כללית און-ליין
נוירולוגיה
פנייה ליחידה

יצירת קשר

טלפון: 09-7471581

מוקד זימון תורים למרפאות החוץ:
09-7471555, המוקד פעיל בימים א'-ה', בין השעות 16:00-08:00

שעות ביקור

​ימים ב' ו-ה' משעה 09:00 ועד השעה 15:00

מרפאת סחרחורת ויציבה

מנהל המרפאה: פרופ' קרלוס גורדון

תלונה על סחרחורת שכיחה מאוד באוכלוסייה והיא אחת התלונות העיקריות בפניה לרופא הכללי. המלה סחרחורת הינה בעלת פירוש רחב ונמצא בשימוש לתיאור תחושות שונות כמו שחור בעיניים, טשטוש ראייה, חוסר יציבות, כמעט עילפון ועילפון וכן תחושה שכל העולם מסתובב, מתהפך ומתערבל (תחושה זו מוכרת לנו כורטיגו - vertigo) הנובעת מהפרעה או מחלה של המערכת לשיווי משקל (המערכת הוסטיבולארית). מערכת זו, תחילתה בחיישנים הנמצאים באוזן הפנימית, המשכה בעצב המעביר מידע לגזע המוח, המוחון ועד לקליפת המוח. תפקיד המערכת הוסטיבולארית לתת מידע על התמצאות הראש במרחב וזאת בתאום עם מערכות נוספות: מערכת הראייה (שנותנת אינפורמציה על מיקום הסביבה במרחב) והמערכת הסומטוסנסורית (חיישנים בשרירים ובגידים שנותנת אינפורמציה על מיקום הגוף והגפיים במרחב).


המערכת הוסטיבולארית קשורה גם למרכז ההקאה מה שגורם פעמים רבות בעת סחרחורת לתחושה של בחילות ואף הקאות. כאשר חלה הפרעה בתאום בין המערכות הנ"ל, או כאשר יש מחלה או פגיעה במערכת לשיווי משקל באוזן או במוח, יש תחושה של סחרחורת. לכן, בירור מצבי הסחרחורת וחוסר שיווי משקל והטיפול בהם חייב לכלול בדיקת הפעילות המשולבת של המערכות העצביות האלו.


במרפאת הסחרחורת והיציבה, כל נבדק עובר בדיקה נוירולוגית ובדיקה מקיפה הכוללת מבחנים שונים ומיוחדים של המערכת הווסטיבולארית. במקרים מסוימים ובהתאם לצורך הנבדק עובר סדרה של מבחני מעבדה לאפיון מדויק יותר של הבעיה.


מעבדת תנועות עיניים והפרעות שיווי משקל ויציבה מצוידת במכשור המאפשר סקירה של תפקודי שיווי משקל, יציבה והתמצאות מרחבית. לאחר האבחון, מוצע לכל נבדק טיפול מתאים שיכול לכלול טיפול גופני או תרופתי או הפניה לטיפול במכון הפיזיותרפיה לשיקום התפקוד הווסטיבולארי.


בנוסף לאבחון וטיפול, במסגרת הפעילות של המרפאה ובשיתוף פעולה עם אוניברסיטת תל אביב ומוסדות אקדמאים אחרים בארץ ובחו"ל, נערכים מחקרים קליניים על הקשר בין הפרעות סחרחורת, שיווי משקל, חרדה והתמצאות מרחבית. למחקרים אלו השלכות יישומיות באבחון וטיפול הפרעות אלו. 

מידע נוסף בנושא

זקוקים לסיוע?

​​​​במרכז השירות והמידע של מאיר​ אנו נסייע לכם ונעניק הכוונה לכל פונה

אינדקס תחומים רפואיים

​​​הקליקו ​כאן​ ותוכלו לאתר בקלות כל מחלקה, מרפאה ויחידה