דימות (רנטגן)

הכנסת נפרוסטום

​ייעוץ מקצועי: ד"ר אלי עטר

במקרים של חסימת הכליה עם הרחבה של דרכי השתן, מבצעים ניקוז מלעורי של הכליה (נפרוסטומיה).

הסיבות לחסימת המערכת המאספת של הכליות הן אבנים בדרכי השתן, גידולים במערכת השתן או סמוך אליה או סיבות נדירות אחרות.

הפעולה מתבצעת בשכיבה על הבטן בסיוע תרופות לשיכוך כאב. תחת שיקוף ואולטרסאונד מוחדרת צינורית בקוטר של כשלושה מילימטרים דרך המותן אל הכליה. כאשר קצה הצינורית ממוקם בתוך אגן הכליה, מתאפשר ניקוז השתן לשקית חיצונית.

 עם הזמן, על פי מצב המטופל, ניתן להחליף את הנפרוסטום לנפרו – אורטרוסטום   (צינור שמתחיל מאגן הכליה ומסתיים בשופכן – צינור המוביל שתן לשלפוחית), או לסטנט פנימי.

לפני ההמרה, מבצעים הדגמה של המערכת המאספת על ידי הזרקת חומר ניגודי בנפרוסטום בזמן שיקוף על מנת להדגים את סיבת החסימה ואת גובהה.
בעזרת צנתר מיוחד ניתן לעבוד דרך החסימה, להגיע לשלפוחית השתן ולהחדיר את הצינורית הדרושה.

נפרואורתרוסטום

הוא נקז הנכנס לכליה דרך המותן עם לולאה באגן הכליה וקצהו הפנימי בשלפוחית השתן. את הקצה הבולט מהעור ניתן לסגור עם פקק, וכך השתן מתנקז על ידי הצינורית לשלפוחית. ניתן גם לפתוח את הצינורית ולחברה לשקית לניקוז חיצוני (כמו נפרוסטום). את הצינורית ניתן להחליף בקלות באמצעות הכנסת תיל מוליך בתוכה, הוצאתה והכנסה של צינורית חדשה.

סטנט פנימי (double J)

סטנט זה דומה לאורטרונפרוסטום בניקוז הכליה לכיס השתן (הצינורית הפנימית נמצאת בין אגן הכליה לשלפוחית, והשתן עובר דרכה) אך נבדל בכך, שלא בולט שום צינור מחוץ לעור.. הסטנט מוכנס על ידי אורולוגים בחדר ניתוח או על ידי רדיולוגים בחדר הצינתורים.
אולם ניתן להחליף באמצעות ציסטוסקופיה שמתבצעת על ידי האורולוג.

אם החולה נושא אחת מהצינוריות האלה, יש להחליף פעם בשלושה חודשים, על פי החלטת הרופא בתיאום עם צוות היחידה לרדיולוגיה פולשנית.

בהצלחה,
צוות היחידה