כללית און-ליין
דפי מידע- מחלות של ילדים

הנחיות לאחר גיבוס

בקיצור

1.

כיצד יש לנהוג בזמן שהגפה מגובסת? מומלץ לטפל במשככי כאבים כגון נורופן או אקמול המתאימים לילדים, ולהרים את הגפה המגובסת במהלך הלילה על גבי כרית.

2.

מה אסור לעשות עם הגבס? אסור להרטיב את הגבס בזמן הרחצה מומלץ לעטוף את הגבס בשקית ניילון/ניילון נצמד.

3.

מתי מומלץ לפנות להערכה רפואית במיידי? כאבים עזים שאינם משתפרים לאחר מתן שיכוך כאבים. נפיחות מתגברת של הגפה,שינוי בתחושה: נימול, זרמים.

ילדכם טופל בקיבוע גבס על ידי הצוות הרפואי של המחלקה לרפואה דחופה לילדים. הגבס מונע את תזוזת הגפה וכך מתאפשרת החלמה מיטבית ומסייע בהפחתת כאבים במקרה שבר או פריקה. יש 2 תצורות של גבס , הראשון גלילי שמקיף את כל הגף והשני סד גבס שאיננו גבס מלא. בחדר המיון משתמשים בגבס רגיל בלבד החלפה לסד  או גבס קל תיתכן בהמשך אם יהיה צורך בכך.

יש לחזור לביקורת במרפאה האורתופדית בהתאם לזימון שקבלתם במכתב השחרור, זאת בכדי לוודא החלמה נאותה של השבר ובכדי לקבוע את מועד ההסרה בדר"כ לאחר – 3-6 שבועות.

כיצד יש לנהוג בזמן שהגפה מגובסת?

בימים הראשונים לאחר הגיבוס מומלץ לטפל במשככי כאבים כגון נורופן או אקמול המתאימים לילדים, ולהרים את הגפה המגובסת במהלך הלילה על גבי כרית.

כמו כן מומלץ להניע את האצבעות, פעולה זו מונעת נפיחות והתקשות של הגפה.

מה אסור לעשות עם הגבס?

אסור להרטיב את הגבס בזמן הרחצה מומלץ לעטוף את הגבס בשקית ניילון/ניילון נצמד, ומומלץ להימנע מרחצה באמצעות דוש. אין להכניס חפצים לתוך הגבס, במיוחד חפצים חדים העלולים לפגוע בגפיים.

דריכה חלקית או מלאה על הגבס תעשה אך ורק באישור הרופא המטפל האורתופד.

אם מופיעים אחד מהסימנים הבאים מומלץ לפנות להערכה רפואית מיד:

כאבים עזים שאינם משתפרים לאחר מתן שיכוך כאבים.

נפיחות מתגברת של הגפה (האזור החשוף כגון אצבעות או בהונות). שינוי בתחושה: נימול, זרמים, רדימות או קושי בהנעת האצבעות. שינוי בצבע או חום הגפה חיוורון, כיחלון, גפה קרה או חמה באופן יחסי לגפה השנייה. כאשר הגבס נשבר, נסדק או מתפורר.

בברכת רפואה שלמה,

צוות מלר"ד ילדים מרכז רפואי העמק