כללית און-ליין
מכונים

טלפון ופקס

טלפון: 04-6494140​

פקס: 04-6495330

בריכה טיפולית בעמק

סוגי הטיפולים:

  • הליוויק- מטרתה העיקרית של גישה זו היא לאפשר למטופל למצוא את יכולותיו במים לעומת המוגבלות ביבשה, מתוך הנחה כי ההצלחה במים תתרום להעלאת הדימוי העצמי, הביטחון והמוטיבציה שלו. שיטת ההליוויק מבוססת על חוקי ההידרודינמיקה והמכניזם של הגוף. בשיט זו משולבת עבודה על שיווי משקל, שליטת ראש, תבניות תנועה ועוד, בנוסף להרגלי המים והשחייה באמצעות משחקים ופעילויות. במהלך הטיפול, המטופל נעשה מודע לתכונות המים ועל ידי תמיכה נכונה של המטפל מתאפשרת לו התנסות בתנועות שאינן מוכרות לו ביבשה. מטרת השיטה היא להביא לכך שהמטופל יעבוד ויהיה מסוגל לעצמאות במים מבלי להשתמש באביזרי עזר כפי שהוא רגיל ביבשה אנשים עם נכויות רבות.
  • שיטת באד ראגאז- השיטה מבוססת על עקרונות טכניקת ה Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (PNF) ועל העקרונות הביומכניים הפועלים בטבילה במים.השימוש בשיטה מאפשר שיפור של כוח, גמישות וקואורדינציה בהתאם למטרות הטיפול התפקודיות של המטופל.

בטיפול עצמו המטופל שוכב בציפה על הגבצף על גבו בתמיכת אביזרי ציפה. המטפל מספק תמיכה ומגע על מנת ליצור  והמטפל מתאים לו את אביזרי הציפה ,התמיכה והגירוי התחושתי בכדי ליצור הפעלה ממוקדת ומדויקת.

המטפלים במרכז ההידרותרפי מוסמכים בשיטה זו ועושים בה שימוש כחלק מהטיפול ההידרותרפי לפי הצורך.

  • שיטת טיפול ג'הארה-  שיטה זו מעניקה לאדם המתנסה בה מודעות גוף ותנועתיות נכונה השיטה מעניקה לאדם אפשרות ליצור מכניקת גוף בריאה ומודעות באמצעות שילוב בין תרגילים אקטיביים במים לבין תנועה בציפה, תוך הקפדה על דיוק, הקשבה והדרכה ליציבה נכונה.

השיטה מתייחסת למבנה הגופני, לתכונות המיוחדות של המים ולהבנת הגוף במרחב והיא מועילה הן למטופלים והן למטפלים במים.

ניתן לשלב את שיטת הג'הארה בטיפול ההידרותרפי ,ההידרותרפי, בקבוצות התעמלות במים ,במים ובפעילות פעוטות במים. ניתן גם לתאם טיפול או לתאם טיפול ג'הארה חוויתי בפני עצמו., בנפרד ממסגרת הטיפולים.

מהלך הטיפול: הטיפול נמשך כ-30 דק'.

טיפולי ההידרותרפיה במרכז רפואי העמק מיועדים לאוכלוסיית הן מבוגרים והן ילדים.

יש התאמות לבעלי מוגבלויות: שירותים ומקלחות מונגשים, פתחים המתאימים לכיסאות גלגלים, חניית נכים, מעלון/ מנוף להורדת מטופלים פסיבים למים.

מידע על טיפול פרטני:

הטיפול הפרטני נמשך כ-30 דק'. בו המטופל מקבל ליווי צמוד ע"י המטפל. במהלך הטיפול המטפל נותן למטופל תריגלים שונים המותאמים למצבו הרפואי ולסיבת ההפניה בגינה הגיע לטיפולי ההידרותרפיה. התרגילים כוללים: תרגילי חיזוק, תרגילים לשיפור ושימור טווחי תנועה, תרגילים עם אביזרי ציפה שונים ו/או משקולות, שחיה, הרפיה.

מידע על טיפול קבוצתי- כרגע עוד אין קבוצות. בתכנון:  קבוצה למטופלים אורטופדיים אמבולטוריים, קבוצה מטופלים נוירולוגיים אמבולטוריים, קבוצת  מטופלים מאושפזי שיקום, קבוצת  מטופלים מאושפזי פסיכיאטריה, קבוצת מטופלי התפתחות הילד ברמת תפקוד גבוה, קבוצת שחיית תינוקות, קבוצת נשים בהריון. הטיפול יכלול: טיפול ראשוני פרטני לכל חבר קבוצה בו המטפל יאחבן את רמת התפקוד של המטופל והאם מתאים לטיפול בקבוצה, במידה ונמצא מתאים המטפליפנה את המטופל לקבוצה הרלוונטית. תרגול בקבוצה יימשך כ-45 דק' בהם המטופלים יבצעו תרגול ברמות קושי שונות.

אין אפשרות כניסת למתחם הבריכה ללא ליווי של מטפל מוסמך.

 בריכה טיפולית 2.jpg

מהי הידרותרפיה?

הידרותרפיה- HYDROYHERAPY  אמצעי טיפול המנצל את התכונות הייחודיות של המים והשפעתם על גוף האדם לקידום מטרות טיפוליות משקמות (Rehabilitation), משמרות (maintenance) ו/או מטרות מקדמות בריאות (therapy health promotion).

השיטה מנצלת את התכונות הפיזיות של המים: הגוף מאבד כשני שלישים ממשקלו עם הכניסה למים; כך קל יותר להשכיבו במצב אופקי ולטפל בכאב ללא לחץ על עמוד השדרה, ויתר המפרקים שמסביבו

הידרותרפיה משמשת כאמצעי לטיפול בפתולוגיות שונות דוגמת: כאבי מפרקים, פריצת דיסק, בעיות ניווניות בשלד ובמערכת השרירים, מחלת פרקינסון, הפרעות קשב ועוד. מטרתו של הטיפול היא עצירת ההידרדרות הפיזיולוגית, הפחתת כאב, וביסוס מערכת השרירים שתתמוך ותסייע בעתיד לשלד בעבודתו.

הלחץ ההידרוסטטי משפיע על המטופל בשמירה על היציבות שלו במים.  הלחץ ההידרוסטטי עולה ככל שמעמיקים; זוהי אחת הדרכים להעלות את העומס על בית החזה. לפיכך, צלילה ותרגילים מתחת למים ישפרו את המערך הנשימתי, ואת היכולת להתנגד לגורמי מחלות למיניהן.

המים החמים בהם מתבצע הטיפול מרפים את השרירים המכווצים מסביב למקום הכואב, ומביאים להקלה מיידית, שתלך ותתארך עם הזמן. הם מדכאים את מערכת העצבים הסימפטטית, שאחראית על קצב הלב, ופועלים במקביל ללחץ ההידרוסטטי, בהעלאה של לחץ הדם.

שלבים בטיפול הידרותרפיה

 ההידרותרפיה נותנת מענה שיקומי, כשהגוף כואב, גם בגלל הטראומה, וגם בגלל התקצרות שרירית נלווית, המים הם מרחב טוב למגע מרפא. שימוש בזרם המים, בזרם נגדי, במערבולת מלאכותית ובעיסוק גופני במים, הם אמצעים לשחרור ושיפור תנועה. בהמשך ההידרותרפיה מיושמת בצורה פיזית במטופל, ומשתמשת בכח המים למתיחות שרירים משחררות עומס, כמו גם שימון והפעלת מפרקים, תהליך אשר מטרתו שיפור יכולת התנועה, וחיזוק מערכת שיווי המשקל והיציבה, שהיא הראשונה להיפגע, במשבר פיזיולוגי מהסוגים הנ"ל.

 למי היא מיועדת?

אוכלוסיית המטופלים כוללות ילדי חינוך מיוחד (לדוגמה - פיגור, אוטיזם, ADHD), אנשים עם בעיות נוירולוגיות (פרקינסון, אירוע מוחי, ניווני שרירים לסוגיהם), אנשים עם בעיות אורתופדיות (שברים, קיצורי שרירים) ואנשים הסובלים מכאבים כרוניים מפושטים כמו פיברומיאלגיה ומחלות פרקים..

אנשי הצוות:

ענת אלזון מלח- רכזת תחום הידרותרפיה, הידרוטרפיסטית, פזיוטרפיסטית במחלקות הפנימיות.

מחמוד טאהא- פזיוטפריסט במכון הפזיותרפיה , הידרוטרפיסט.

טל מינקוביץ – פזיוטפריסטית במחלקת שיקום, הידרוטרפיסטית.

מור אגוזי-  פזיוטרפיסטית במחלקת שיקום , הידרוטרפיסטית.