כללית און-ליין
מרפאת מטיילים - בילינסון
  מאת:
 • ד"ר איריס אוסטפלד – מנהלת מרפאת המטיילים בבית חולים בילינסון

טיול לחו"ל מתחיל במרפאת מטיילים בילינסון

 מספר דברים שחשוב שתדעו בבואכם לתכנן טיול לחו"ל (למדינות העולם השלישי) -

 1. טרום הנסיעה חשוב לקבל ייעוץ אישי של רופא מומחה, המתייחס למסלול הנסיעה, לאורכה, לאופי הטיול ולפעילות המתוכננת (הליכה ביער, שחייה/צלילה, טיפוס על הרים מעל 2.5 ק"מ בגובה), למצבו הבריאותי של המטייל וכן לחיסונים שקיבל בעבר ולתוקפם.
 2. אופי הנסיעה – אין דין נופש חופים בתאילנד כדין נסיעת עסקים באפריקה או טיול תרמילאים בדרום אמריקה/במזרח הרחוק.
 3. מטיילים עם מחלות רקע – רצוי להצטייד מראש במכתב בשפה האנגלית מהרופא המטפל ובו ציון של המחלות מהן סובל המטייל ומהי רשימת התרופות המומלצות לה. מטיילים עם אלרגיה ידועה למוצרים או לתרופות - רצוי שיצטיידו במכתב מתאים או בצמיד מזהה. אנשים שעשו תגובה אלרגית קשה בעבר (התעלפויות, קוצר נשימה, פריחה מפושטת) כדאי שיצטיידו באפיפן אוטומטי לטיפול מיידי לתגובה אלרגית חמורה (ניתן ע"י מרשם רופא).
 4. תרופות – חשוב לדעת, שתרופות בארצות העולם השלישי אינן תמיד יעילות, גם אם נקנות בבתי מרקחת מוסדרים, ומחקרים מראים שיותר ממחצית מהתרופות המופצות בארצות אלה הינן מזויפות. לפיכך, מטיילים הנוטלים תרופות באופן קבוע רצוי שיצטיידו במנה מספקת למשך הטיול המתוכנן וכן לקחת שייקחו אותן עימם בתיק היד העולה לטיסה ולא במזוודה. רצוי להצטייד במרשם מאת הרופא המטפל למקרה בו נשאלים לגביהן ע"י פקיד המכס במעברי הגבול.
 5. נשים בהיריון – התקופה העדיפה לטיול הינה בטרימסטר השני להיריון, אז הסיכון לעובר המתפתח ולאם ההרה הינו מינימלי. יש לשקול בכובד ראש נסיעה כאשר יש היסטוריה של הפלות ספונטאניות / היריון מרובה עוברים או היריון בסיכון גבוה. כמו כן, יעדים המצריכים חיסונים מוחלשים, כמו: חיסון לקדחת צהובה, נטילת טיפול מניעתי למחלת המלריה (ארצות אפריקה במיוחד המערבית וחלק ממדינות דרום אמריקה – אזורים מסוימים בברזיל, קולומביה, פרו ובוליביה) אינם מומלצים לנשים בכל שלב בהיריון כיוון שהן אינן יכולות לקבל בבטחה את הטיפול המונע.
  עיתוי מתן החיסונים לנשים הרות - עדיף להתחסן בטרימסטר השני או השלישי ולא בתחילת ההיריון, ובכל מקרה אין לקבל חיסונים חיים מוחלשים כדוגמת החיסון כנגד קדחת צהובה.
  יש להקפיד במיוחד על היגיינת מים ומזון בזמן טיול כיוון שזיהום מעיים – "שלשול מטיילים" יכול להוליך להתייבשות ואז לסכן את ההיריון עצמו ולא רק את המטופלת.
  כדאי להצטייד בתמיסותORS oral rehydrate solution שניתן לקנות בכל בית מרקחת ובזמן המחלה השימוש בה על פי ההנחיות הרשומות מונע התייבשות.
  אין להשתמש בתרופות רגילות המומלצות לטיפול בשלשול המטיילים ממשפחת הקווילונים (טרוויד, ציפרוקסין) כיוון שאינן בטוחות לעובר.
 6. בעלי חיים, ממשפחת היונקים במיוחד, יכולים להעביר מחלות שונות, חלקן (כמו כלבת) מסכנות חיים. לכן, רצוי להימנע מהתעסקות/מהאכלה או מהתגרות בבעלי חיים אלו כאשר מטיילים בארצות עולם שלישי - שם שכיחות העברת מחלות מבעלי חיים גבוהה בהרבה מאשר שכיחותה בישראל.
 7. מחלות המועברות ע"י יחסי מין ודם כמו צהבת B&C, HIV, עגבת כלמידיה וזיבה, נמצאות בשכיחות גבוהה משמעותית במדינות עולם שלישי יחסית למדינת ישראל. לפיכך ההמלצה היא להימנע מעשיית כתובות קעקע ומהכנסת עגילים ונזמים-PIERCING, וקיום יחסי מין - מוגנים תוך שימוש בקונדום.