כללית שלי
פיזיותרפיה

פורסם בראשונה: 01.11.2012

    מאת:
  • עופרי שלו כפיר פינגרמן

פעילות אופניים

מדוושים בכיף: בחודש אוקטובר התקיים בבית החולים לוינשטיין "הפנינג אופניים" לכבוד פתיחת שנת פעילות נוספת של "אופניים בפארק"

פעילות אופניים בפארק - לוינשטיין

"אופניים בפארק" זוהי פעילות של רכיבה על אופניים המותאמים לאנשים בעלי מוגבלויות פיזיות שונות ומהווה חלק ממגוון הפעילויות שבהן יכולים להשתתף מטופלים המאושפזים בבית החולים לוינשטיין, במסגרת תהליך השיקום שלהם. הפעילות מלווה על ידי אנשי צוות של בית חולים ובהם: פיזיותרפיסט, האחראי על התאמת האופניים למטופל ועל בטיחות המעבר בעלייה ובירידה מהאופניים ועובדת סוציאלית, האחראית על החלק הארגוני ועל החלקים הרגשיים הכרוכים בפעילות.

התאמת הפעילות למטופלים השונים
מטופלים הסובלים מחולשה ברגליים, חוסר שיווי משקל בהליכה, שיתוק של פלג גוף או פחד/חוסר ניסיון ברכיבה על אופניים, נתאים להם תלת אופן (אופניים על שלושה גלגלים). במקרה הצורך ישנם תלתי אופן עם משענת גב וחגורת בטיחות, המאפשרים נסיעה בטוחה גם למי שסובל מחולשת גו.
למטופלים הסובלים משיתוק או מחולשה משמעותית בשתי הרגליים ובגב אנחנו מתאימים אופני ידיים. הנסיעה באופניים אלו בטוחה, מאתגרת וגורמת להוצאת אנרגיה רבה.
מטופלים מתקדמים יוכלו ליהנות מאופני טנדם, אופניים זוגיים שעליהם רוכבים עם אחד המפעילים או עם מלווה מיומן וכמובן מאופניים רגילות, כאשר לרכיבה זו מצטרף המלווה על זוג אופניים נוסף.

איך נולד הרעיון?
ניצני הפעילות מצויים בפרויקט "בכל אופן רוכבים" של עיריית רעננה אשר נועד לאפשר לאנשים בעלי מוגבלויות, ליהנות מפעילות ספורטיבית בפארק רעננה, כחלק מתהליך שילובם בקהילה. הפרוייקט פועל מאז 2007 בניצוחו המסור של גלבוע זלטין ויד ימינו חן יגר. גלבוע זלטין היה מאושפז בבית לוינשטיין ב-1986 בעקבות פגיעה קשה במהלך שירותו הצבאי, וכ"בוגר" המרכז השיקומי ביקש לשלב גם את מטופלי בית החולים בפרויקט המתהווה. כשהגיע עם ההצעה לשולחנה של ענת שילנסקי, מנהלת השירות הסוציאלי בבית החולים, היא כמובן נרתמה למשימה בהתלהבות, שלא פחתה גם לאחר חמש שנים.
היחידה לפיזיותרפיה לקחה על עצמה לנהל את החלק המקצועי, והפרויקט רוכז בשנותיו הראשונות על ידי יפית קאשי ולאחר מכן על ידי מיכל ורד, ג'סטין רז- לוונטל, אפרת גייסט וכפיר פינגרמן.

יתרונות הרכיבה על אופניים
בראש ובראשונה רכיבה על אופניים היא פעילות אירובית על כל המשתמע מכך: שיפור סיבולת לב-ריאה, שריפת קלוריות ועוד. יתרונות אלו, החשובים גם לאנשים בריאים, הופכים משמעותיים אפילו יותר למי שיושב מרבית היום בכיסא גלגלים ומאפשרים להתאמן בצורה חווייתית וכמובן בטוחה. כמו כן, ישנם מטופלים שמגיעים מעולם הרכיבה על אופניים, שכיום הוא ספורט מאוד פופולארי בארץ. למטופלים אלו מאפשרת הפעילות בפארק חזרה לפעילות הפנאי האהובה עליהם ומה יותר מאפיין הצלחת שיקום מלתת לאדם את הכלים לחזור להרגליו ואהבותיו?
יתרה מכך, ניתן להבחין בהתקדמות ובשיפור ביכולתם של חלק מן המטופלים, בכך שהם עוברים מסוג אופניים אחד לסוג אחר מאתגר יותר מבחינה פיזית. לרוב, התקדמות זו מתלווה לשיפור הכללי שהמטופל משיג במהלך חודשי השיקום.
דוגמה משמחת הייתה במקרה של נער מאושפז, אשר הגיע להפנינג האופניים ביום האחרון לאשפוזו. הנער מאושפז כבר זמן רב והשתתף ברכיבה על האופניים במהלך השנה הקודמת. הוא התחיל באופני ידיים, כשמצבו השתפר עבר לתלת אופן עם תמיכת גו ובהמשך ללא תמיכה. במהלך ההפנינג ביקש לנסות אופניים רגילים והפיזיותרפיסטית המטפלת בו הסכימה בחשש קל. אחרי דקה הוא כבר נסע בלי שום חשש, "קרע" את הרחבה בסיבובים, מאושר עד הגג. נער ככל הנערים.
מבחינה רגשית חווית הרכיבה על אופניים נותנת תחושת מסוגלות והצלחה. זכור לי מטופל פגוע צווארי בשלבים הראשונים של הליכה עם הליכון בטיפול לאחר תקופה ארוכה שלא הלך כלל, הצענו לו לבוא לנסות לרכב על תלת אופן. המטופל הסכים לנסות אך היה ספקן מאוד לגבי הצלחת הניסוי. בעיקר חשש שלא יצליח בכלל לעלות על האופניים בגלל חולשת הרגליים ושלא יצליח לדווש. בפועל, העלייה לאופניים הייתה באמת מאתגרת אבל כמו תמיד בעזרת גלבוע, חן והעוזרים הוא הצליח לעלות בבטחה ומשם כבר הכול היה קל. חיוך הפליאה והניצחון של המטופל (שגם לא הפסיק לדבר על כך במשך שבוע) היה שווה הכול!
יתרון נוסף שהפעילות מציעה הוא עצם הרכיבה בפארק רעננה, הרחק מסביבת בית החולים והטיפולים. כתוצאה מכך, הפעילות מאפשרת אוורור, מפגש עם אנשים שאינם קשורים לחולי ולמוגבלות, בסביבה יפה ומרגיעה. פארק רעננה הוא מקום ירוק ומטופח עם פינות נוי, מרחבי דשא, אגם ופינת חי, בהחלט המקום המושלם להתנתק מלחצי האשפוז ומהחרדות המתלוות לכך. מטופלים רבים מאושפזים לעיתים חודשים ארוכים, חלקם מסיבות שונות, טכניות ואחרות ויוצאים לביתם לעיתים רחוקות. אין ספק, כי הפעילות הדו-שבועית אחר הצהריים מהווה אתנחתא קרובה ושינוי אווירה מרענן מחוץ לכותלי בית החולים.
מעל לכל, הפעילות היא פעילות חברתית ולא פעם יוצרת סביבה קשרים מיוחדים בין מטופלים צעירים ממחלקות שונות, צוות המתנדבים המקסימים של הפעילות ובני משפחה מלווים. שמעתי לא פעם שיחות עידוד, עצות והעברת חוויות בין הורים ובני משפחה "ותיקים" בבית החולים לבני משפחה "טריים" שנערכו על כוס מים סביב השולחנות של "בכל אופן רוכבים".  דוגמאות נוספות ניתן למצוא בשילוב קבוצת סטודנטים שהגיעו עם מטופלים צעירים וביחד יצרו קבוצת רכיבה מגובשת ומשועשעת, שני מטופלים נפגעי חוט שדרה שרכבו על אופני ידיים, נתנו לחברותיהם ואחיהם אופניים רגילים וכל החבורה יצאה בצעקות שמחה פרועות לנסיעה מהירה ועוד ועוד סיפורים.

ולסיום והכי חשוב, מתי ואיך מגיעים:
הפעילות מיועדת למאושפזי בית החולים לוינשטיין, מתקיימת בפארק רעננה (ממש בקצה הירידה מגשר הולכי הרגל שחוצה את דרך ירושלים) בימי ראשון בין השעות 16:00-15:00 ובימי רביעי בין השעות 16:00-17:00.
הפעילות מותנית באישור רפואי (מרופא בכיר במחלקה) ובמלווה צמוד (מתנדב או בן משפחה).
אנשי צוות שחושבים שמטופל עשוי ליהנות מהרכיבה, בני משפחה או המטופל עצמו המעוניינים לקחת חלק בפעילות מוזמנים לפנות לפיזיותרפיסט המטפל בהם.

ושלא נפסיק לרכוב

פרסומים בתקשורת

סיון אבנרי, פיזיותרפיסט בבית חולים לוינשטיין, בתכנית "חיים בריא עם פרופ' רפי קרסו", על טכנולוגיות בשיקום