כללית און-ליין
דפי מידע- מחלות של ילדים

טיפול בחתכים לאחר תפרים או הדבקה במלר"ד

בקיצור

1.

מה צפוי במחלקה לרפואה דחופה? הפצע ינוקה באופן יסודי וייבדק במידה והוחלט על תפירה האזור יאולחש,התפירה עצמה תבוצע תחת טשטוש במידה ויש צורך בכך

2.

צעדים נוספים לשיפור ההצטלקות לאחר ההחלמה הראשונית: מומלץ לעסות את הצלקת עם שמן זית, שמן תינוקות או משחה ייעודית על בסיס סיליקון

3.

זיהומים: במידה ועולה חשד לזיהום כגון כאבים מתגברים, נפיחות, אודם וחום מקומי מסביב למקום הפצע, הפרשת מוגלה מהפצע, היפתחות החתך או חום יש לפנות בהקדם האפשרי לבדיקת רופא

​מטרת תפירה או הדבקת פצע היא לחבר את הקצוות כדי לזרז את ההחלמה ולמזער את הצלקות. לרוב ההצטלקות העתידית של החתך מושפעת מצורתו הראשונית ואופן ההצטלקות של המטופל עצמו.

יש מגבלת זמן שלאחריה מומלץ שלא לסגור חתך בשל סיכון מוגבר לזיהום.

תפר או דבק?

שיקול הרופא המטפל האם לתפור את הפצע או להדביקו מוכוון ע"י סיכויי הפתיחה של הפצע והסיכוי לזיהום. אין הבדל אסתטי בתוצאה הסופית בין תפירה להדבקה. כמו כן במידה והוחלט על תפירה, הרופא המטפל יחליט האם להשתמש בתפרי ניילון שיש להוציאם לבין תפרים נמסים במידה והילד אינו חרד מומלץ תמיד להכניס תפרי ניילון שיוסרו בהמשך.

מה צפוי במחלקה לרפואה דחופה?

הפצע ינוקה באופן יסודי וייבדק במידה והוחלט על תפירה האזור יאולחש (באמצעות ג'ל ובמידה ויש צורך זריקה נוספת בהמשך). התפירה עצמה תבוצע תחת טשטוש במידה ויש צורך בכך.

במידה ויש צורך בכך ילדך יקבל חיסון טטנוס וכיסוי אנטיביוטי.

חשוב לדווח לרופא לדווח לו על כל אלרגיה אפשרית לחומרי אלחוש (כגון עזרקאין או לידוקאין) או אנטיביוטיקה.

לאחר שהחתך של ילדכם הודבק או נתפר במיון , יש להמשיך את הטיפול בחתך בבית כדי למנוע זיהום ולצמצם את הצלקת.

המשך טיפול בתפרים בשבוע הראשון בבית

יש להימנע מהרטבת החתך והסרת החבישה (אם ישנה) במשך 24 השעות הראשונות בחתכים משמעותיים ייתכן ותקבלו הנחייה להחליף את החבישה בקופ"ח למשך ימים ספורים. לאחר מכן יש לשטוף את החתך בעדינות במים פושרים וסבון על בסיס יומי ולהשאירו יבש לאחר מכן. אין להשרות את הפצע במים כלומר מומלץ להימנע משטיפת כלים, לא לשבת באמבטיה, ולא לשחות בבריכה עד שמסירים את התפרים.

חשוב להקפיד לבוא בזמן להוצאת התפרים בכדי שהפצע לא יזדהם וכדי להקטין את הצלקת. באזור הפנים מומלץ להוציא תפרים אחרי 5 ימים, בגפיים עליונות ומרכז גוף אחרי 7-10 ימים, ובגפיים תחתונות כולל כפות רגליים אף זמן ממושך יותר.

המשך טיפול בהדבקה בשבוע הראשון בבית

יש להימנע מהרטבת החתך והסרת החבישה )אם ישנה( במשך 24 השעות הראשונות – לאחר מכן ניתן לשטוף על בסיס יומי במים וסבון כמפורט מעלה.

  • אין למרוח משחה כלשהי על הדבק. 
  • אין לשפשף את המקום בזמן המקלחת או האמבטיה. 
  • הדבק אמור להתקלף וליפול תוך שבוע. 

צעדים נוספים לשיפור ההצטלקות לאחר ההחלמה הראשונית(לאחר שבועיים)

מומלץ לעסות את הצלקת עם שמן זית, שמן תינוקות או משחה ייעודית על בסיס סיליקון (+50SPF הגנה מאור שמש למשך 6 חודשים) כובע, ביגוד ארוך, קרם הגנה לפני כל יציאה לשמש.

זיהומים

במידה ועולה חשד לזיהום כגון כאבים מתגברים, נפיחות , אודם וחום מקומי מסביב למקום הפצע, הפרשת מוגלה מהפצע, היפתחות החתך או חום יש לפנות בהקדם האפשרי לבדיקת רופא.

בברכת רפואה שלמה,

צוות מלר"ד ילדים מרכז רפואי העמק