שימוש באולטרא סאונד ככל מקדם לידה, שימוש באולטרא סאונד בחדר לידה, מה קורה בחדר לידה ובמהלך הלידה, חיזוי התקדמות הלידה באמצעות אולטרא סאונד, אולטרא סאונד כחלק בלתי נפרד מהלידה, אולטרא סאונד בחדר לידה קפלן אולטרסאונד | מרכז רפואי קפלן
כללית און-ליין
נשים ויולדות

שימוש באולטרסאונד (US) בחדר לידה

כיצד מסייע מכשיר האולטרסאונד לחיזוי התקדמות הלידה ולסיוע בקבלת ההחלטה לגבי המשך הלידה. כל הפרטים בכתבה

​בעבר מכשיר האולטרסאונד ((US יועד לבדיקות במהלך ההריון בלבד, ואולם בשנים האחרונות הוא משמש בהצלחה לחיזוי התקדמות הלידה ולסיוע בקבלת ההחלטה על לידה מכשירנית בחדר לידה.

 המרכז הרפואי קפלן הנו אחד מבתי החולים הראשונים בארץ שהחלו להשתמש באולטרסאונד ככלי בלתי נפרד מתהליך קבלת ההחלטות, בשלב השני של הלידה. זהו חידוש חיוני וחשוב: בשנים האחרונות, למרות הידע המחקרי שמצטבר, נותר אופן ניהול שלב זה של הלידה ללא שינו משמעותי. זאת למרות שהשלב השני של הלידה הינו פרק הזמן המשמעותי ביותר לעתידו של התינוק, במהלך כל שלבי ההריון והלידה.

לעתים קורה שיולדות, בעיקר בלידה ראשונה, מגיעות לפתיחה מלאה אך הלידה אינה מתקדמת ויש צורך לקבל החלטה כיצד להמשיך אותה: כלידה מכשירנית או באמצעות ניתוח קיסרי. מחקרים הראו, שבשלב זה של הלידה בדיקה ידנית אינה מדויקת, גם כשמדובר ברופאים מיומנים.

בעזרת אולטרסאונד ביכולתנו לבצע מדידות מסוימות ושיאפשרו לנו להעריך את הסיכויים להצלחת לידה מכשירנית, ובכך לחסוך ניתוח מיותר. למעשה, שימוש בשיטה זו יכול להקטין את שכיחות כישלון לידה מכשירנית בהשוואה ללידות בהן לא נעשה שימוש באולטרסאונד