כללית שלי
מרפאות ומכונים
פנייה ליחידה

יצירת קשר

טל' מזכירות : 09-7709102
מענה טלפוני בשעות: 13:00-8:00
ימי עבודה של מזכירת המעבדה: א' עד ה'
פקס: 09-7709034
דוא"ל: lvmirp@clalit.org.il

מיקום

​בניין פליישמן, קומה 1

אבחון הפרעות בשינה

אבחון הפרעות בשינה

ביחידה לאבחון הפרעות בשינה של בית החולים לוינשטיין נבדקים אנשים שסובלים מהפרעות במהלך השינה, ומופנים מהקהילה על ידי רופאי משפחה, אף-אוזן-גרון, נוירולוגים וכו'. רוב הנבדקים שמופנים ליחידה סובלים מנחירות וחשד לדום נשימה בשינה, למקצתם בעיות מוטוריות, אפילפסיה, נדודי שינה ועוד.
ביחידה חמש מיטות, בהן מתבצעות בדיקות מדי לילה (פרט לשישי). כמו כן, מבצעים ביחידה גם בדיקות יום, כדי להעריך את הישנוניות בשעות היום; בדיקות אלו חשובות במיוחד למניעת תאונות דרכים ועבודה ונהגים מקצועיים נשלחים אליהן מטעם משרד התחבורה.
צוות המעבדה כולל טכנאי יום ולילה, המבצעים את הבדיקות ומפענחים את התוצאות. כמו כן, עובדים במרפאה מזכירה ומתנדבים שמגיעים פעם בשבוע.

מהלך הבדיקה

לאחר שביחידה מתקבלת הפניית רופא, המעבדה שולחת לנבדק שאלון והזמנה לשיחה. אם נקבע בשיחה שיש צורך בבדיקה, הנבדק מגיע למעבדה ביום המיועד ב-9 בערב, ומתקבל על ידי טכנאי המרכיב לו אלקטרודות וחיישנים לרישום אותות ביולוגים במהלך השינה: האותות מייצגים תנועות עיניים, מתח שרירים, גלי מוח, פעילות הלב, תפקוד נשימה, רמות חמצן בדם, וכן הלאה. הנבדק מוקלט בווידאו ואודיו במהלך הלילה, ובשש בבוקר הבדיקה מסתיימת. חלק מהנבדקים נשארים לבדיקת יום וחלק חוזרים לביתם.
בבוקר, הצוות מפענח בצורה מדוייקת את רישומי הבדיקה. הצוות בודק, במחזורים של 30 שניות, את מהלך ותקינות השינה, אם יש הפרעה ובמה היא מתבטאת. הנתונים מסוכמים, ובתוך שבוע הנבדק מוזמן לפגישת סיכום, בה נמסרים לו הממצאים והמלצות לטיפול. הוא מקבל לידיו את הדו"ח ומעבירו לרופא המפנה.

ביחידה לאבחון וחקר הפרעות בשינה של בית החולים לוינשטיין מתבצעת מזה שנים אחדות גם פעילות מחקרית בנוגע להשפעתם של גורמים שונים על הפרעות נשימה במהלך השינה: תנוחת הגוף, השמנת יתר ועוד. כמו כן, בוצעו מחקרי שינה באנשים עם פגיעות ראש ששהו בבית החולים.