כללית שלי
דף הבית

פורסם בראשונה: 31.07.2018

    מאת:
  • ד"ר אורי בלה

ד"ר אורי בלה: כיצד לשמור על ילדכם במים?

בניגוד למה שאנשים חושבים, טביעה היא שקטה מאד ברוב המקרים. בלי הבכי, הצעקות ונפנופי הידיים שאנחנו מכירים מהסרטים. לכן, בקרבת מים ההורים צריכים להיות בתשומת לב מלאה לילדים ולפעול בהתאם להנחיות

"הקיץ רק החל וילד מת מטביעה" מספר ד"ר אורי בלה, מנהל מיון הילדים אצלנו בקפלן, "בשבועות האחרונים מגיעים לבית החולים ילדים לאחר שטבעו. ילדים בוגרים שהיו בבריכה אך לא היו מיומנים בשחייה וגם פעוטה בת שנתיים שהכניסה את הראש לדלי הספונג'ה".

 "ברוב המקרים מדובר בהיסח דעת וחוסר תשומת לב" מדגיש ד"ר בלה, "חשוב להקפיד על הוראות הבטיחות.
אם הילד שלכם עד גיל 5 או גדול יותר אך אינו יודע לשחות, הוא חייב להיות בהשגחה צמודה. זה אומר שאתם צריכים להיות במרחק נגיעה ממנו ובקשר עין. הדבר נכון גם אם הילד לובש מצופים או נעזר בגלגל.

מומלץ לשחות רק במקומות בהם יש נוכחות של מציל, גם בים וגם בבריכה. במקרה של טביעה המציל מוכשר לחלץ מהמים ולבצע פעולות החייאה ראשוניות שהן מצילות חיים.
שימו לב שגם בבית צריך להיזהר. לתינוקות ופעוטות יש ראש כבד ביחס לגוף ולכן, פעוט שמתכופף מעל מקור מים עלול להתהפך וליפול לתוכו ובגיל הרך הזה הוא לא ידע כיצד לחלץ את עצמו מהמצב. לכן הקפידו לרוקן את המים מכל מיכל, דלי, אמבט, גיגית ובריכה מתנפחת שאינם בשימוש ומנעו גישה לכאלה שלא ניתנים לריקון (כמו בריכה פרטית או בורות מים).

כמו כן, בשנים האחרונות אנו עדים לטביעות רבות בבריכות ביתיות. חובה להשגיח על הילדים בזמן שהם בבריכה הביתית וכדאי להוציא את המים מהבריכה או לדאוג שתהיה מכוסה או מגודרת בזמן שאתם לא נמצאים לידה כי הילדים עשויים להגיע למים בלעדיכם וזה מתכון לאסון. שיהיה לכם קיץ כיפי, צונן ובטוח. שמרו על עצמכם".