית המיועדת לגילאי 30-20. כ-30% מהמטופלים ממשיכים לסבול מסימפטומים חלקיים של הפרעות אכילה גם לאחר שנים של התערבות טיפולית. במהלך שנים אלה נוצרת פגיעה בתחומי חיים שונים: בלימודים, בעבודה, בקשרים החברתיים וביחסים הזוגיים. מטרת הקבוצה היא לעזור למטופלים לשקם את תחומי החיים שנפגעו.
  • אמהות: תוכנית המיועדת לאמהות לילדים עד גיל 6 הסובלות מהפרעות אכילה. התוכנית, המבוססת על התערבות חדשנית מבוססת מחקר, נערכת בשני שלבים: בשלב הראשון מתקיימים 12 מפגשים קבוצתיים, ובשלב השני מתקיימים מפגשים משפחתיים לסירוגין עם ההורים והילדים, שמאפשרים תצפית והכוונה של ההורים בכל הקשור לדפוסי העברה של התנהגות, אכילה ומשקל.
  •  מבוגרים עם אכילת יתר התקפית: תוכנית המיועדת למשתתפים בגילאים 50-25. המטופלים משתתפים בשתי קבוצות בזו אחר זו: קבוצה טיפולית באמצעות תנועה, וקבוצה עם דיאטנית. מטרת הטיפול בתנועה לסייע בתכנים של דימוי גוף, ניכור ושנאה לגוף, ולחקור את הסיבות שבבסיס הפרעת האכילה. מטרת הטיפול התזונתי היא מתן מידע, ניהול יומני אכילה ורכישת הרגלים להפחתת הבולמוסים ולאכילה תקינה.

אימון גופני

פעילות גופנית מווסתת תחושות של דיכאון וחרדה ומאפשרת חיוניות והתחברות ליכולות בריאות. למרות שאימון גופני הוא הכרחי, הוא ניתן במסגרות טיפוליות מועטות ביותר. באנורקסיה נרבוזה ההפרעה מאופיינת, בין השאר, בפעילות גופנית כפייתית ובבדיקה גופנית מתמדת. ההתערבות הגופנית בשלב הראשון של הטיפול חשובה כדי להסיט את הפעילות המזיקה לפעילות מותאמת יותר תחת בקרה. יתרה מזאת, הסיבוכים הגופניים של אוסטאופניה ואוסטאופורוזיס (בריחת סידן), שנוצרים בגלל העדר מחזור חודשי למשך תקופה ממושכת, מחייבים אימון גופני מותאם. גם בבולימיה נרבוזה ובאכילת יתר התקפית, תוכנית פעילות גופנית חשובה ביותר להתמודדות עם השנאה לגוף, חרדת משקל ופעמים רבות עם הצורך בירידה במשקל.

אכילת לילה

תוכנית טיפול המתייחסת לשילוב של הפרעת אכילה והפרעת שינה. לצד הפניה למעבדת שינה על־מנת לשלול הפרעת שינה, מקבלים הלוקים בתסמונת טיפול התנהגותי־קוגניטיבי, טיפול תזונתי וטיפול תרופתי.

איך פונים?

באמצעות רופא המשפחה עם הפניה וטופס 17. יש להגיע למרפאה לצורך מילוי טופס פנייה, שיאפשר זיהוי והפניה לצוות מתאים. במקרים דחופים, מומלץ לפנות למיון שלוותה.

הצוות שלנו

 

אחראית היחידה - ד"ר עינת צוברי, עו"ס קלינית

רופא - ד"ר דניאל הרדוף, רופא מתבגרים

עובדות סוציאליות קליניות - חיה דורון, רותי ארצי, יעל שטראוס-הנדל

פסיכולוגיות קליניות - רותי שרף, נועה לוי הכט

מטפלות בתנועה - חמוטל כהן, גליה רחמני

מטפלת באמנות - אסתי מנקובסקי

דיאטניות קליניות - נעמה בינסטד, רינת גרונדמן שם טוב, נופר מילר-מאירי, דורית דורון-הייטנר