כללית און-ליין
חדשות קפלן

פורסם בראשונה: 10.08.2020

הנחיות ליולדת, מבקרים ומלווים

יולדות יקרות, לאור המצב ריכזנו כמה נקודות חשובות ותשובות לשאלות נפוצות לקראת לידה ואשפוז במחלקת היולדות בימי הקורונה. שימו לב להנחיות המעודכנות

1. לשחרור לאחר לידה: לאחר לידה, השחרור כרגיל לאחר 48 שעות בתנאי שמולאו כל התנאים המתאימים לשחרור האם והילוד. קיימת האפשרות לשחרור מוקדם לאחר 36 שעות מהלידה (במקום 48 שעות) ע"פ בחירתך. אחרי ניתוח קיסרי השחרור הוא, במידה והאמא והתינוק חשים בטוב, לאחר 4 ימים.

 

2. בדיקת קורונה תבוצע לכל יולדת המגיעה ומתקבלת ללידה, גם אם היא ללא תסמינים. נשים חולות בקורונה הנמצאות בדרכן לביה"ח ילוו ע"י מד"א או אנשי אבטחה מוגנים. כל אישה חשודה/חולה בקורונה תבודד באופן מידי בחדר ייעודי ונפרד.

 

3. מלווים: כל יולדת, ללא קשר למצבה הרפואי, זכאית להיכנס עם מלווה אחד לחדר הלידה, גם המגיעה מבידוד/ חשודה לקורונה/ מאומתת. לא ניתן להחליפו במלווה אחר.

על המלווה להיות בריא, מתחת לגיל 70, ללא חום וללא תסמינים נשימתיים. על המלווה להיות מודע לסיכונים הנלווים לחשיפה. מלווה הנמצא בבידוד לא יוכל ללוות את היולדת.

שימו לב, מלווה שנחשף לחולת קורונה לא יוכל להיכנס למחלקת ילודים.

 א.  אין צורך שהמלווה יגיע מצויד בציוד מיגון מיוחד. צוות חדר לידה יספק למלווה את המיגון הנדרש. 

ב. בדיקת קורונה – בדיקת קורונה תבוצע לכל יולדת המגיעה ומתקבלת ללידה, גם אם היא ללא תסמינים.

ג. לידה עם מסיכה – השימוש מומלץ במהלך כל הלידה.

ד. לענין  המלווה- אנו מאפשרים 2 מלוים קבועים.

 

4. מסכה: במהלך הלידה, המלווים מחויבים ללבוש מסכה. יולדת יכולה להיות בלי מסיכה רק בשלב הלחיצות – בלידה עצמה.

5. לאחר הלידה (במידה והאם נמצאת בבידוד/ חשודה לקורונה/ מאומתת), הילוד עובר בדיקת קורונה מהירה. אם הילוד נמצא חולה בקורונה- יאושפז יחד עם האם,  בתנאי בידוד,  כל עוד המצב הרפואי של האם ושל הילוד מאפשר זאת.  יש להדגיש כי אם מצב הילוד לא מאפשר ביות מלא, הוא ישהה במחלקת ילודים בהפרדה מהאם. במידה והאב נחשף לאם הוא גם לא יוכל להיכנס אלא מטפל אחר מטעמם.

במידה והילוד אינו חולה בקורונה- קיימת אפשרות להפרדה מלאה בין האם והמלווה שנחשף ליולדת החשודה/חולה לבין הילוד. במקרה כזה, יכול לטפל בתינוק בן משפחה שאינו חולה ושלא נחשף לחולה.

ההורים יעדכנו את הצוות הסיעודי את מי הם מייעדים לטפל בתינוק לאורך כל האשפוז (המטפל יהיה קבוע לאורך כל האשפוז ויזדהה עם תעודת זהות עדכנית)

 

לאור חשיבות הקשר בין היילוד לאם ומכיוון שאין עדות להתפתחות מחלה קשה בילודים לאימהות חולות קורונה, היולדת יכולה לבחור לשהות יחד עם התינוק (גם אם נמצא שלילי לקורונה) בתנאי בידוד בהתאם למצבה הבריאותי ולמצב היילוד.

באשפוז יש להקפיד על מרחק עריסה של כ-2 מטר, ולהקפיד על עטית מסיכה כירורגית ולבוש חלוק חד פעמי.

6. הנקה: עד כה לא תועדה נוכחות של הנגיף בחלב אם. לרוב ההדבקה נובעת ממגע קרוב עם האם. לכן אין מניעה להניק, ועל האם הבוחרת להיניק לשטוף ידיים לפני מגע עם התינוק ללבוש חלוק חד פעמי ולעטות מסיכה בכל עת.

חולה בקורונה אשר מעוניינת לשאוב חלב עבור ילוד שנמצא במחלקת ילודים צריכה לשמור על אותם כללים, המטפל שנבחר יוכל להאכיל ולטפל בתינוק. ההנקה לא תתאפשר, כמו גם הכניסה למחלקת תינוקות. במידה והאם בוחרת בבידוד מלא מהתינוק לאחר הלידה - במקרים אלה התינוק יוזן בתחליף חלב או חלב אם שאוב .

ההנחיות עשויות להשתנות בכל עת בהתאם להנחיות משרד הבריאות.


שיהיה בשעה טובה ובבריאות טובה!​