כללית שלי
מרכז רפואי העמק

טיפול בסרטן בהתאמה גנטית

הטיפול במחלת הסרטן עובר בשנים האחרונות מהפכה של ממש, בזכות היכולת לאבחן את הגידול ברמה הגנטית, ועל ידי כך להתאים לכל סוג של גידול את הטיפול המתאים והיעיל ביותר.

טיפול בסרטן בהתאמה גנטית

​במרכז רפואי העמק פועלת מעבדה מהמתקדמות בישראל לאבחון גנטי של גידולי הסרטן. האבחון המדויק של הגידול הוא חוליה מרכזית וקריטית ביותר שעליו מתבססים כל הרופאים המטפלים במחלות הממאירות.

“היום ברור לנו שכדי לטפל במחלות ממאירות ביעילות רבה וכדי להגיע לתוצאות טיפוליות טובות, צריך לבצע אבחון גנטי של גידולים סרטניים. האבחון המהפכני הזה מאפשר לנו לזהות במדויק את סוג הגידול, לאתר את המאפיינים הגנטיים שלו וכך להתאים את הטיפול הכימותרפי או הביולוגי המתאים לכל חולה בהתאמה מקסימלית”, מסבירה ד”ר אירית אלמלח, מנהלת המכון לאבחון רקמתי וחקר הסרטן במרכז רפואי העמק.


במכון לאבחון וחקר הסרטן בניהולה של ד”ר אלמלח פועלת בשנים האחרונות מעבדה לפתולוגיה מולקולרית שבה מתבצעות בדיקות מעבדה מתוחכמות לאבחון גנטי של גידולים והיא חלק ממערך גדול לאבחון ולטיפול בסרטן ובמחלות ממאירות במרכז רפואי העמק.


“בעבר הלא רחוק, האבחון של סוג הגידול התבסס על העין המיומנת של הרופאים שעוסקים בתחום של אבחון רקמתי. כיום, האבחון הוא הרבה יותר מורכב ומתוחכם וכולל אבחון מיקרוסקופי, זיהוי נוגדנים לאבחון של סוגי התאים וסמנים גנטיים וכן בדיקות ברמה המולקולרית לזיהוי ה DNA של התא הסרטני וכל אלה ביחד מכוונים אותנו לסוג הטיפול המתאים ביותר שיפעל בצורה הכי טובה נגד הגידול”.


בשורה ממשית שנגזרת מן האפשרות לבצע אבחון גנטי של הגידולים היא האפשרות לפתח עוד ועוד טיפולים תואמים, “למשל סרטן הריאות היה ממאיר ואלים ביותר, ובזכות תרופות חדשות מותאמות גנטית אנחנו מצליחים היום להאריך חיים של מטופלים בתקווה שיפותחו במהרה תרופות נוספות. גם הטיפול המותאם בסרטן השד ובמחלות ממאירות המטולוגיות כגון למפומות מביא לנסיגה של המחלה אצל חולים רבים. המשמעות חשובה ביותר עבור חולים רבים אצלם מצליחים להפוך את מחלת הסרטן למחלה כרונית שבעזרת טיפול אפשר לחיות איתה ולהאריך חיים”, מסבירה ד”ר אלמלח.