כללית שלי
נשים
    מאת:
  • ד"ר רוני חן, מנהל חדרי לידה בבית חולים לנשים בבילינסון

היפוך עובר

רוב העוברים מגיחים מהרחם לאוויר העולם כאשר הם במצג ראש, אך כ-3 אחוזים מכלל העוברים נמצאים במצג עכוז ואינם מתהפכים גם סמוך ללידה.

היפוך עובר

​מכיוון שכיום הרפואה כמעט אינה מבצעת לידות עכוז בשל הסיכון הכרוך בכך, לאישה ההרה ניתנות שתי אופציות: ניתוח קיסרי או היפוך העובר למצג ראש.

ד"ר רוני חן, מנהל חדרי לידה בבית חולים לנשים בבלינסון, מסביר כי, "מצב עכוז מצביע על צורת השכיבה של העובר ומהלך שכיבתו ברחם. עד שבוע  38 המנח יכול להשתנות, משום שעוברים רבים מתהפכים ומשנים כל הזמן את מצב שכיבתם. מהשבוע הזה רוב העוברים מתחילים להתייצב למנח ראש או למנח עכוז ונשארים בתנוחה אחת עד סוף ההיריון. בדרך כלל כאשר מגיעים למועד הלידה, רוב העוברים נמצאים במצג ראש וכ-3 אחוזים נמצאים במצב עכוז. פעם היו מיילדים הרבה בלידות עכוז והיום הן נחשבות לנדירות יותר, כאשר ברוב המקרים מציעים הרופאים לאישה היפוך עובר או ניתוח קיסרי".

היפוך עובר מוצע לאישה ההרה בסביבות השבוע ה-37, כאשר העובר עדיין נמצא במצב עכוז. לא מציעים קודם כי חלק מעוברים מתהפכים לבד ולפעמים נדרשת התערבות מידית, במידה וישנה בעיה כדוגמת האטות בדופק העובר או סימנים אחרים של בעיה שנוצרה. במקרה כזה מסיימים את ההיריון בניתוח דחוף.

אחוזי ההצלחה של היפוך עובר במצב עכוז הם 70%, כאשר ישנו סיכוי של 20% שאותו עובר יחזור למצב עכוז.

כיצד מתבצע ההיפוך עצמו?

ד"ר חן מציין כי, "בסביבות השבוע ה-37 מזמנים את האישה לבית החולים (לא מוקדם מדי למקרה שיהיה צורך לילד, ולא מאוחר מדי כי אז אחוז ההצלחה קטן יותר) ומוודאים באולטרסאונד שאכן העובר במצג עכוז. הרופאים בודקים אם יש חבל טבור סביב הצוואר, מיעוט מי שפיר או שהראש של העובר נמצא לכיוון אחורי ולא כלפי בית החזה כפי שצריך להיות. במידה ואחד מאלו מתרחשים או כולם יחד, שוקל הרופא האם לעשות היפוך או לבטל את ההליך".

בנוסף, בודק הרופא את מיקום השיליה- אחורית, צידית, קדמית. במידה והכל תקין מבצעים לאישה בדיקת דם על מנת לוודא, שאם במהלך ההיפוך צריך להגיע לניתוח דחוף הכל מוכן.

לאחר מכן, מזריקים חומר שמטרתו להרפות את שריר הרחם. חומר זה עוזר לרחם להיות רך וגמיש ולא בטונוס קשה. כמובן שכל התהליך נעשה תחת אולטרסאונד ומוניטור. בצורה חיצונית לוחצים על בטן האישה ודוחפים את הראש של העובר כלפי מטה. מדובר בהליך לא נעים, משום שמפעילים לחץ. כל כמה שניות בודקים באולטרסאונד את הדופק ומראה השיליה וכך ממשיכים. אם זה מצליח, מסיימים את ההליך והאישה נשלחת לביתה. במידה וזה לא מצליח, מחליטים אם להמשיך להפעיל לחץ או להפנות אותה לניתוח קיסרי.

היפוך עובר - סכנות

הסכנות בהיפוך עובר כוללות נזק לשיליה, הפרדות של השיליה או האטות בדופק העובר, אך הסיכויים הם קטנים. ישנם מקרים שההיפוך אפילו מזרז את הלידה. יש לציין שלהיפוך אין השלכות על הלידה עצמה והמטרה היא להגיע ללידה רגילה ובריאה ללא סיכונים.