כללית שלי
תחלואה כפולה

פורסם בראשונה: 13.01.2017

    מאת:
  • ד"ר יניב ספינזי

תחלואה כפולה

פרום תחלואה כפולה בשלוותה, צוות רב-מקצועי לטיפול במתמודדים עם הקושי הכפול של מחלת נפש והתמכרות לסמים, מתאים תוכנית טיפול מדורגת למצב המורכב

הקושי של החולים בתחלואה כפולה הוא כפול - אם מדובר במשתמש בסמים אשר פיתח חולי פסיכיאטרי חמור, או באדם המתמודד עם מצוקה נפשית קשה ופנה לשימוש בסמים - ומצריך תוכנית טיפול מתאימה.

למרות זאת, במשך שנים היו החולים נתונים במילכוד: מסגרות הטיפול בבריאות הנפש נקטו עמדה ברורה שלפיה ללא הפסקת השימוש בסמים לא ייתכן טיפול נפשי יעיל. ואילו, בקרב הקהילות הטיפוליות לגמילה מסמים הובהר לחולים שללא טיפול בבעיות הנפשיות שלהם לא יוכלו להתחיל תהליך גמילה והחלמה אמיתי. 

בשלוותה הרימו את הכפפה, ובשנים האחרונות פועל בבית החולים "פורום תחלואה כפולה", צוות רב-מקצועי של רופאים, אחיות, פסיכולוגים, עובדים סוציאלים, מטפלים בהבעה וביצירה ומדריך תחלואה כפולה שמפעילים קבוצות טיפול במחלקות הפסיכיאטריות, במרפאות החוץ ובמחלקת יום של בית החולים.

קבוצת תחלואה כפולה במחלקה הפסיכיאטרית מונחית על ידי איש צוות ומדריך תחלואה כפולה שהוא מכור נקי, בוגר תוכנית 12 הצעדים שמגיע מחוץ לבית החולים. הקבוצה, הבנויה כקבוצת רכבת (אפשר לעלות ולרדת בכל תחנה), מציעה מרחב שבו ניתן לדבר על שימוש בסמים באופן חופשי.

זו אינה קבוצה נגמלים העובדת לפי שיטת 12 הצעדים של ה-NA, שכן המטופלים נמצאים טרם תהליך הגמילה. הקבוצה אינה מנסה לדחוק את חבריה קדימה לגמילה, אלא מציעה אפשרות לייצר שפת ביניים שתחבר בין ראיית מציאות מפוכחת של חיי המכור לבין הכרה בקושי של אנשים הסובלים מתחלואה נפשית קשה ונמצאים כעת באשפוז פסיכיאטרי.

קבוצות התחלואה הכפולה במחלקת יום ובמרפאות החוץ מהוות קבוצות המשך שהטיפול בהן נבנה יחד עם המטופלים ומושתת על המוטיבציה שלהם להתמיד ולהמשיך בתהליך גמילה.

פורום תחלואה כפולה עובד באופן הדוק ומתואם, במטרה לשפר את היכולות הטיפוליות ואת פעילות הקבוצות, תוך שמירה על עיקרון של למידה הדדית ובניית שרשרת טיפול. עם שחרורו, מופנה המטופל להמשך טיפול במסגרות השונות הקיימות מחוץ לאשפוז, בהתאם למצבו הקליני, לפגיעה התפקודית ולמוטיבציה הפנימית שנבנתה בתהליך הממושך והמורכב הזה. ​