כללית שלי
מרכז רפואי העמק

הילד שלך סובל מהפרעה טורדנית כפייתית ? אולי יש קשר להרכב החיידקים במעיים

מחקר חדש שמתחיל בימים אלה במרכז רפואי העמק, יבדוק האם יש קשר בין הפרעה טורדנית כפייתית בילדים ובני נוער, לבין הרכב חיידקי המעיים. המחקר מתקיים בשיתוף עם ד"ר עמרי קורן, מהפקולטה לרפואה בגליל.

בשנים האחרונות מתקיימים בעולם ובישראל מחקרים רבים שבודקים האם ההרכב של מיליוני החיידקים שמאכלסים את המעיים של כל אחד מאתנו,קשור למחלות שונות,ובהן גם למחלות שקשורות לבריאות הנפש. ​

החוקרת הראשית, ד"ר קרן גרוסמן קפלן, רופאה בכירה במרפאה לבריאות הנפש מסבירה: "בשנים האחרונות התגלה כי להרכב החיידקים בגופנו, הנקרא מיקרוביום, יש יכולת להשפיע על מצבי בריאות וחולי, כולל הבריאות הנפשית. לדוגמא, מחקר מעבדה ראשוני שנעשה בנושא זה במכרסמים, הראה כי טיפול פרוביוטי הפחית תסמינים דמויי OCD".

לדברי ד"ר גיא שוסהיים, מנהל היחידה לבריאות הנפש בילדים ושותף למחקרה של ד"ר גרוסמן קפלן, "הפרעה טורדנית כפייתית היא הפרעה המתאפיינת במחשבות חוזרות ובביצוע פעולות טקסיות שוב ושוב במטרה לגרש את המחשבות הטורדניות. ילדים שמגיעים אלינו למרפאה בדרך כלל סובלים מהפרעה טורדנית שמתאפיינת בחרדה משמעותית שמשהו רע עלול לקרות להורים שלהם, הם שוטפים ידיים פעמים רבות, סופרים פעולות ועושים אותן באופן חזרתי. יש ילדים שאם נוגעים בהם בצד אחד הם צריכים שיגעו בהם גם בצד השני כדי שתהיה סימטריה. ילדים כאלה יבדקו כמה פעמים האם עשו את הדבר שתכננו, למשל האם נעלו את הדלת, ויש דוגמאות רבות נוספות. המחלה פוגעת ב-2%-4% מהילדים והמתבגרים וגורמת למצוקה רבה גם לילדים וגם להוריהם וסביבתם. הגורמים והמנגנונים המדויקים המובילים לתופעה טרם פוענחו. הטיפולים הקיימים כיום כוללים טיפול פסיכולוגי וטיפול בתרופות נוגדות חרדה".

"אנו מעוניינים להמשיך ולבחון קשר אפשרי בין חיידקי המעי  להפרעה טורדנית כפייתית. המחקר החדש שאנו מתחילים בימים אלה זכה אף לתמיכה מהמכון הלאומי לפסיכוביולגיה בישראל, ותוצאותיו עשויות לפתוח פתח לאפשרויות טיפול חדשות בהפרעה בעתיד", מסכמת ד"ר גרוסמן-קפלן.

הורים שמעוניינים להצטרף למחקר מוזמנים לפנות במייל: keren_gr@clalit.org.il