כללית און-ליין
השתלות איברים

פתרונות לביצוע השתלת כליה בין תורם כליה ומקבל שאינם מתאימים

לאלו חולים קשה יותר למצוא תרומת כליה ומה ניתן לעשות?

תרומת כליה

הכליות ממוקמות בגב התחתון משני צדי עמוד השדרה ותפקידן הוא לסנן את הרעלים מהדם, לייצר הורמונים שאחראים לבקרה על לחץ הדם ועל ייצור כדוריות דם אדומות ולשמור על מאזן המים, החומציות והמלחים של הגוף.

מי זקוק להשתלת כליה?

חולים שכליותיהם אינן מתפקדות, מקבלים טיפול בדיאליזה שעוזר לסנן את הרעלים, אך אינו מחליף באופן מלא את כל תפקודי הכליה (כמו למשל ויסות רמות ההורמונים ויצירת כדוריות דם אדומות). לכן הפתרון הטוב ביותר לחולים המועמדים להתחיל טיפול בדיאליזה, או לכאלו המטופלים כבר בדיאליזה הוא השתלת כליה, שמהווה תחליף טוב יותר לכליה החולה ופותרת את הצורך בתלות בטיפולי הדיאליזה.

השתלת כליה מתורם חי

מספר תרומות הכליה מהמת קטן לעומת מספר החולים המועמדים להשתלה, שנאלצים להיות תלויים בטיפולי דיאליזה וממתינים לעיתים 6-5 שנים ואף יותר עד לקבלת תרומת כליה מהמת. כדי לגשר על הפער בין מספר תרומות הכליה לחולים הזקוקים להן ולצמצם את משך הזמן שבו יטופלו חולים אלו בדיאליזה, ניתנת האפשרות לבצע השתלת כליה מתורם חי.

תרומה של כליה מתורם חי אינה פוגעת באיכות החיים, שכן ניתן לחיות ולתפקד היטב גם עם כליה אחת בלבד. בתרומת כליה ישנם כמובן סיכונים מסוימים לתורם, בעיקר בטווח הארוך, אבל הבדיקות המקדימות מנסות להפחית ככל האפשר את הסיכון לטווח הארוך. מספר תורמי הכליה שהיו צריכים לעבור השתלת כליה בעצמם מוערך ב-1 ל-1000.

פתרונות לביצוע השתלת כליה בין תורם ומקבל שאינם מתאימים

המחסור בכליות להשתלה מקשה אף יותר, בעיקר במציאת תרומה מתאימה לחולים שעברו השתלות קודמות, או לחולים שייצרו נוגדנים שמפריעים למציאת תורם מתאים (מהמת או מהחי).
כדי לאפשר הוצאה לפועל של השתלות כליה לחולים אלו, שלא פעם נאלצו להמתין 10 שנים ויותר, משתמשים בתוכנית הצלבות או בטיפול לנטרול נוגדנים.

תכנית הצלבות לתרומת כליה מתורם חי

אחד הפתרונות שמאפשרים את קיצור זמן ההמתנה להשתלת כליה הוא תכנית ההצלבות של המרכז הלאומי להשתלות. במקרים בהם לחולה יש תורם (בן משפחה) המעוניין לתרום לו כליה אך אין ביניהם התאמה –מבחינת סוג הדם או מבחינת נוגדנים -  ניתן לבצע החלפה עם צמד אחר של תורם-מקבל שאינם מתאימים אחד לשני. כלומר, תורם מזוג אחד יתרום למקבל מזוג אחר (לו הוא מתאים), וכך גם לגבי הצמד השני. ניתן אף לבצע הצלבה מורכבת יותר,  עם מספר רב יותר של צמדים.  פרטי הזוגות שמעוניינים לתרום אך אינם מתאימים נשמרים במאגר ההצלבות הלאומי וכך ניתן לייצר הצלבות בין זוגות שונים, לעיתים אף בין מטופלים מבתי חולים שונים.

שיטת מבחן הצלבה וירטואלית

כ 20% מהחולים הממתינים להשתלה מנפטר הם נשאי נוגדנים  כתוצאה מהשתלות קודמות או מהריונות, שעד כה חיכו משך שנים רבות להזדמנות  נוספת להשתלה.  בשנים האחרונות הכניסו לשימוש שיטת הצלבה וירטואלית המבוססת על אפיון ספציפי של הנוגדנים אצל המועמד להשתלה, כך שברגע שיש תרומת כליה מנפטר ויודעים את סיווג הרקמות של התורם ניתן לבצע את ההתאמה בצורה מדויקת ומהירה יותר.  אם נמצאה התאמה, המועמד מקבל עדיפות גבוהה לקבלת הכליה.


טיפול לנטרול נוגדנים (פלסמה פרזיס) במקרה של הימצאות נוגדנים

אחת מהתוויות הנגד להתאמה של כליה מתורם היא הימצאות של נוגדנים בגופו של החולה, כנגד הרקמות של התורם – מה שיוביל לדחייה של השתל.
במקרים שבהם אין ברירה, לא נמצא תורם מתאים והסיכוי למציאתו הוא נמוך מאוד, ניתן להציע לחולה טיפול ע"י  החלפת הפלזמה המכילה את הנוגדנים ("פלסמה פרזיס") ומתן טיפול תרופתי לפני ההשתלה במטרה  לנטרל את הנוגדנים ולבצע את ההשתלה. זהו טיפול שיושם לראשונה בישראל  על ידי צוות מבילינסון שכלל מומחים ממחלקת השתלות, המעבדה לסיווג רקמות ובנק הדם, ונמצא בשימוש בעולם כולו.

במסגרת טיפול פלסמה פרזיס, שאורך כ-4 שעות, המטופל מחובר למכונה מיוחדת המצויה בבנק הדם. המכונה "מוציאה" את הדם מגופו ומבצעת הפרדה של המרכיב בדם המכיל את הנוגדנים (נסיוב). בגמר ההפרדה מוחזרות לחולה כדוריות הדם והמרכיב המכיל את הנוגדנים המזיקים מורחק ומוחלף בתמיסת חלבונים (אלבומין). לאחרונה הוכנסה לשימוש קולונה מיוחדת, יעילה פי 3 בהשוואה לפלזמפרזיס רגיל, המרחיקה באופן ספציפי רק את נוגדני סוג הדם ובכך מונעת הרחקה של חלבונים אחרים בנסיוב. 

נטרול הנוגדנים מתאים במיוחד לחולים שאינם מתאימים לתורם בסוג הדם ובעיקר לנשאי סוג דם O. כך למשל, כאשר לחולה יש סוג דם O ולתורם שלו סוג דם A או B. בעלי סוג דם O יכולים לתרום לכולם, אך לקבל תרומה רק מבעלי סוג דם O ולכן חולים אלו לא יכנסו למאגר ההצלבות והפתרון עבורם הוא באמצעות טיפול לנטרול נוגדנים.


• פרופ' איתן מור הוא מנהל מחלקת השתלות בבילינסון