כללית און-ליין
מחקר וחדשנות
    מאת:
  • יפעת שוורץ וישראלה קוסט, שירות הריפוי בעיסוק

XRhealth

משקפי תלת ממד המחוברים לתוכנה המכילה משחקים שונים לתרגול מיומנויות מוטוריות וקוגניטיביות

XRhealth

פגיעות מוטוריות משמעותיות אצל מטופלים, ניתן לראות לאחר פגיעות נוירולוגיות או אורתופדיות. פגיעות אלה יכולות להפריע מאוד לתפקוד היומיומי. ניתן לראות פגיעה בשווי המשקל, ביציבה, בטווחי התנועה, בכוח השרירים, בתחושה או בקואורדינציה. לכך מתלווה  לעיתים גם כאב ממושך ומטריד באזור הפגוע ובאזורים נלווים. התפקוד היומיומי המגוון מושפע מאוד מהקשיים המוטוריים וכאשר ישנה פגיעה נוכל לראות גם ירידה תפקודית וקושי לבצע מטלות היומיומיות בבית ובקהילה.

נוסף על פגיעות מוטוריות, אנשים עם פגיעות נוירולוגיות מוחיות עלולים להתמודד גם עם פגיעות קוגניטיביות. בחלק מהמקרים ניתן לראות ירידה במיומנויות הקשב, בקצב עיבוד המידע, ביכולות הזיכרון, התכנון, הגמישות המחשבתית והבקרה.

השיקום לאחר פגיעות אלו יכול להיות ארוך ומפרך, ודורש זמן תרגול רב, בדרגת קושי עולה. יש חשיבות רבה לאמצעי תרגול מעניינים, נוחים, חדשניים ומשוכללים על מנת שהתרגול יהיה נעים, מאתגר ויעיל.

לעיתים קרובות, הכאב המתלווה לפגיעות אלו עלול להיות גורם מעכב, שמקשה ומפריע לתרגול. יש חשיבות רבה ליכולת להתמודד עם הכאב, להכיל ולנהל אותו על מנת לאפשר תרגול עקבי.

גורם חשוב בשמירה על תרגול עקבי, מאומץ ואפקטיבי הוא מוטיבציה. למוטיבציה יש רמות שונות: מוטיבציה חיצונית המונעת מפחד, רצון לרצות מישהו ו/או להיות שייך למשהו. מוטיבציה פנימית שבה הגורם המניע הוא הכרתו של האדם בערך הפעילות שהוא מבצע. המוטיבציה הפנימית היעילה ביותר היא ההנאה שנגרמת ומופקת מהפעילות המבוצעת. ככל שנהנים יותר מהפעילות, ככה נתמיד בה יותר ונענה לאתגריה.

האמצעים הטכנולוגיים הקיימים בשירות הריפוי בעיסוק במרכז הרפואי לוינשטיין נועדו לתת מענה לצורך בתרגול מהנה, נעים ומאתגר.

אחד מאמצעים אלה הוא XRhealth. אלה הם משקפי תלת ממד המחוברים לתוכנה המכילה משחקים שונים לתרגול מיומנויות מוטוריות וקוגניטיביות כגון שיווי משקל, טווחי תנועה, קשב, עיכוב תגובה וזיכרון.

בחלק מהסביבות הווירטואליות אוחזים בידיים שני שלטים אך רואים דרך המשקפיים שאוחזים חרבות או עוטים כפפות אגרוף או כאילו נוגעים בחפצים שונים וכך מתרגלים משימות השונות. ניתן לתרגל עם יד אחת או שתיים, בעמידה או בישיבה. כמו כן התוכנה מכילה גם סביבות וירטואליות מרגיעות ונעימות, המסייעות בהפחתת תחושת כאב ומתח וכך מכניסות את המטופל/ת לתרגול מוכן ורגוע יותר.

המערכת יודעת לנטר ולנתח את תגובות המטופל/ת, והמטפלת יכולה לקבל כך מידע מדויק על היכולות ועל ההתקדמות בתרגול.

המשקפיים מספקים למטופל חווית תרגול "אקסטרימית" בסביבות וירטואליות מגוונות המוציאות אותו – בדרך תודעתית – מסביבת בית החולים וכך מספקים עניין, הנאה ואתגר בתרגול.