כללית און-ליין
השתלות איברים
    מאת:
  • פרופ' אמיר שלומאי,
  • מנהל מחלקה פנימית ד', בילינסון, מומחה ברפואה פנימית, גסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד

מטפלים בך מבפנים: הכרות עם המחלקה המיוחדת שמתמחה בטיפול בחולי כבד בבילינסון

בבילינסון פועלת מחלקה יחידה מסוגה בישראל: מחלקה לרפואה פנימית בעלת מומחיות בתחום הכבד וברמה בינלאומית. בזכות המקצוענות, הידע והניסיון של צוות המחלקה, מגיעים אליה חולי כבד מכל רחבי הארץ. כתבת היכרות עם המחלקה ומנהל המחלקה, פרופ׳ אמיר שלומאי

מחלקה פנימית ד' היא המחלקה הפנימית היחידה בארץ שמתמחה בחולי כבד בכל שלבי המחלה ובייחוד לפני השתלה. המחלקה הייחודית מרכזת במקום אחד את טובי המומחים בתחום הכבד ולכל אחד ואחת מהם ניסיון וידע ברמה בינלאומית בטיפול במחלות כבד.
ה"אני מאמין" שלי בניהול המחלקה הוא להעניק לכם, המטופלים שלנו, את הטיפול האבחנתי והמקצועי ברמה גבוהה ביותר לצד מתן מענה בטיפול מקיף בסיבוכים. העוגן המרכזי שאנו נשענים עליו הוא שיתוף פעולה של צוות מקצועי רב תחומי המרכז את עבודתו סביב חולי הכבד שנמצאים במחלקה ייעודית להם.
על הרקע הזה נוסדה המחלקה: מתוך הצורך במחלקה פנימית שתתמחה באופן המקצועי ביותר בחולי כבד ותהווה מרכז לטיפול בחולי הכבד. בהתאם, למחלקה התמקצעות מיוחדת בהערכה ובטיפול בחולי כבד מורכבים עם מחלות כבד על כל סוגיהן, במושתלי כבד וריאות. 

המומחים הטובים ביותר בארץ – תחת קורות גג אחת

לכל הרופאים הבכירים במחלקה מיומנות והתמחות במחלות פנימיות בכלל ובמחלות הכבד בפרט. הצוות מורכב ממנהל המחלקה המומחה למחלות כבד, מסגנית מנהל המחלקה המומחית למחלות ריאה ולהשתלות, רופאה בכירה שהיא מומחית למחלות זיהומיות בכלל ולמחלות זיהומיות במושתלים בפרט ורופאה עם הכשרה בטיפול נמרץ.
תחומי העניין המגוונים של רופאי המחלקה תורמים ומשליכים על הפעילות המחקרית והאקדמית של המחלקה: המחלקה מסונפת לביה"ס לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל-אביב, ולוקחת חלק פעיל בהוראת סטודנטים לרפואה בשנים הקליניות וסטודנטים לסיעוד. פעילותה המחקרית של המחלקה כוללת אספקטים קליניים ומחקר בסיסי בנגיפי דלקת הכבד, הפטיטיס B ו- C,  מנגנון גרימת סרטן על ידי נגיפי הפטיטיס, טיפולים חדישים בחולי כבד ובמושתלי כבד, פיתוח תרופות חדשניות כנגד נגיף הפטיטיס C והפטיטיס B וכן מחקר בתחומים שונים הנוגעים לטיפול ולסיבוכים במושתלי כבד וריאה.
ביחד עם הצוות הבכיר, עובד צוות רופאים מתמחים שיש להם ניסיון רב בתחומי מחלות הכבד כמו בניקור מיימת, בזיהומים, טיפולים ספציפיים בסיבוכים וכן גם בטיפול במשפחתו של החולה, עבודה שנעשית בצמוד לעובדת סוציאלית ופסיכולוגית.
כלומר, אנחנו מעניקים לחולים במחלות כבד בפרט ובמחלות פנימיות בכלל את כל המעטפת הדרושה תחת קורת גג אחת במחלקה בעלת הניסיון והמיומנות הגבוהים ביותר הדרושים לטיפול הטוב ביותר במחלתם.
חשוב לציין כי בילינסון הוא המרכז השלישוני הגדול ביותר להשתלות כבד בישראל אליו מגיעים אלפי חולים בשנה, בשלבי מחלה שונים. חלקם לפני השתלה, אחרים נמצאים אחרי ההשתלה וסובלים מסיבוכים שונים, בין השאר כתוצאה מהטיפול בתרופות נוגדות הדחייה או מסיבוכי הניתוח שקשורים על פי רוב לזיהומים או לדחיית השתל.

חולים מכל רחבי הארץ מגיעים לפנימית ד'

למחלקה פנימית ד' בבילינסון מגיעים חולי כבד מכל רחבי הארץ: חולים שמועברים מחדר המיון הכללי למחלקה וחולים ממכון הכבד של בילינסון המופנים ישירות להתאשפז במחלקה.
למחלקה שלנו מגיעים גם חולים מבתי חולים אחרים שאין להם יחידת השתלות. חולים אלה מגיעים אלינו בשלבים מתקדמים של מחלתם כדי שיקבלו את הטיפול המיטבי הדרוש – הן בשלב הטיפול במחלה ובסיבוכיה והן בהכנה להשתלה והמעקב אחרי הניתוח המורכב.
אנחנו עובדים בצמוד למכון הכבד. רבים מהחולים פונים למכון הכבד שמבצע הערכה ראשונית ומעקב ובהמשך, בהתאם לצורך, מתאשפזים אצלנו לטיפול.​