כללית און-ליין
נשים ויולדות

פורסם בראשונה: 19.06.2019

הדרכת אבות טריים

מעבר לשלב ההורות הוא אירוע מרגש ומשמח, אחד האירועים המשמעותיים בחיי בני הזוג והמשפחה וככזה לעתים מעורר מורכבות רגשית.

נשים הנושאות את ההיריון, מתכוננות רגשית להולדת התינוק באופן מעמיק יותר ביחס לגברים. העיסוק בהריון, ההכנות ללידה ולחופשת הלידה, מאפשרים לאם הכנה נפשית מסוימת לקראת חווית האימהות, בעוד שחלק מהגברים מתארים כי "נפילת האסימון" שלהם מגיעה רק עם הולדת התינוק.


אסתר נקש, לשעבר מנהלת הסיעוד בחטיבת מיילדות ונשים יזמה את הרעיון להנחיית האבות ולתת להם את הבמה להביע את עצמם ולקבל תמיכה לקראת המעמד החדש.

בשיתוף פעולה עם צוות השירות לעבודה סוציאלית קרן זילבר ואנה זלקין, צוות האחיות במחלקות יולדות ומתוך חשיבה שתקופת ההיריון והלידה הן תקופות משמעותיות בחיי שני בני הזוג - יצרנו קבוצה לאבות שנשותיהן בדיוק ילדו אצלנו, קבוצה שמאפשרת להם להיפגש עם אבות נוספים בדיוק כמוהם.

 

תקופת הלידה והחיים החדשים עם התינוקת מלווה בהרבה רגשות עוצמתיים שחווים שני בני הזוג - חלקם חיוביים יותר וחלקם פחות, תקופה הדורשת הסתגלות ויצירת שיווי משקבל מחדש.

קיימת חשיבות רבה בהתייחסות גם לצרכים של האבות עצמם מאחר ומדובר בהתמודדות משותפת כאשר לאבות תפקיד מרכזי ומשמעותי בתקופת ההיריון, הלידה ולאחר השחרור הביתה.

המחקרים מצביעים על העדר התייחסות מספקת לצורכי האב, למרות החשיבות הרבה של מעורבותו בחיי האם והתינוק כבר מהשלבים הראשונים.

מתוך צורך זה הוקמה קבוצה ייחודית לאבות אחרי לידה במטרה לאפשר שיח משותף המאפשר עיבוד של חווית ההיריון והלידה וחשיבה לקראת ההתארגנות לאחר השחרור בכמה תחומים – הורות, זוגיות, מציאת שיווי משקל מחודש ועוד...

הקבוצה מתאימה לאבות חדשים בין אם מדובר בלידה ראשונה או לידה חוזרת.

קבוצת האבות מתקיימת בהנחיית העובדות סוציאליות קרן זילבר ואנה זלקין, בימי שני ורביעי בשעה 10:00, במחלקת יולדות.