כללית שלי
מרפאות בקהילה

פורסם בראשונה: 14.11.2016

    מאת:
  • ד"ר ענבל ברנר

יחידה לנפגעי תקיפה מינית, מרפאת אליעזר

פגיעה מינית היא תופעה נפוצה, שהשלכותיה קשות וארוכות-טווח. צוות רב-מקצועי, המתמחה בתחום, נותן מענה ייחודי לנפגעים

40%-20% מהנשים היו קורבן לתקיפה מינית, לפחות פעם אחת בחייהן. שיעורי הפגיעה המינית בילדוּת גבוהים אף הם: אחת מכל 7 ילדות ואחד מכל 10 ילדים היו קורבן לגילוי עריות. זה לא נגמר שם - ההשלכות הקצרות וארוכות-הטווח של פגיעה מינית הן רבות, וכוללות: סיכון מוגבר להפרעות נפשיות שונות, ובהן הפרעה פוסט-טראומטית, דיכאון וחרדה, שימוש באלכוהול ובסמים, ותחלואה גופנית אופיינית.

חומרת ההשלכות הנפשיות והביטויים הקליניים הייחודיים של הפרעות פוסט-טראומטיות על רקע פגיעה מינית, הובילו לצורך בהקמת יחידה ייעודית לטיפול בנפגעי תקיפה מינית בילדות ובבגרות. היחידה שהוקמה במסגרת מרפאת בריאות הנפש אליעזר בכפר סבא היא חלק מהמערך האמבולטורי של המרכז לבריאות הנפש שלוותה והיא כוללת צוות רב-מקצועי שמתמחה בתחום.

איך מטפלים?

הטיפול כולל טיפול פסיכותרפויטי, המתמקד בטראומה המינית ובהשלכותיה, וכן טיפול פסיכיאטרי תרופתי, במידת הצורך. זאת בהתאם למודלים מקובלים כיום בארץ ובעולם בטיפול בהפרעות פוסט-טראומטיות מורכבות. ביחידה מוצעים גם שירותי שיקום והפניה למסגרות שיקום, תעסוקה ופנאי יעודיות מחוץ למרפאה.

איך פונים?

שולחים הפניה מרופא המשפחה או ממחלקות בבית החולים שלוותה לפקס: 09-7947964. כדאי לציין בטופס ההפניה כי קיים רקע של תקיפה מינית. השירות ניתן ללקוחות כללית מגיל 18.

פעילות אדקמית ומחקרית

צוות היחידה מקיים פעילות הדרכה והסברה בנושאי טראומה מינית והשלכותיה במסגרות של בתי חולים כללים ופסיכיאטריים ובלימודי המשך בפקולטות לרפואה. הצוות גם פועל לקידום  המחקר הקליני בנושא טראומה מינית - חשיפה, השלכות קליניות ועוד.