כללית און-ליין
השתלות איברים

חשיבות השמירה על בריאות הפה במושתלי כבד

מושתלי כבד נמצאים בסיכון גבוה יותר לתחלואה בחלל הפה הן בגלל אורח חיים ומצב רפואי לקוי בתקופה שלפני ההשתלה והן בשל הטיפול התרופתי הניתן לאחר ההשתלה. מה המשמעות של בריאות הפה אצל מושתלי כבד, על מה חשוב במיוחד להקפיד ומי הרופא הנכון אליו יש לפנות?

​מושתלי כבד נמצאים בסיכון גבוה יותר לתחלואה בחלל הפה, גם כזו הקשורה לשיניים ולחניכיים וגם כזו המערבת את ריריות חלל הפה. תופעה זו קשורה באורחות חיים ובמצב הרפואי הלקוי שקדמו להשתלת הכבד אך גם לטיפול התרופתי הניתן לאחר ההשתלה, לצמיתות.


מה קורה למושתלי כבד בהיבט של רפואת הפה?

מבחינת ריריות חלל הפה, הטיפול התרופתי הניתן למטופל לאחר ההשתלה והשפעתו על מערכת החיסון מעלה את הסיכון לפתח זיהומים שונים, למשל, פטרת שטחית מסוג קנדידיאזיס.
בנוסף, יתכן שמחלת הכבד שקדמה להשתלה ו/או הרגלים לקויים כמו עישון טבק ושתייה תכופה של אלכוהול גרמו להופעתם של נגעים לבנים ואדומים בריריות חלל הפה שיש להם פוטנציאל להשתנות ולהפוך לממאירים. נגעים אלה לא נעלמים בעקבות השתלת הכבד ויתרה מזאת, מערכת החיסון המוחלשת בעקבות הטיפול התרופתי הניתן לאחר ההשתלה עלולה להחמיר את הסיכון הזה.
תרופות אחרות שניתנות לאחר ההשתלה עלולות לגרום להופעת כיבים כואבים בחלל הפה עם השפעה ניכרת על היכולת לתפקד באופן תקין (קושי באכילה, בדיבור או בצחצוח שיניים).


המלצות למושתלי כבד לשמירה על בריאות חלל הפה

בראש ובראשונה, אבחון. אבחון נכון ומהיר של כל אחת מהבעיות המתוארות לעיל או אחרות יאפשר מתן טיפול מתאים או הקניית כלים ודרכים להקלה ולהתמודדות, בייחוד במצבים בהם התופעות בפה אינן ניתנות לריפוי והן הופכות לכרוניות. פעולות אלו יכולות לשפר מאוד את בריאותו הכללית של המטופל ולא פחות חשוב, את איכות חייו.
בחלל הפה יתכנו שינויים בריריות שיש בהם סיכון מסוים להפוך לממאירות. אנחנו מסבירים למטופלינו שמעל הכל יש חשיבות רבה למעקב סדיר על מנת לזהות שינויים מדאיגים מוקדם ככל הניתן ועל ידי כך לאפשר התערבות מהירה ולמנוע סיבוכים משמעותיים יותר.


מחלות חניכיים וזיהומים בשיניים הם סכנה מוגברת למושתלי כבד

עששת ("חורים" בשיניים) ומחלות חניכיים נגרמות על ידי חיידקים ולרוב, הן לא גורמות לכאב משמעותי כך שניתן להגיע למצבי זיהום מתקדמים מבלי שהמטופל מרגיש בכך. במושתלי כבד יש לכך משמעות רבה, מכיוון שזיהומים מהווים גורם סיכון משמעותי הן לאיבר המושתל והן לבריאותו הכללית של המטופל, בייחוד כשמערכת החיסון חלשה יותר.


מושתלי כבד חולים יותר בעששת ובמחלות חניכיים

חשוב להבין שהשמירה על בריאות השיניים והחניכיים חשובה לכלל האוכלוסייה כי שיניים וחניכיים בריאות חיוניות לביצוע פעולות קיומיות הכרחיות כמו אכילה ודיבור. מעבר לכך, שיניים וחניכיים בריאות הן בעלות השפעה ניכרת על היכולת ליצור קשרים חברתיים, על מראה אסתטי ודימוי עצמי גבוה.
ברמה הבריאותית, מחקרים רבים מראים שזיהומים ודלקות שמקורם בשיניים ובחניכיים ושאינם מטופלים עלולים להחמיר בעיות בריאותיות שונות כמו סוכרת, מחלות כלי דם ועוד.
מחקרים שבדקו את מצב החניכיים והשיניים במושתלי כבד מצאו תחלואה גבוהה של עששת ומועדות גבוהה יותר למחלות חניכיים ביחס לקבוצת ביקורת בריאה. פירוש הדבר, שיש צורך בהקפדה על היגיינה אורלית באופן יומיומי (צחצוח שיניים, שימוש בעזרים כמו חוט דנטלי, שטיפות פה וכדומה) ועל בדיקות סדירות של רופא שיניים על מנת לזהות בהקדם ולטפל במוקדי הזיהום לפני שהם מסתבכים, מתפשטים ו/או גורמים לכאב.

רפואת שיניים ייעודית למושתלי כבד

כאמור, מניעה והתערבות טיפולית מוקדמת לפי הצורך, ימנעו סיבוכים וצורך בטיפולים מורכבים וממושכים יותר. עם זאת, יש חשיבות ניכרת לכך שרופא השיניים המטפל יהיה מודע לסטטוס הרפואי של המטופל ולהיותו מושתל כבד. טיפולי שיניים במושתלי כבד צריכים להתבצע על ידי רופא שיניים המודע למצבו הרפואי של המטופל, מכיר את כל התרופות שהוא נוטל, עוקב אחר בדיקות הדם העדכניות שלו (ספירת דם, תפקודי כבד, תפקודי קרישה ועוד) ואחר מצבו של האיבר המושתל.
יש מצבים בהם צריך לערוך שינויים בתוכנית הטיפול הדנטלית, לתת כיסוי אנטיביוטי לפני ביצוע פעולות מסוימות או להימנע משימוש מתרופות שכיחות במרפאת השיניים (למשל, נוגדי כאב, תרופות אנטיביוטיות או חומרי הרדמה מסוימים). יש מצבים בהם מצבו הרפואי של המטופל יחייב דחייה של טיפולי שיניים שאינם דחופים. מסיבה זו חשובה מאוד התקשורת הישירה בין רופא השיניים לרופא המטפל.
למושתלי כבד אנחנו ממליצים להיעזר באופן קבוע במומחה לרפואת הפה - רופא שיניים שהוכשר במיוחד לטפל באנשים בעלי רקע רפואי מורכב. במהלך התמחות זו, גם לומד רופא השיניים לזהות, לאבחן ולטפל במגוון מחלות בריריות חלל הפה כמו גם, בהפרעות הקשורות בהפרשת רוק, הפרעות תחושתיות וכאבים באזור הפה, הפנים והלסתות.


במחלקה לכירורגיית פה ולסתות בבילינסון קיימות מרפאות לרפואת הפה משני סוגים – אחת, מרפאה לטיפול דנטלי במטופלים בעלי רקע רפואי מורכב, לרבות, מטופלים המועמדים להשתלת איברים ומושתלים, והשנייה, מרפאה לאבחון ולטיפול במחלות ונגעים בריריות חלל הפה שמקורם במערכת החיסון, זיהומים שונים, מצבים טרום-ממאירים ועוד. הטיפולים בשתי המרפאות ניתנים על ידי מומחית ברפואת הפה.