כללית און-ליין
נשים
    מאת:
  • יפעת רובננקו, מיילדת בבית חולים לנשים בבילינסון

קורס הכנה ללידה – כל המידע הדרוש

קורס הכנה ללידה הוא הדרך הטובה ביותר לקבל כלים ללידה מעצימה וחווייתית, להפחית חרדה ולחבר את היולדת ובן/בת הזוג שלה לעתיד לבוא בהורות לראשונה או בתוספת מידע וכלים בלידות חוזרות. יפעת רובננקו, מיילדת בבית חולים לנשים בבילינסון עם הפרטים.

קורס הכנה ללידה

פעם, לפני עשרות לא רבות של שנים, נשים הגיעו לחדר הלידה וילדו. כל זה בלי לקרוא באינטרנט וללא הכנות מיוחדות. בעידן המודרני זרימת המידע ברשת האינטרנט מציפה את הגולשים בכמות עצומה של אינפורמציה שעלולה, מעבר להרחבת הדעת, לבלבל ולהלחיץ. כאשר מדובר באשה הרה, שמחפשת מידע שיכין אותה לאירוע המכונן, קורס הכנה ללידה שמועבר ע"י מיילדת מוסמכת יהפוך את החוויה לרגועה, מעצימה ובטוחה יותר.

"קורס הכנה ללידה חשיבותו רבה ליולדת ואפילו יותר לבן הזוג", מסבירה יפעת רובננקו, מיילדת בבית חולים לנשים בילינסון. "בעבר נשים ילדו בחברת נשים שחוו כמוהן את חווית הלידה – אמא, חברה, מיילדת השבט. הגברים היו מחוץ לתחום. משנות ה-70 של המאה הקודמת, בני הזוג הוזמנו ללוות את הלידה. כיום, בני זוג רבים, מבוהלים עוד יותר מנשותיהם, ואינם  פנויים להשלים מידע באינטרנט ולדבר עם הסובבים אותם על הצפוי לבוא. היולדת צורכת הרבה יותר מידע מבן הזוג. כאשר הזוג מגיע לקורס הכנה ללידה, שני הצדדים נחשפים למידע הרלוונטי. זו ההזדמנות של בני הזוג לשאול גורם מוסמך את כל השאלות ולקבל תשובות מדויקות, ולבן הזוג להיות שותף פעיל, תומך ומסייע לזוגתו".

החשיבות של מעורבות בן/בת הזוג מתחילה עוד בבית, לפני הלידה הפעילה. לבן הזוג תפקיד חשוב בתמיכה ביולדת עוד בבית, בשלב הלאטנטי: תמיכה רגשית, עיסויים, מקלחת, מוזיקה נעימה והענקת תחושת אינטימיות.

כל התורה

קורס הכנה ללידה בא כאמור להכין את היולדת והמלווה לאירוע החשוב הזה ולהעניק ליולדת כלים להתמודדות ולבן הזוג כלים לתמיכה. הקורס כולל:

  1. במפגש הראשון מקבלים הסברים בנושאים הקשורים להיריון ולהגעה לבית החולים – החל מסימני לידה –  תנועות עובר, סימנים מבשרי לידה, דימום וירידת מים, מה הם צירים, מה ההבדל בין צירים אמיתיים למדומים ומה עושים בכל אחד מהמקרים.

    היולדת מקבלת הדרכה מה עושים בבית כאשר מתחילים צירים, בדגש על מתי כדאי להגיע לבית החולים ועל חשיבות המעקב אחרי תנועות העובר. בנוסף, מתייחסים כמובן גם לתפקיד הפרטנר. המפגש מלווה בסרטונים, תמונות, מוזיקה ותנועה. במפגש זה ניתנות תשובות לשאלות המטרידות את היולדות כמו: איך מרגיש ציר? מתי לבוא לבית החולים? מתי אפשר לקבל אפידורל? איך אפשר להתכונן ללידה טבעית, מה אפשר לעשות לפני הלידה כדי לעזור לעצמי ללדת ללא משככי כאבים? ועוד.  

  2. במפגש השני נפגשים עם פיזיותרפיסטית, מדברים על תנוחות לידה, מתרגלים נשימות בשלבי הלידה השונים ומשוחחים על חשיבות חיזוק שרירי רצפת האגן, לפני ואחרי הלידה. במפגש מדברים על דרכי ההתמודדות עם כאבי צירים, נשימות נכונות ועיסויים. בסיום המפגש מתייחסים לחזרה לפעילות אחרי הלידה ולמשכב לידה. במפגש זה ניתן דגש על הליך הלידה, הכאבים, שימוש במשככים ומה מותר ומה אסור בימים שלאחר הלידה.
  3. המפגש השלישי והאחרון עוסק בתהליך הלידה ומה עושים בחדר לידה: החל מהחיבור למוניטור והעירוי, דרך סוגי משככי כאבים ושיטות אלטרנטיביות אחרות. אילו סוגי זירוזים קיימים, מהן התנוחות אפשריות במהלך הלידה ואף עושים סימולציה עם בובה. בנוסף ללידה עצמה, מדברים על הרגעים הראשונים לאחר הלידה: ההתרגשות הגדולה, ההיקשרות של האם לתינוק ושל התינוק לאם, מה חשיבות ההנקה בחצי השעה הראשונה, שיטת עור לעור, ניתוק מושהה של חבל טבור ומה תפקיד הפרטנר והמלווים. במפגש משוחחים על אופציה של ניתוח קיסרי – מתי הוא מומלץ ומה קורה ליולדת ולתינוק אחרי הניתוח. מפגש זה מלא רגשות ומאחר שהוא קרוב יותר ללידה, ההתרחשויות מתחילות להיראות אמיתיות יותר.
    עם סיום המפגש, מתקיים סיור בחדרי הלידה להתרשמות ישירה ובלתי אמצעית.


את הקורס מומלץ לבצע החל משבוע 28 ולסיימו לפני שבוע 36. הריוניות שפספסו את המועד יכולות לעשות הדרכה פרטנית עם מיילדת. ישנה אפשרות לעבור קורס הכנה ללידה ארוך, הכולל בנוסף גם הדרכה בנושאים הקשורים למשכב לידה, הדרכה להנקה וטיפול בתינוק. אלה חשובים מאוד בכדי לרכך את החזרה הביתה.

לסיכום, קורס הכנה ללידה הינו בעל חשיבות רבה עבור היולדת והפרטנר שלה, משום שידע הוא כוח. המידע שהמועבר בקורס מסייע בהפחתת החרדה ונותן כלים ליולדת ולפרטנר שלה לעבור את תהליך הלידה בצורה חווייתית ומעצימה.