אגף פנימיות

יצירת קשר

​טלפון: 04-6495437
פקס: 04-6495128

שעות פעילות

​א' - ה' בין השעות 07:30 - 16:00

מיקום

​בניין מספר 2, בניין מרפאות החוץ קומת הכניסה (ליד המעבדות)

המטולוגיה

מנהל המכון ד"ר אביב אריאל

הטיפול בחולים במכון ההמטולוגי, במרכז רפואי העמק, מבוסס על סטנדרטים מקצועיים גבוהים ועל ראיית המטופל במרכז!
במכון מתבצעת פעילות מגוונת הכוללת ביקורי מרפאה, תהליכי אבחון וטיפול במחלות דם שונות, החל ממחלות קלות ועד מחלות ממאירות קשות ומורכבות.
מתן טיפול במסגרת אשפוז יום הכולל: כימותרפיה תוך וורידי, עירויי דם ומוצריו, בדיקות מח עצם וטיפולים שונים. בנוסף מתקיימות שיחות אישיות עם המטופלים ומשפחותיהם הזקוקים להסבר ולתמיכה.
בכדי לתת מענה לצרכיה של אוכלוסיה ייחודית זו נדרש צוות בעל הכשרה מיוחדת, אחיות עוברות קורס אונקולוגיה, רופאים מומחים, עובדת סוציאלית, צוות מקצועי מיומן בעל ידע ובעל רגישות ויחסי אנוש גבוהים. המכון שלנו מהווה מרכז ההפניה העיקרי לכל תושבי האיזור בנושאי המטולוגיה ראשונית כללית, המטו-אונקולוגיה וקרישת דם.

תחומי הפעילות

ייעוץ, בירור וטיפול במחלות דם שונות. כגון: הפרעות בכדוריות דם אדומות, לבנות וטסיות הדם. המחלות יכולות להיות תורשתיות, נרכשות, שפירות ואונקולוגיות.
ייעוץ, בירור וטיפול בהפרעות במערכת הקרישה: הפרעות הגורמות נטייה לדמם (גיון חסר פקטורי קרישה בהמופיליה או חסר טסיות) או הפרעות הגורמות לנטייה לקרישת יתר תורשתית או נרכשת.
המטו – אונקולוגיה: אבחון וטיפול במחלות דם ממאירות כולל לוקמיה, לימפומה, מיאלומה ומחלות מיאלופרוליפרטיבית כרונית.
במסגרת המכון, קיימות 12 עמדות טיפול, אשפוז יום לצורך טיפולים כימותרפיים, מתן דם ותוצריו, הקזת דם וטיפול באימונוגלובולינים.
לרשות המכון עומדת מעבדה המטולוגית של מרכז רפואי העמק, עם יכולת לבצע בדיקות מגוונות כולל ספירת דם, אלקטרופורזה של חלבוני הדם, בדיקות מערכת הקרישה ובדיקות מח עצם.
לרשות המכון ובקרבתו : בנק הדם של מרכז רפואי העמק.

מרפאות מיוחדות

קרישה - יום ה'. קוד 227.
מחלות מיאלופרוליפרטיביות כרוניות – יום א'.
מיאלומה – יום ד'.
אופן הפנייה: קביעת תור במוקד זימון תורים בטלפון: 6495000 - 04 קוד 220.
חולים חוזרים: קביעת תור אצל מזכירת המכון בטלפון 6495437 - 04.
(במקרים דחופים ניתן לארגן תור על ידי פניה לאחד הרופאים).
בתקופת הטיפולים במכון ההמטולוגי תוכל/י להיעזר עם עובדת סוציאלית.
הקשר נועד לסייע לך ולמשפחתך במספר תחומים:
סיוע בהתמודדות עם המתח והחרדה שמלווים אותך ומשפחתך.
הכוונה וייעוץ בהתמודדות עם בן/בת הזוג, הילדים, ההורים והמשפחה המורחבת בקשיים הנובעים מהמחלה.
סיוע בהתארגנות עם המטלות היומיומיות בתקופת הטיפולים בבית ובעבודה.
מידע על שירותים, זכויות וסיוע במימושם.

פעילות אקדמית

פעילות אקדמית נרחבת למדי מתקיימת במכון:

 • מחקרים קליניים יזומים
 • מחקרי פארמה –מחקרים בין לאומיים הבוחנים שילובי תרופות חדשניות בממאירויות המטולוגיות. בנוסף, אנו משתפים פעולה עם חברה ישראלית המפתחת מכשיר לביצוע ספירת דם מהירה ליד מיטת החולה. 
 • המכון שלנו פעיל מאוד במחקרים ישראליים מרכזיים. 
 • אנו מקפידים לשלוח נציגים כמעט לכל פעילות בקבוצות העבודה הארציות בתחום ההמטולוגיה : קבוצת הלימפומה, המיאלומה, CLL , בנקי הדם, קרישה, מחלות מיאלופרוליפרטיביות, MDS וגם לקבוצת ה CML שהוקמה לאחרונה. 
 • הוראת סטודנטים – במחלקות לרפואה פנימית בנושאי ההמטולוגיה, ובנוסף גם מקבלים אלינו סטודנטים לרוטציה קלינית בהמטולוגיה מכלל הפקולטות לרפואה ובפרט מצפון הארץ. רופאים במכון זכו מספר פעמים בפרס מרצה מצטיין מטעם הפקולטה לרפואה בטכניון.
 • רוטציות – המכון מקבל כמעט מדי שנה מתמחים בפנימית או סטאז'רים באלקטיב לביצוע רוטציה או אלקטיב בהמטולוגיה, בשביעות רצון גבוהה של המשתתפים.
 • מתמחים – במכוננו מתקיימות זה כמה שנים סדנאות המהוות את עיקר הוראת המורפולוגיה למתמחים. כמו כן אנו משתתפים בקביעות בצוות כותבי בחינת שלב א' בהמטולוגיה. בימים אלו מתקיים תהליך חידוש הכרת המחלקה להתמחות. ההכרה בשלב זה היא חלקית עם השלמת רוטציה בהשתלות מח עצם ובלוקמיות חדות.
 • קיום ימי עיון – מתקיימים כמעט מדי שנה לרופאי משפחה וכן למטופלים ובני משפחותיהם.
 • השתתפות בפורום פנימות – ישיבות המערך הפנימי מתקיימות מדי שבוע. אנו בד"כ מציגים בו פעם או פעמיים בשנה, ונוכחים בדיונים רבים בפורום זה. כמו כן לאחרונה הצטרפנו לצוות המרצים בבי"ס לרפואה פנימית המתקיים בין כתלי בית החולים.

המכון מקיים שיתוף פעולה הדוק ביותר עם גורמים רבים בבית החולים :

 • מעבדה המטולוגית – מעבדה גדולה ומפותחת המקיימת שגרת עבודה צמודה איתנו זה עשרות שנים. המעבדה נמצאת בתנופת התפתחות בשנים האחרונות וכמובן מבצעת ספירות דם ומשטחי דם (רוטינה לכל המבקרים במרפאה או בחדר הטיפולים), בדיקות אפיון תאים ובעתיד הקרוב גם בדיקות PCR יעודיות להמטולוגיה. היות והמעבדה משרתת גם את מרפאות הקהילה בצפון, היא מנקזת למעשה כמות גדולה מאוד של בדיקות ומאפשרת פעמים רבות בזכות שיתוף פעולה מצויין זיהוי מוקדם ואיתור בעיות בשלבים מוקדמים ביותר. המעבדה גם מבצעת בדיקות קרישה רבות ומגוונות וגם בתחום זה אנו זוכים להפריה הדדית ושיתוף פעולה טוב מאוד.

 • בנק הדם – מנוהל ע"י ד"ר יבגני צ'ובר, רופא בכיר וסגן מנהל המכון. מספק את שרותי בנק הדם המקובלים לבית חולים: ניהול מלאי מוצרי דם, ניפוק וכן בדיקות דיאגנוסטיות לזיהוי סוגי דם ונוגדנים באיכות מקצועית וברמת שירות גבוהה מאוד .

 • המכון הפתולוגי – בניהולה של ד"ר אירית אלמלח , הכולל גם יחידה המטו-פתולוגית בניהולו של ד"ר פיליפ טרוגובוף. מכון בעל סטנדרט מקצועי גבוה המקיים עימנו שגרת עבודה הכוללת ישיבות שבועיות משותפות ודיוני מקרה. בשנה האחרונה הצטרף ד"ר טרוגובוף לצוות המדריכים בסדנאות המורפולוגיה המתקיימות אצלנו עבור מתמחים בהמטולוגיה.

 • המטולוגית ילדים – בניהול פרופ' אריאל קורן. יחידה ותיקה ומנוסה בתחום הטיפול בהמוגלובינופטיות. אנו נעזרים פעמים רבות בידע הרב ובנסיון שרכשה יחידה זו במקרים מורכבים של תלסמיה , אנמיה חרמשית והמוגלובינופטיות שונות. 

 • היחידה הפליאטיבית – בניהול ד"ר אהוד פז. אנו נעזרים ביחידה במקרים בהם נדרשת תמיכה של צוות פליאטיבי אם בליווי  ובסיוע להקלה על סימפטומים.

 • המכון מקיים יחסי עבודה סדירים וברמה גבוהה עם בית המרקחת, מרפאת כאב, היחידה למחלות זיהומיות, השירות הפליאטיבי וכלל המחלקות הקליניות בבית החולים. בפרט ראוי לציון הקשר עם המערך הפנימי המסייע לנו בטיפול בחולים הזקוקים לאשפוז.

צוות

מנהל המחלקה: ד"ר אריאל אביב
רופאים במכון: ד"ר ישראל גביש, ד"ר יבגני צ'ובר, ד"ר גליה שטמר, ד"ר צאפ מרשק דפנה
אחות אחראית: הילה ברוזה
מזכירת מרפאה: שרון גבריאלוב
במכון אנו מסתייעים במטפלים נוספים: עו"סית, פסיכולוגית, ,תזונאים, מרפאה בעיסוק, פיזיוטרפיסטית וליצנים רפואיים.​