כללית און-ליין
תחומי הטיפול בשיקום

פיזיותרפיה מנקודת מבט של נשות המקצוע בהרצפלד

מיכל לוי ושרה שדמי מספרות מדוע בחרו לעבוד בהרצפלד, מה הערכים המובילים אותם וכיצד הפיזיותרפיה תורמת לשיקום המטופלים בגיל המבוגר

מיכל לוי ושרה שדמי | עדכון אחרון: 15.08.2019

לרוב כשאנו מספרות כי אנו עובדות בבית חולים הרצפלד בשיקום גריאטרי, מיד מורמת גבה ועולה השאלה למה?  אז כן! אנחנו עובדות בשיקום גריאטרי. וכן, מתוך בחירה. אנחנו מאמינות בכל ליבנו שלבני הגיל השלישי, כמו לכל אדם (ואולי אף יותר), יש זכות לחיים מלאים ובאיכות חיים טובה כמה שניתן ושעלינו לעשות כל מאמץ להביאם לכך. כמו בכל מקצוע טיפולי, גם בתחום הגריאטרי יש רגעים עצובים או קשים, יש רגעים שמחים וישנם גם הרבה רגעים מרגשים.

על האתגר של המטפל ועל הסיפוק והכרת התודה שבטיפול

העבודה עם בני הגיל השלישי אינה ססגונית בדרך כלל ולכן על המטפל לאהוב את התחום ולהיות בעל יכולת לראות את האדם כמכלול.  כמטפלים, עלינו לזכור תמיד שמאחורי המטופל עומדת משפחה, חברים וחיים שלמים של עשייה ויצירה. כמעט כל פעולה שלנו, קטנה כגדולה, בטיפול או מחוץ לו, זוכה להכרת תודה גדולה. ההרגשה הזו שזכינו להיות במקום חשוב ומשמעותי עבורם הנה מספקת ומתגמלת עד מאד.

במהלך העבודה אנו נתקלות לעתים בבדידותם של הקשישים. רבים מהם מביעים את הקושי לבקש עזרה ולהיות תלויים באחר לצרכים הבסיסים ביותר ואף את הרצון והכמיהה להרגיש חיוניים ונחוצים שוב.

על החיבור לאקדמיה

שיקום גריאטרי הנו תחום מאוד מגוון מאד במסגרתו מתבצעות הדרכות לסטודנטים. סטודנטים מגיעים בד"כ עם תדמית שלילית על הטיפול באוכלוסיית הגיל השלישי. במהלך ההתנסות הם נחשפים גם ליופי, לעוצמה , לחשיבות להנאה שיש בטיפול עם האוכלוסייה הזו, ולרוב כשהם מסיימים את ההתנסות הם מבקשים לחזור אלינו.

אחוזי הצלחה כמנוע לעשייה

יש לנו סיפוק גדול מעבודתנו. אנשים עם פגיעות קשות או ירידה תפקודית ניכרת זוכים לתקווה. רבים זוכים לשיפור משמעותי בתפקוד ואף יש כאלו החוזרים לתפקוד קודם. כ- 80% מהמטופלים חוזרים בתום תהליך השיקום לביתם.

הנה דברים מתוך מכתב שכתב אחד המטופלים מיני רבים:

"בה"ח  שיקומי גריאטרי אינו מקום שמח. מקום של הרבה כאב וייסורים. כאן אתה רואה את הזקנה בכיעורה, אבל ביה"ח  הרצפלד נותן תקווה- כ80% מהחולים שסבלו משברים למיניהם משתחררים לביתם ומסוגלים להמשיך בשגרת חייהם.

אני מרצוני בחרתי להגיע  למחלקה ב- המתמחה בשיקום אורתופדי למבוגרים. "מכאן תצא הולך"- הבטיחו לי- ואני האמנתי להם. לאט, בהרבה כאב  ובבגדים רגילים התחלתי לרדת  לבד מהמיטה- או אז חוזרת אליך ההרגשה שאתה משיב  לעצמך לאט ובהדרגה את השליטה בעצמך.

פיזיותרפיה זה בעיקר שם המשחק. שם עובדים קשה וכואב. הפיזיותרפיסט האישי שלך מפעיל טכניקות לחיזוק השרירים, לשיפור הסיבולת לשיפור הגמישות וטווחי התנועה של המפרקים, לשיפור הקואורדינציה ושווי המשקל.

הפרצופים המחוקים והאנונימיים סביבי התחילו לקבל שם וסיפור חיים. היום אני חבר של פרידה, של מזל, רומיה, של סוניה, אלכס, מאיר (חברי הטוב לחדר בן 90, שעד לפני שבוע עוד נהג..) ואחרים".

אנחנו מקוות שעכשיו כבר ברור למה לנו שיקום הגריאטרי.