כללית שלי
נשים
  מאת:
 • מיכל גרוסוולד, מיילדת בבילינסון ויועצת הנקה IBCLC

חשיבות ההנקה

חשיבות הנקת התינוק לאחר הלידה היא בעלת משמעות הן לתינוק והן לאמא ומעוגנת במחקרים רבים בינלאומיים. השאיפה של ארגון הבריאות הלאומי, משרד הבריאות, מיילדות בית חולים בילינסון ויועצות הנקה בבילינסון היא שאחוז הנשים המיניקות ילך ויגדל.

חשיבות ההנקה

מיכל גרוסוולד, מיילדת בבילינסון ויועצת הנקה IBCLC, מציינת כי, "חשוב להניק מיד לאחר הלידה כיוון שבשעה הראשונה לחיים (שעה שמכונה" שעת הזהב"), התינוק ערני מאוד ולעיתים קרובות מגלה רצון לינוק. המגמה ברוב בתי החולים היא שהתינוק יהיה צמוד לאימא, skin to skin, ויגשש את דרכו אל השד בתהליך ההתקשרות הראשוני עם האם. בשלב זה מופרש אוקסיטוצין אצל האם, אשר מעודד יצירת חלב.
 

אילו מרכיבים חשובים קיימים בחלב אם?

בשלושה ימים הראשונים, התינוק מקבל חלב אם, המכיל קולוסטרום עשיר ומרוכז ומכיל את הגורמים המזינים לתינוק כולל נוגדנים, התורמים בין השאר להתפתחות מערכת החיסון של התינוק.
הנקה שומרת ומגינה מפני מחלות סוכרת, לחץ דם והשמנת יתר בקרב ילדים, מחלות ריאות ומעיים. מיכל מוסיפה כי, "אישה שילדה ולא הצליחה להניק בימים הראשונים שלאחר הלידה או בשבועות הראשונים, יכולה להחזיר את הגלגל אחורה ולנסות ולהניק שוב."

טיפים להנקה נכונה:

 • האמיני בעצמך וביכולותייך
 • העזרי במיילדת שלך מיד לאחר הלידה, היא זמינה ובעלת ידע רב בנושא
 • הניקי בחדר לידה
 • במחלקת היולדות העזרי באחות יועצת הנקה ובאחות המרכזת טיפול בך
 • הקיפי את עצמך במערכת תמיכה, כל מי  שיכול לסייע ולעזור- בן/בת זוג, בני משפחה, חברה
 • תנוחי, תאכלי ותשתי כמות מספקת של מים חשוב ביותר להקפיד במשך כל התקופה על תזונה נכונה ומנוחה ככל שזה מתאפשר. 
  אם ישנה תמיכה ואפילו עזרה בטיפול בתינוק לאחר ההנקה ונתינת אפשרות לאם לנוח- הסיכוי להצלחה בהנקה גדול יותר.


איך יודעים שהתינוק ינק מספיק?

מהיום החמישי לאחר הלידה, התינוק צריך לאכול בין 8 ל-12 פעמים ביממה. יש לוודא כי התינוק נותן שתן בכמות מספקת – 5 -6 חיתולים ביממה ולפחות פעמיים צואה. כמו כן, יש צורך בהמשך מעקב אחר משקל התינוק בטיפת חלב. 
חשוב מאוד! אם תינוק בוכה, זה לא בהכרח מעיד על כך שהוא רעב. ייתכנו סיבות שונות לבכי, כגון: עייפות, כאב או רצון לתשומת לב ואהבה מצד הוריו.

עד איזה גיל כדאי להניק?

משרד הבריאות ממליץ על הנקה בלעדית, ללא תוספת של מים, עד גיל חצי שנה וארגון הבריאות העולמי, ממליץ על הנקה עד גיל שנתיים עם תוספת של מרקים, פירות ומאכלים נוספים.