יחידות פארא-רפואיות

טכניקות פסיכו-פיזיולוגיות

ד"ר רבקה רייכר-עתיר, מנהלת המערך לפסיכולוגיה רפואית

מאת: יהודה ניניו (MA) – פסיכולוג, מרפאה לפסיכולוגיה רפואית

פסיכו-פיזיולוגיה הינה ענף בפסיכולוגיה העוסק ביחסי הגומלין בין המצבים הפסיכולוגיים לבין המצבים הגופניים. ייחודיותו של תחום זה הוא במחקר הענף והאינטגרטיבי בו נוטלים חלק אנשי רפואה, ביולוגיה וכימיה בצד פסיכולוגים ופסיכיאטרים.
הפרעות פסיכו-פיזיולוגיות הן הפרעות המתבטאות בהשפעות שליליות של המצב הרגשי על המצב הגופני ואף להיפך. מצבים נפשיים עלולים להחריף מצבים גופניים, ומצבים גופניים עלולים ליצור משברים נפשיים, כגון: חרדה, מתח גבוה ודיכאון.
בעבר התייחסו למצבים פסיכו-פיזיולוגיים ספציפיים, כמו: כאבי ראש מיגרנותיים, הפרעות במערכת העיכול, אסטמה, מחלות עור שונות ומחלות לב. היום מקובל לחשוב שכל מחלה או פגיעה גופנית יכולה לענות לתנאים הנקראים הפרעה פסיכו-פיזיולוגית.
פסיכולוגיה רפואית עושה שימוש מרכזי בטכניקות פסיכו-פיזיולוגיות, שמטרתן לתת בידי החולה כלים להשפיע על מצבו הרגשי באמצעות שינוי בגוף, או לחילופין להשפיע על מצבו הגופני באמצעות שינוי פסיכולוגי; השפעה המתווכת על ידי מערכת העצבים (המוח, והעצבים היורדים ממנו והעולים אליו מהגוף).
אותם כלים פסיכו-פיזיולוגיים, בהם עושה שימוש הפסיכולוג הרפואי, מכוונים להעצמת רווחת החולה ותפקודו היום-יומי - שינה, תזונה מסודרת, הקלה על כאב, הורדת קצב לב ולחץ דם, הטבה עם תפקוד מערכת העיכול, והפחתת דחק גופני כללי. בנוסף השימוש בכלים אלו מעשיר את חייו של האדם בכלל ולא רק בהקשרים של חולי ופגיעה גופנית.
במרפאה לפסיכולוגיה רפואית עושים הפסיכולוגים שימוש במספר כלים פסיכו-פיזיולוגיים, כגון ביופידבק, היפנוזה רפואית, פוקוסינג ועוד, והתאמתם למטופל נעשית מתוך הבנת העדפותיו ובחירת הגישה היעילה ביותר עבורו.

היפנוזה רפואית

חשוב להדגיש שאין קשר בין היפנוזה רפואית להיפנוזה למטרות בידור. היפנוזה רפואית הינה כלי אפקטיבי בטיפול במספר רב של מצבים רפואיים, במטרתה להקל על סבלו של החולה.
היפנוזה רפואית נעשית במרפאה לפסיכולוגיה רפואית אך ורק על ידי פסיכולוגים מורשים. היפנוזה רפואית איננה קסם אלא תהליך מובנה של למידה כיצד ניתן להשפיע על מצבים גופניים (למשל כאב) ונפשיים שונים (למשל חרדה לפני ניתוח) בעזרת שינוי המצב התודעתי של החולה (למשל בעזרת סוגסטיות).

ביו-פידבק

ביופידבק הינו תהליך בו הפסיכולוג הרפואי מאמן את החולה לשלוט בצורה טובה יותר במצבו הגופני ובתחושותיו (למשל כאב, תעוקת נשימה).
ביו-פידבק מבוסס על הרעיון שאם נראה את המצב בו שרוי גופינו כדימוי על גבי צג מחשב (למשל באמצעות הדמיית מתח השרירים שלנו לתנועה של כדור), הדבר יחולל מודעות גבוהה למצבו. או אז, כל טכניקה, אותה ילמד הפסיכולוג את המטופל, אשר תשפיע על מתח השרירים של האחרון, תתורגם מיידית לשינוי בדימוי המוצג על גבי צג המחשב (למשל באמצעות האטת תנועת הכדור המופיע על הצג).
האימון בביו-פידבק הינו הדרגתי ונעשה במרפאה מול מכשירים - במהלך האימון מוצמדות אלקטרודות לאזורים כמו כפות הידיים או האצבעות, המעבירות את המידע על הנעשה בגופינו (נשימה, לחץ דם, מתח שרירים) למסך המחשב. הפסיכולוג מלמד טכניקות כמו נשימה נכונה, שימוש בדמיון, הרפיית שרירים וכיוצא בזה.

פוקוסינג (התמקדות)

התמקדות, FOCUSING, היא טכניקה עדינה ועוצמתית, שמלמדת כיצד להקשיב לתחושה שאנו חווים בגוף הפיזי, וללמוד ממנה מה באמת קורה לנו.  אפשר לראות את הטכניקה כצרור מפתחות שעוזר להגיע פנימה, לתוך עצמנו, ולצאת עם תשובות משמעותיות לכל מה שמעסיק אותנו.
זוהי טכניקה מעשית לחיי היומיום שנועדה לעזור לנו לראות את כל חלקי הנושא שאיתו אנו מתמודדים, ולזהות אפשרויות חדשות לפעולה.
הפסיכולוג מלמד את המטופל כיצד להתמקד בתחושות הפיסיות השליליות וליצור שינוי בהן (shift). בתהליך יש שימוש בדימויים, אימון ביצירת מרחק נפשי/מנטאלי מהתחושות הקשות, הגברת היכולות להתבונן בלחץ ולזהות את מרכיביו, ועידוד לנשימה ולחיזוק העצמי.