מרכז רפואי העמק

מהקל אל הכבד

בעבר הלא רחוק, מחלות של הכבד היו כרוכות בתמותה גבוהה. כיום, עם אמצעי האבחון החדישים וגישות טיפוליות וניתוחיות מתקדמות, ניתן במקרים מסוימים לרפא לחלוטין את מחלת הכבד, ואף למנוע את קצב התקדמות המחלה ולהאריך את חייהם של חולים במחלות הכבד

​הכבד הוא איבר מופלא וחיוני בגוף שלנו, הוא אחראי על חילוף החומרים, שומר על תפקוד תקין של מערכת קרישת הדם, מסנן רעלים ממחזור הדם ואפילו נלחם בזיהומים.

הכבד הוא האיבר הפנימי הגדול ביותר בגופנו וממוקם בבטן הימנית העליונה. משקלו אצל אדם מבוגר כ- 1.4 ק"ג.

תפקידיו החשובים של הכבד

  • איבר חיוני לגוף ותפקידיו רבים ומגוונים
  • הפיכת המזון הנספג דרך המעי לרכיבים החיוניים לתפקוד מערכות הגוף.
  • אגירת שומנים, סוכרים, ברזל וויטמינים, לשימוש מאוחר יותר על ידי הגוף.
  • ייצור חלבוני הדם וגורמי קרישת הדם.
  • פירוק של תרופות, אלכוהול וחומרים כימיים אחרים, אשר עלולים להיות רעילים לגוף.
  • סינון חיידקים ורעלים ממחזור הדם.
  • ייצור מיצי מרה לצורך תהליך העיכול.

זיהומים של הכבד

הפטיטיס היא דלקת הפוגמת בתפקודו של הכבד. "כאשר הדלקת חריפה נפגע תפקודו ומופיעה מחלה שמתאפיינת בצהבת בעור ובעיניים, חום, הרגשה כללית רעה, עייפות, חוסר תיאבון, כאבי בטן, שתן כהה וצואה בהירה. המחלה עלולה להתדרדר, או להפוך למחלה כרונית. דלקות של הכבד שמקורן בווירוס הן הגורם העיקרי להתפתחות מחלת סרטן של הכבד, ולכן חשוב לאתר בזמן את המחלה. בחלק מהמחלות קיימות היום תרופות יעילות שמסוגלות להעלים את הווירוס לחלוטין, וחולים שאצלם המחלה מתקדמת יותר – בעזרת מעקב צמוד וטיפולים מתאימים ניתן לעכב את המחלה וסיבוכיה", מסביר ד"ר ראוי חזאן, מנהל השירות למחלות של כבד במכון הגסטרו במרכז רפואי העמק.

בדיקה חדשה לא פולשנית למעקב אחר מחלת כבד כרונית

מחלת כבד כרונית יכולה להיגרם על ידי נגיפי הפטיטיס B ו- C, הכבד השומני, צריכת אלכוהול מופרזת, תרופות וסיבות נוספות. במחלת כבד כרונית, רקמת הכבד הבריאה הופכת עם השנים לצלקת שאינה מתפקדת וזה גורם להתפתחות שחמת הכבד, מצב שבו הכבד מאבד מהגמישות שלו והופך נוקשה. ככל שמספר הצלקות גדל, הולכת ופוחתת יכולת הכבד לתפקד. יש חשיבות רבה לקבוע את דרגת הצלקות בכבד כדי להעריך את חומרת הנזק בכבד. עד לאחרונה הבדיקות שבהן השתמשו הרופאים היו פולשניות שבהן הוחדרו מחטים אל הכבד כדי לדגום ממנו רקמה. כיום קיימת במכון הדימות במרכז רפואי העמק טכנולוגיה חדישה הנקראת פיברוסקאן והיא מבוססת על טכנולוגיות של אולטרה-סאונד ומאפשרת לדעת במדוייק מה מצב הכבד, וזאת מבלי שהחולה יסבול.

בדיקת הפיברוסקאן המשולבת ממומנת על ידי הקופות בחלק מהמצבים הרפואיים, ובחלק מהמצבים היא מחוץ לסל הבריאות וכרוכה בתשלום. לפרטים ומידע נוסף: 04-6494374, 04-6494418

הטיפול בחולי הכבד הוא רב תחומי וכולל צוות גדול שכולל רופא מומחה כבד, רופא אונקולוג, רופא רדיולוג ורופא רדיולוג פולשני וכן כירורגים המתמחים בניתוחי כבד.

המומחים שלנו בתחום הכבד

פרופ' דורון קופלמן, מנהל מחלקה כירורגית ב', מנהל המרכז לניתוחי כבד ולבלב
ד"ר בסאם אבו ואסל, רופא בכיר בכירורגית א', סגן וממלא מקום מנהל המרכז לניתוחי כבד ולבלב
ד"ר זיו נאמן, מנהל המכון לדימות רפואי
ד"ר ראוי חזאן, מנהל השירות למחלות הכבד, המכון לגסטרו.
ד"ר קווין אייזקס, מנהל מכון האונקולוגיה
ד"ר פיליפ טרוגובוף, רופא בכיר במכון לאבחון רקמתי וחקר הסרטן