כללית און-ליין
מערך ילדים

מהי סוכרת?

מהי סוכרת?

סוכרת היא מחלה המתאפיינת בריכוז גבוה של סוכר )גלוקוז( בדם.

סוכרת נחלקת לשני סוגים עיקריים: סוכרת מסוג 1 המכונה גם סוכרת נעורים המתאפיינת בהופעה בגיל הצעיר ובחסר אינסולין וסוכרת מסוג 2 המתאפיינת בהופעה בגיל המבוגר ונגרמת עקב ירידה ברגישות התאים לאינסולין.

מדוע חשוב לטפל בסוכרת?

תאי הגוף מפיקים אנרגיה לפעולתם מהגלוקוז. במצב של מחסור באינסולין הגלוקוז נשאר מחוץ לתאים והם עוברים להפקת אנרגיה ממאגרי השומנים והחלבונים שברקמות הגוף, תהליך שמביא לידי פירוק רקמות ועקב כך לתשישות ולאובדן משקל.

מהי סוכרת סוג 1?

סוכרת סוג 1 נגרמת בגלל הרס תאי בטא בלבלב, התאים המייצרים את האינסולין. מצב זה מתרחש לרוב בקרב ילדים ומתבגרים.

הרס תאי בטא בלבלב נגרם עקב ייצור נוגדנים על ידי מערכת החיסון. בעקבות הרס התאים יש ירידה בהפרשת האינסולין עד לחסר מוחלט באינסולין ותלות מוחלטת באספקתו ממקור חיצוני. תהליך ההרס של הלבלב נעשה בהדרגה. התהליך מתחיל מכמה חודשים עד שנים לפני הופעת הסימנים של המחלה ונמשך עד להרס מוחלט של התאים המייצרים אינסולין. בתקופה זו ייצור אינסולין עדיין נמשך והיא מכונה "ירח דבש".

מה תפקיד האינסולין?

האינסולין משמש מפתח כניסה של הסוכר לתאי הגוף. בחוסר אינסולין נפגם מעבר הסוכר לתאים, הסוכר נשאר בדם ולכן רמות הסוכר עולות.

מהם התסמינים של סוכרת סוג 1?
אלה התסמינים של סוכרת: צימאון מוגבר, מתן שתן רב, עייפות, ירידה במשקל, עלייה בתיאבון,טשטוש בראייה, כאבי ראש וכאבי בטן והקאות. לעתים המחלה מתבטאת לראשונה בהרטב לילה ובבנות – בפטרת וגרד בפות.
מהי הסיבה להופעת סוכרת סוג 1?
המחלה נגרמת משילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים. הגורמים הסביבתיים לא ידועים בוודאות, אך מקובל לחשוב שמדובר בחשיפה לנגיף הגורם למערכת החיסון לתקוף את תאי הבטא בלבלב. בחשיפה לגורם הסביבתי קיימת נטייה גנטית המעלה סיכון להפעלה של מערכת החיסון נגד תאי הבטא ולהופעת המחלה רק באנשים בעלי נטייה זו.
האם סוכרת סוג 1 היא מחלה גנטית?
סוכרת נעורים אינה מועברת בתורשה גנטית קלסית, אך לאנשים בעלי מבנה גנטי מסוים יש סיכון מוגבר לחלות במחלה עקב חשיפה לגורמים סביבתיים שונים. הסיכון של תאום זהה לחלות בסוכרת נעורים אם אחיו חולה בסוכרת נעורים מוערך על כ־ 50% והסיכון של אח עומד על 5% .
האם אפשר להחלים מסוכרת סוג 1?
חסר באינסולין בסוכרת סוג 1 נחשב למצב כרוני בלתי הפיך. לצערנו, עד היום לא נמצא ריפוי למחלה, אם כי חל שיפור ניכר בדרכי הטיפול בה.

מהי סוכרת סוג 2?

סוכרת סוג 2 נגרמת בגלל חוסר רגישות של תאי הגוף לפעילות האינסולין. גם למצב זה יש מרכיב תורשתי ומרכיב סביבתי. לרוב, זו מחלה של מבוגרים והיא מלווה בהשמנת יתר. בשנים האחרונות עקב העלייה בתופעת ההשמנה בקרב ילדים ומתבגרים, עלתה ההיארעות של סוכרת סוג 2 גם בקרב צעירים.


האם אפשר לטפל בסוכרת סוג 1 בתרופות דרך הפה?
תרופות הניתנות דרך הפה מגבירות הפרשה של אינסולין או מעלות את רגישות התאים לאינסולין – ולכן הן מועילות בסוכרת סוג 2. לעומת זאת, תרופות אלו אינן יעילות בסוכרת סוג 1 מכיוון שאין ייצור אינסולין בכלל.

מה הטיפול בסוכרת סוג 1?

בשל מחסור מוחלט באינסולין המיוצר מתאי בטא, יש צורך במתן אינסולין. האינסולין ניתן באמצעות זריקות תת־עוריות או באמצעות משאבת אינסולין. הטיפול דורש כמובן גם שינוי באורח החיים, יש להקפיד על תזונה נכונה, על פעילות גופנית ולעקוב אחר רמות הסוכר בדם.